Komorowski: "Nie pogratulowałem Dudzie. Walka trwa"

- Nie zadzwoniłem do Andrzeja Dudy z gratulacjami po pierwszej turze. Nie ma takiego zwyczaju, a walka trwa - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski w RMF FM. Komorowski mówił, że zdaje sobie sprawę z błędów kampanii. - Muszę wyciągnąć z tego daleko idące wnioski, zarówno w kwestii aktywności jak i kierunku działania. 

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

- Do pełnienia funkcji prezydenta kluczowe jest doświadczenie. Zdobywa się je idąc krok po kroku i pełniąc ważne funkcje w państwie. Dudzie tego brakuje - mówił o swoim kontrkandydacie prezydent Komorowski w RMF FM.

- Mam krytyczną opinię o braku doświadczenia i wiedzy na temat państwa - powiedział prezydent. Wcześniej przyznał, że nie pogratulował kandydatowi PiS zwycięstwa w pierwszej turze, ponieważ "nie ma takiego zwyczaju".

- Moim głównym celem w drugiej turze jest odzyskanie głosów czy też zaktywizowanie tych osób, które zostały w domu - stwierdził Komorowski. Przyznał, że fakt, iż frekwencja była niższa niż w poprzednich wyborach "to poważny problem".

Komorowski mówił, że zdaje sobie sprawę z błędów kampanii. - Muszę wyciągnąć z tego daleko idące wnioski zarówno w kwestii aktywność jak i kierunku działania - stwierdził ubiegający się o reelekcję prezydent.

"Tak duża grupa ludzi rozgoryczonych jest zaskoczeniem"

Komorowski stwierdził, że jest zdziwiony tak dużą liczbą "rozgoryczonych" obywateli, którzy głosowali m.in. na Kukiza. - Myślę, że dla wszystkich - polityków, socjologów - zaskoczeniem jest ujawnienie się tak dużej grupy ludzi, którzy definiują się jako antysystemowi - powiedział.

Jak stwierdził prezydent, "widzi, że jest dużo ludzi niezadowolonych m.in. z tego, że nie mają dostatecznego wpływu na różne decyzje w sprawach państwa". Zdaniem Komorowskiego, ujawniło się to w dużym poparciu dla postulującego wprowadzenie JOW-ów Kukiza. - Stąd pomysł referendum - dodał prezydent.

Komorowski: Trzeba tę kampanie zmienić, trzeba wyjść do ludzi

- To normalna rzecz, trzeba mieć odwagę zderzyć się z problemami ludzi - mówił Komorowski o ostatnich spotkaniach z obywatelami na ulicach Warszawy. - Kiedy pytano mnie o to, jak żyć za 2 tys. zł, nie mówiłem tylko o tym, żeby znaleźć inną pracę i wziąć kredyt. Mówiłem o programie pomocy dla młodych - opowiadał Komorowski.

We wtorek prezydent Komorowski odpowiedział młodemu człowiekowi, który pytał, jak jego siostra ma kupić mieszkanie, zarabiając 2 tys. zł, by zmieniła pracę i wzięła kredyt. - Rozumiem, że ci, którzy zarabiają 2 tys. zł nie chcą czekać na lepszą sytuację. Ale nie można ich też oszukiwać mówiąc, że mogą się doczekać w ciągu miesiąca tej zmiany.

- Czym innym jest też zderzenie się z zachowaniami agresji motywowanej politycznie, a czym innym, kiedy się spotyka z nieszczęściem ludzkim - mówił Komorowski, odnosząc się m.in. do wydarzeń z kampanii przed pierwszą turą wyborów.

"JOW-y dają znakomite efekty na poziomie samorządów"

- Ważne jest, aby obywatele mogli wyrazić swoją opinię i mam nadzieję, że politycy wezmę ją pod uwagę - mówił Komorowski o referendum, którego projekt złożył do Senatu. Prezydent chce, aby obywateli zapytano czy, chcą wprowadzenia JOW-ów, zniesienia finansowania partii z budżetu oraz zmian w systemie podatkowym.

- JOW-y dają znakomite efekty na poziomie samorządów - mówił Komorowski. Prezydent powtarzał, że to PiS było przeciwne zarówno JOW-om, jak i zniesieniu finansowania partii z budżetu państwa. Odciął się od odpowiedzialności za to, że PO nie przeprowadziła referendów, o które wnioskowali obywatele - m.in. w sprawie ordynacji wyborczej. - W tych kwestiach decydowano na poziomie parlamentu - stwierdził.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (301)
Komorowski: "Nie pogratulowałem Dudzie. Walka trwa"
Zaloguj się
 • nino.rota

  Oceniono 2 razy 2

  sypie się POparcie dla Brąka sypie, nawet mainstreamowi celebryci wstydzą się Bula:

  Joanna Szczepkowska:
  "proszę o wykreślenie mojego nazwiska z listy osób znajdujących się w komitecie poparcia Bronisława Komorowskiego. (...) wycofuję swoje nazwisko po wysłuchaniu porannego przemówienia Prezydenta Bronisława Komorowskiego z 12- go maja 2015 roku, następnego dnia po wyborach i przyglądając się kolejnym krokom w kampanii. (...)

  Jeśli kandydat na prezydenta w jedną noc zmienia te poglądy i dostosowuje je do doraźnych potrzeb kampanii, to ja nie mogłabym z całkiem czystym sumieniem przekonywać publicznie do tej kandydatury."

  hehe

 • weredyk_pl

  Oceniono 1 raz 1

  Duda to facet, który sam na siebie zapracował. Przypominam, że nawet lewacki tygodnik Polityka w rankingu określił Dudę najlepszym posłem 2013 r.:
  "Andrzej Duda (PiS) jeden z najaktywniejszych posłów, jego wypowiedzi na sali obrad plenarnych dotyczą prawie wyłącznie ustaw i stanowionego prawa, nie są zaś oświadczeniami na każdy temat, bez ładu i składu. Wiceprzewodniczący Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, rzeczowy i kulturalny, co w tej komisji jest szczególnie ważne. Otwarty na argumenty opozycji, pokazuje, jak można dyskutować, nikogo przy tym nie obrażając. Zamiast uszczypliwości i ataków personalnych merytoryczne argumenty."

  niezalezna.pl/uploads/zdjecie2015/66749952061430908656.jpg

 • scibor3

  Oceniono 1 raz 1

  "2 tyś. zł"

  Co to za skrót? Od "tyśięcy", "tyśków" czy może od czego innego?

 • j23m

  Oceniono 3 razy 1

  Ludzie ile można!!! Od rana do wieczora bredzisław w telewizorze.

 • jasna0

  Oceniono 6 razy 0

  ciekawe dlaczego nagle tak wszyscy najeżdżacie na Komorowskiego? Jeszcze nie dawno cieszył się ponad 60 procentowym poparciem, teraz ci wszyscy, którzy go popierali nagle na niego plują?
  Tak bardzo daliście się uwieść Kukizowi, Dudzie i Pisowi, ze nagle radykalnie zmieniliście zdanie? Jest to takie przysłowie: nie to złoto, co się świeci.
  A jaką dajecie gwarancję, ze za kilka miesięcy nie będziecie pluć na dudę, skoro chorągiewka znów zawieje w inna stronę
  Ale dajecie sobą manipulować

 • bystry_bronek

  Oceniono 3 razy -1

  W naszym cyklu wydawniczym "Świat według Bronka" ukazały się jak dotąd:
  -"Weź kredyt i znajdź pracę" - (esej)
  -"Albo jest się politykiem - albo obywatelem" - (zapis wykładu)
  -"Trzeba słuchać głosu wyborców" - (w tomie "Olśnienia")
  -„Nie lubię spacerów” – (tragikomedia, tekst nieuk.)
  -„Śmiechu warte” – (ze zbioru: „scenariusze TV”)
  Zapraszamy do składania propozycji kolejnych pozycji wydawniczych aby wspólnym wysiłkiem dorobek umysłowy naszego Ojca Narodu znalazł godne ramy uwieczniające..

  Zjednoczone Wydawnictwa WSI Polskie’j

 • 4krzych1

  Oceniono 2 razy -2

  kiedy uwolnimy się od tego bęcwała i głupka największego z WSI ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX