Decyzja Sikorskiego ws. mandatu Dudy w PE. Rzecznik: Wygaśnięcie mandatu następuje automatycznie

Andrzej Duda, w związku z wyborem na prezydenta, nie może już być posłem w Parlamencie Europejskim. Zgodnie z kodeksem wyborczym decyzję ws. utraty mandatu przez Dudę ogłosił już marszałek Sejmu Radosław Sikorski, co wywołało kontrowersje. - Utrata mandatu następuje automatycznie, a nie w wyniku decyzji - powiedziała nam Małgorzata Ławrowska, rzecznik marszałka Sejmu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

"Zgodnie z artykułem 364 kodeksu wyborczego wydałem postanowienie o wygaszeniu mandatu posła do PE Prezydenta-Elekta Andrzeja Dudy", poinformował w środę na Twitterze Sikorski.Po tej decyzji wybuchł spór o to, czy postanowienie Sikorskiego nie zostało podjęte zbyt szybko i czy nie łamało prawa. W odpowiedzi marszałek przytaczał na Twitterze podstawę prawną do tego postanowienia.Sikorski: Otrzymałem jednoznaczną opinię służb prawnych

Zgodnie z art. 364 kodeksu wyborczego utrata mandatu posła do Parlamentu Europejskiego następuje w przypadku m.in. powołania w czasie kadencji na stanowisko lub powierzenia funkcji, o których mowa w przepisach art. 333 (w tym funkcji prezydenta).

W dalszej części tego art. kodeks precyzuje, że w tym przypadku utrata mandatu europarlamentarzysty "następuje z dniem powołania lub wybrania".

Sikorski podkreślał też, że zgodnie z przepisami marszałek Sejmu "niezwłocznie" stwierdza utratę mandatu przez europarlamentarzystę oraz że swoją decyzję oparł na opinii sejmowych ekspertów.Rzecznik: Marszałek pełni tu rolę notariusza

Pierwsze wąptliwości dotyczyły samego faktu, czy postanowienie Sikorsiego było legalne. - Działanie marszałka Sejmu było zgodne z prawem, ale miał też możliwość, aby postanowienie wydać później - powiedział nam konstytucjonalista prof. Stanisław Gebethner.

Prawicowe media zwróciły też uwagę, że w związku z utratą mandatu Duda przez najbliższe dwa miesiące zostanie pozbawiony dochodu - nie będzie otrzymywał ani pensji prezydenckiej, ani parlamentarnej. Także pracownicy biura poselskiego prezydenta elekta stracą pracę.

- Wygaśnięcie mandatu posła do PE następuje w tym wypadku automatycznie z mocy prawa. Zgodnie z opinią sejmowych konstytucjonalistów oraz PKW Andrzej Duda utracił mandat poselski z chwilą ogłoszenia wyniku wyborów - powiedziała nam Małgorzata Ławrowska.

Jak wyjaśniała rzecznik prasowa marszałka, akt podpisany przez Sikorskiego formalnie nazywa się "postanowieniem", jednak w praktyce marszałek nie podejmuje tu żadnej decyzji, a jedynie informuje o wygaśnięciu mandatu.

- Rola marszałka jest tu rolą notariusza. Utrata mandatu następuje automatycznie i nikt z władz państwowych nie ma możliwości manipulowania tą decyzją - stwierdziła Ławrowska.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (743)
Decyzja Sikorskiego ws. mandatu Dudy w PE. Rzecznik: Wygaśnięcie mandatu następuje automatycznie
Zaloguj się
 • Bożena Bucka

  Oceniono 1 raz 1

  Sikorski to taka menda, że komuś to tylko zaszkodzić ale gdyby cała sprawa dotyczyła jego to pewnie by przemilczał sprawę wygaszenia mandatu europosła ( obgadałby to z kolesiami w knajpie) i brałby kasę do końca kadencji plus kilometrówki z kilku źródeł i wszystko zgodnie z prawem.

 • Janusz Senex

  Oceniono 3 razy 1

  -
  Panie marszałku,po co ten pośpiech?
  Pan Duda,to zdolny i operatywny człowiek.
  Przecież na UJ w Krakowie ma urlop bezpłatny,na jakiejś "wybitnej" uczelni w Poznaniu ponoć też,stanowiska radcy prawnego Biereckiego (SKOK) jeszcze nie objął,da sobie do soboty radę będąc jednocześnie i w Warszawie i w Brukseli.
  Niech chłopina nie bieduje.

 • qwin

  Oceniono 4 razy 2

  Nie głosowałem na Pana Dudę. Elementarna logika nakazuje wygazszenie mandatu europosła Pana Dudy z dniem objęcia URZĘDU PREZYDENTA RP tj. 6 sierpnia 2015r

 • qwin

  Oceniono 4 razy 2

  Jestem politycznym przeciwnikiem PISu, nie głosowałem na Pana Dudę. Ale uważam, że elementarna logika nakazuje wygasznie mandatu europosła Pana DUDY z dniem objęcia urzędu PREZYDENTA RP tj. 6 sierpnia.

 • envyme2

  Oceniono 3 razy 1

  Biedaczek. Moze powinien zrezygnowac zanim zostanie zaprzysiezony. Z pensji w PE i diet bedzie wiecej kasy niz z pensji prezydenta, a on kocha pieniazki. i jeszcze moze dorobic w jakiejs Wyzszej Szkole Byle Czego.

 • marekmarek44

  Oceniono 3 razy 1

  Pewnie zgodne z przepisami ale niezgodne z podstawowym poczuciem sprawiedliwości, zdrowym rozsądkiem i zapewne konstytucją. Duda powinien zaskarżyć decyzję radka do Trybunału konstytucyjnego.

 • bilu46

  Oceniono 2 razy 2

  Sikorski, Rostowski/Rothfeld, Bielecki, Lewandowski, Kondonek - to złe duchy, które zniszczyły MÓJ KRAJ!!!

 • Anna ESz.

  Oceniono 2 razy 0

  Ile zarabiał w UE? Ile zarobi jako prezydent? No i napewno odłożył co nieco z unijnej "skromnej" pensyjki, nie martwcie się wyborcy, a w razie co Rydzyk wspomoże.

 • 0721x

  Oceniono 2 razy 0

  facet kocha fuchy to może zadudzić na weselach

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX