NowoczesnaPL będzie musiała zmienić nazwę? "Jest myląca. Fundacja Nowoczesna Polska działa od 15 lat"

Nie milkną echa niedzielnego kongresu założycielskiego Stowarzyszenia NowoczesnaPL, któremu patronuje b. doradca Leszka Balcerowicza - Ryszard Petru. Okazuje się, że nazwa ugrupowania jest łudząco podobna do nazwy fundacji "Nowoczesna Polska", która od 15 lat działa na rzecz oświaty i kultury. Organizacja zapowiada, że jeśli Petru nie wycofa się z obecnej nazwy, podejmie kroki prawne.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

NowoczesnaPL to stowarzyszenie, które chce dążyć do "Polski nowoczesnej, sprawiedliwej, dającej nadzieje i szanse". Nowe ugrupowanie jest wymieniane przez niektórych ekspertów nawet jako konkurencja dla PO.

Niezależną organizacja pozarządowa "Nowoczesna Polska" zauważa jednak, że nazwa stowarzyszenia jest myląco podobna do nazwy fundacji - do tego stopnia, że sami działacze ugrupowania rozwijają w ten sposób skrót inicjatywy. Biuro fundacji odbiera też telefony skierowane do działaczy Ryszarda Petru, a na jej profilu na Facebooku znalazły się krytyczne wobec stowarzyszenia wpisy. "Nowoczesna Polska" to dobra nazwa. Jest to nazwa, którą posługujemy się od 15 lat" - zauważa prezes organizacji Jarosław Lipszyc."Mylenie nas z inicjatywą polityczną będzie miało katastrofalne skutki"

"Postronnym obserwatorom może się to wydać nieistotne, ale dla organizacji pozarządowej, która istnieje dzięki setkom darczyńców i wolontariuszy, mylenie instytucji z inicjatywą polityczną będzie miało katastrofalne skutki" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez fundację. "Nie uczestniczymy w życiu politycznym, działamy na rzecz kultury i edukacji" - podkreślają jego działacze. Jak dodają, usiłowali zakomunikować problem Ryszardowi Petru, ale nie przyniosło to skutków. Jedyne, co udało się im uzyskać, to zapewnienie, że "nie mają się czego obawiać, bo podczas kongresu inicjatywa wystartuje pod zupełnie inną nazwą".

NowoczesnaPL. Co trzeba wiedzieć o ugrupowaniu Ryszarda Petru?>>>

"Niestety, zapewnienia te okazały się niezgodne z prawdą i najwyraźniej służyły tylko powstrzymaniu fundacji przed podjęciem kroków prawnych przed kongresem. Kongres odbył się pod nazwą "Nowoczesna PL", a słowa "Nowoczesna Polska" na określenie nowej inicjatywy padały ze sceny w regularnych interwałach" - podkreśla Lipszyc. Prezes Fundacji ostrzega, że jeżeli organizacja nie zmieni nazwy, o zgodności z prawem takiego posunięcia zadecyduje sąd.

Petru: Wkurza mnie to, co się dzieje w Polsce >>>

"Bycie uznawanym w powszechnym odbiorze za inicjatywą polityczną, związaną z jedną konkretną opcją światopoglądową, jest dla nas po prostu wyrokiem śmierci" - podkreśla organizacja. "Nowoczesna Polska" przypomina też, że fundacja już raz znalazła się w podobnej sytuacji, gdy w 2010 roku Janusz Palikot ogłosił start swojego ugrupowania pod oficjalną nazwą "Ruch Poparcia Palikota - Nowoczesna Polska". Po podjęciu odpowiednich kroków polityk zadecydował wtedy, że zmieni nazwę ruchu, bo "nie można budować proobywatelskiej polityki, jednocześnie w oczywisty sposób krzywdząc niezależne, oddolne, apolityczne inicjatywy".

Próbowaliśmy się skontaktować z przedstawicielami Stowarzyszenia, ale na razie nie otrzymaliśmy od nich odpowiedzi.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (124)
NowoczesnaPL będzie musiała zmienić nazwę? "Jest myląca. Fundacja Nowoczesna Polska działa od 15 lat"
Zaloguj się
 • dyfly

  Oceniono 1 raz 1

  Umowe smieciowa i 1200 na reke do konca zycia. Oto co mozecie zyskac glosujac na tych wielokrotnie skompromitowanych i wielokrotnie przemalowywanych pupilkow banksterow, slugusow miedzynarodowych korporacji.

 • erg_samowzbudnik

  0

  Niedługo nie będzie można używać polskich słów bo coś jest już "łudząco podobne " . Panie Petru , to może po Chińsku i będzie dobrze.

 • antygazeta.pl

  Oceniono 4 razy 4

  Za okupacji robiono zabieg odtwarzania napletka, teraz mamy sytuację podobną politycznie.

 • imsocool

  Oceniono 2 razy -2

  NowoczesnaCY

 • 2mimoza

  Oceniono 6 razy -2

  Antypolska.pl

 • astrolog-2

  Oceniono 6 razy -2

  Nibypolska.pl

 • kolej_na_kolej1

  Oceniono 5 razy 1

  Kto dał pieniądze na tę szopkę??

 • badziewiak66

  Oceniono 10 razy 0

  POjawia się Rysiu Petru i nagle jakaś niewidzialna ręka podrzuca mu miliony na kampanię. Parę milionów wrzuciła do Agory, parę milionów poszło do TVN, Polsatu, słono zapłacili za szoł w Torwarze. Skąd Panie Petru ma Pan te miliony ? Kto Pana finansuje i czyje interesy Pan reprezentuje ? Uważam że Petru powinien się publicznie wyspowiadać skąd ma te miliony. Nowocześni to przejrzyści. Liczę że Petru publicznie przedstawi źródła swoich finansów , czym zaskarbi sobie publiczne zainteresowanie, a co przełoży się na wzrost poparcia. Proponuję hasło kampanii : Nowoczesna i PRZEJRZYSTA !! Panie Petru czekamy !!

 • kapaszatka

  Oceniono 6 razy 0

  NowoczesnaPL to lobby bankowe, ma kupić czas zagranicznym bankom by te mogły się wycofać z rynku nim będą musiały się rozliczyć za frankowy numer.

  Inicjatorem powstania NowoczesnaPL jest Lewiatan - organizacja reprezentująca w głównej mierze interes lobby finansowego z Wall Street. Na jej czele stoi Henryka Bochniarz, która w okresie komunizmu była działaczką PZPR (niskiego szczebla), zaś do 2014 roku pełniła funkcję wiceprezesa zarządu Boeing International na Europę wschodnią i środkową. Innymi czołowymi postaciami Lewiatana są : Czesław Grzesiak z Tesco, Wojciech Kostrzewa ITI czy Luigi Lovaglio z PeKaO SA.

  Liderem nowej formacji jest Ryszard Petru, który przez wiele lat współpracował z Leszkiem Balcerowiczem. Pracował dla polskich banków: PKO BP, BRE, BPH oraz dla Banku Światowego.

  Pojawili się akurat gdy w dyskusji politycznej pojawił się temat odfrankowienia. Nie trzeba było długo czekać, gdy pojawiła się inicjatywa polityczna ludzi związanych z bankami, MFW, która będzie lobbować za bankami. Z pewnością banki zaraz w ten czy inny sposób sypną kasą na ich kampanię, bo lepiej wydać nawet kilkaset milionów niż być zmuszonym przewalutować kredyty po kursie z zamknięcia. Banki wyraźnie idą na polityczne zwarcie, i gdy ich główny, do tej pory sojusznik - Platforma - słabnie, pojawia się nowa inicjatywa.

  Jeśli kurs franka szwajcarskiego wystrzeli podczas wakacji ponad wartość 4.50, to kampania polityczna przed jesiennymi wyborami do Sejmu będzie zdominowana przez tematy finansowe. Jednym z nich będzie postulat delegalizacji kredytów frankowych, którego zakładnikiem jest prezydent-elekt, Andrzej Duda.

  Zmuszeni do spłacania niebotycznych rat kredytowych, frankowicze zaczną organizować się w jakąś strukturę partyjną po to, aby wymóc nacisk polityczny na Prawie i Sprawiedliwości w sprawie delegalizacji kredytów frankowych. Stanowią oni ponad półtoramilionowy elektorat polityczny, który może zdecydować o zwycięstwie Kukiza albo Kaczyńskiego w nadchodzących wyborach.

  NowoczesnaPL ma być formacją, która w przedwyborczym dyskursie publicznym będzie dawała odpór apelom, hasłom czy postulatom zgłaszanym przez środowiska wyborców "nabitych we franka". Wywołanie głębokiej polaryzacji postaw obywateli w kwestii delegalizacji kredytów frankowych spowoduje efekt "zawieszenia tematu w próżni", czyli - pozostawienie go nierozwiązanym.

  Walka frankowiczów z bankami toczy się o gigantyczną kwotę: 30 miliardów złotych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX