Andrzej Duda. Kim jest prezydent elekt?

25.05.2015 20:46
Wieczór Wyborczy Andrzeja Dudy

Wieczór Wyborczy Andrzeja Dudy (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Andrzej Duda pokonał w II turze wyborów Bronisława Komorowskiego i zastąpi go na stanowisku prezydenta RP. Z wykształcenia prawnik, od ponad 10 lat czynnie związany z polityką. Mąż Agaty Kornhauser-Dudy, ojciec Kingi. Kiedyś związany z Unią Wolności, od lat wierny PiS.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Andrzej Duda, rozpoczynając kampanię prezydencką, był eurodeputowanym VIII kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, radnym Krakowa, posłem, nauczycielem akademickim. Ma 43 lata, pochodzi z Krakowa.W kampanii wspierały go żona Agata i córka Kinga.

Rodzice Andrzeja Dudy

Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 r. w Krakowie w rodzinie profesorów akademickich. Jego matką jest Janina Milewska-Duda, profesor nauk chemicznych, a ojcem - Jan Duda, profesor nauk technicznych, obydwoje związani z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Na znajomości swoich rodziców Andrzej Duda powoływał się w czasie kampanii prezydenckiej, w jednym z programów telewizyjnych. Komentował wówczas przyczyny katastrofy smoleńskiej. Wtedy jeszcze kandydat na prezydenta mówił o swojej wierze w wybuch w samolocie Lecha kaczyńskiego. - Konsultowałem się ze znajomym rodziców - powiedział Andrzej Duda. - I on mi to potwierdził - dodał.

Wykształcenie i praca dydaktyczna Andrzeja Dudy

Andrzej Duda jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, w którym obecnie uczy jego żona.

Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po skończeniu studiów (1996 r.) rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Postępowania Administracyjnego UJ. Od października 2001 r. był asystentem w Katedrze Prawa Administracyjnego UJ.

Andrzej Duda uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w styczniu 2005 r. Jego praca "Interes prawny w polskim prawie administracyjnym" pod kierunkiem prof. Jana Zimmermenna została wydana w formie książkowej w 2008 r.

W sierpniu 2006 r. Andrzej Duda wziął bezpłatny urlop ze względu na swoje zaangażowanie polityczne. Był wtedy wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, następnie podsekretarzem stanu w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przez ponad rok - po katastrofie smoleńskiej - pracował na uczelni. Od listopada 2011 r., gdy został posłem, wrócił na bezpłatny urlop.

Kwestia jego urlopu i "blokowania etatu" pojawiła się w czasie jednej z debat przed II turą wyborów prezydenckich. Potem okazało się, że Andrzej Duda, mimo urlopu na UJ, pracuje dydaktycznie na jednej z poznańskich prywatnych uczelni.

Rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego poinformował, że Andrzejowi Dudzie nie udzielono zgody na dodatkową pracę, a w jego aktach osobowych nie ma dokumentu, w którym Duda informowałby rektora o zamiarze podjęcia dodatkowej pracy. Sam Duda twierdził, że informował alma mater o działalności w Poznaniu.Działalność polityczna Andrzeja Dudy

Kariera akademicka Andrzeja Dudy zeszła na dalszy plan, gdy zaangażował się w politykę. Rozpoczynał we wczesnych latach 2000. jako działacz Unii Wolności.

Z Prawem i Sprawiedliwością Andrzej Duda związał się w 2005 r. Arkadiusz Mularczyk szukał na UJ prawników, którzy mogliby wspomóc go przy pisaniu ustawy lustracyjnej przygotowywanej przez PiS. Wtedy Andrzej Duda został doradcą klubu parlamentarnego PiS.

Polityczna kariera Andrzeja Dudy zaczęła nabierać tempa, gdy w 2006 r. został - z rekomendacji Mularczyka - wiceministrem sprawiedliwości. Szefem resortu był wtedy Zbigniew Ziobro, premierem - Jarosław Kaczyński.

W wyborach 2007 r. Andrzej Duda kandydował z list PiS do Sejmu. Mandatu nie zdobył, ale został podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i członkiem Trybunału Stanu.

Andrzej Duda był w Warszawie, gdy doszło do katastrofy smoleńskiej. Brał czynny udział w publicznej dyskusji na temat pochówku pary prezydenckiej na Wawelu. Powiedział wtedy, że przeciwnicy tego pomysłu nie są prawdziwymi patriotami.

Początkowo Duda wypowiadał się o katastrofie smoleńskiej dość ostrożnie. Potem jednak zaostrzył ton.

Rok po katastrofie wystąpił w filmie dokumentalnym "Mgła". Duda był współzałożycielem Ruchu Społecznego im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

W 2010 r. Andrzej Duda był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Krakowa. Zdobył wtedy 22 proc. głosów. Nie zdobył urzędu prezydenta, ale został radnym z ramienia PiS.

Radnym Duda był przez rok. W 2011 roku został wybrany na posła VII kadencji. Brał udział w pracach komisji ustawodawczej, odpowiedzialności konstytucyjnej i komisji nadzwyczajnej do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji.

Od listopada 2014 r. Andrzej Duda pełnił funkcję rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości. W styczniu 2014 r. został szefem sztabu PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Sam również zdobył wówczas mandat europosła. W Parlamencie Europejskim pracował w Komisji Prawnej oraz Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.Na początku grudnia 2014 r. -po akceptacji rady politycznej Prawa i Sprawiedliwości - został kandydatem tej partii na urząd prezydenta RP. Andrzeja Dudę poparli Stronnictwo "Piast", Solidarna Polska, Liga Obrony Suwerenności, Polska Razem i komisja krajowa związku zawodowego "Solidarność".Szefem sztabu wyborczego Andrzeja Dudy została Beata Szydło.

W I turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda dość niespodziewanie uzyskał pierwsze miejsce z 34,76 proc. poparcia. Przed II turą poparli go m.in. Grzegorz Braun, Prawica Rzeczypospolitej, Unia Polityki Realnej i Samoobrona Odrodzenie.

W II turze, w której konkurował z Bronisławem Komorowskim, wygrał, uzyskując wynik na poziomie 51,55 proc.

Żona i córka Andrzeja Dudy

Żonę, Agatę Kornhauser, Andrzej Duda poznał w liceum. Jest ona córką poety i prozaika Juliana Kornhausera, jednego z najbardziej znanych przedstawicieli "Nowej Fali". Agata Duda pracuje jako nauczycielka języka niemieckiego w liceum, do którego chodziła z przyszłym mężem. - Postaram się być dobrą pierwszą damą - zadeklarowała Agata Kornhauser-Duda po ogłoszeniu wyników II tury wyborów prezydenckich. W kampanii mocno wspierała męża.Dudowie mają jedną córkę, Kingę. "Pierwsza córka" wzbudziła wielkie zainteresowanie mediów. Na równi z matką wspierała Andrzeja Dudę w kampanii. Kinga Duda ma 20 lat i jest studentką pierwszego roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim.Andrzej Duda zostanie zaprzysiężony na prezydenta RP 6 sierpnia po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Po zaprzysiężeniu odbędzie się też uroczystość przekazania prezydentowi insygniów Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski. Kilka tygodni między wyborem a zaprzysiężeniem Andrzej Duda będzie miał czas na to, by uporządkować swoje sprawy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (75)
Zaloguj się
 • Jack Light

  Oceniono 69 razy 33

  Kim jest prezydent elekt? Cwaniaczkiem o uśmiechu przygłupa, który wziął urlop w państwowej firmie, a równoczesnie świetnie zarabiał w prywatnej. Tacy ludzie imponują znacznej części tubylców między Bugiem, a Odrą. Szczególnie tym bliżej Buga.

 • ar.co

  Oceniono 62 razy 30

  Nie przesadzajcie z tą "karierą akademicką", bo brzmi to śmiesznie w odniesieniu do człowieka, którego dorobek naukowy w 10 lat po doktoracie jest mniejszy, niż przeciętnego doktoranta przed otwarciem przewodu.

 • led2007

  Oceniono 44 razy 26

  Żaden namaszczony przez prezesa długo się nie utrzymał, chociażby Marcinkiewicz, cezar może być tylko jeden...

 • candid13

  Oceniono 38 razy 22

  ANDRZEJ DUDA SKAZANY ZA KŁAMSTWO PRAWOMOCNYM WYROKIEM SADU,
  Andrzej Duda (PiS) ma przeprosić kandydata PO na prezydenta Tarnowa Romana Ciepielę za nieprawdziwe słowa, jakoby sprawował on nadzór nad inwestycjami drogowymi w Tarnowie - postanowił Sąd Okręgowy w Tarnowie, rozpoznając wniosek w trybie wyborczym.

  Beata Szydło z PiS, szefowa sztabu Andrzeja Dudy, twierdzi, że dr Duda „dopełnił wszystkich formalności w związku z pracą na uczelni”, czyli – jak rozumiem – złożył podanie o zgodę na dodatkowe zatrudnienie w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji w Poznaniu.
  Sam kandydat na urząd prezydenta potwierdził tę informację. Tymczasem rzecznik UJ mówi, że stosownego dokumentu uniwersytet nie posiada.

  Tak tez bedzie z obietnicami wartymi 1 MILIARDOW zl.

  pis to jeden wielki polacki klamczyzm.

 • fakiba

  Oceniono 48 razy 22

  Najpierw wspierał w działaniach Ziobrę , a potem Biereckiego i jakieś lewe ułaskawienia chłopina załatwiał , teraz to dopiero skrzydełka kacze rozwinie , oczywiście zgodnie z żądaniami prezia i episkopatu

 • fakiba

  Oceniono 46 razy 18

  Ciekawe ile będzie brał za ułaskawienie i skierowanie ustawy do TK , kolejka klientów już się pewnie ustawiła

 • 1pirat2

  Oceniono 19 razy 15

  Pan Duda może być dobrym wyborem, nie wiem czy Polaków , ale na pewno episkopatu,któremu obiecal, że na wszystkie ważne sprawy ma takie same zaopatrywanie jak i oni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje