Pomnik żołnierza z kotem. Rosja? Wiadomo. Ale pomnik gloryfikuje "zielonego ludzika" na Krymie

Na początku było zdjęcie. Zamaskowany żołnierz na Krymie podaje kota dziecku. Tzw. zielony ludzik doczekał się w Rosji oficjalnego pomnika.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Jest hełm, mundur, jest kotek:Wszystko jak na tym zdjęciu autorstwa Aleksandra Ryumina. Fotograf agencji TASS sportretował na nim jednego z "zielonych ludzików", czyli odzianych w pozbawione identyfikacji narodowej mundury zamaskowanych bojówkarzy, którzy wiosną ubiegłego roku opanowali Krym i w praktyce doprowadzili do aneksji półwyspu przez Rosję. O, właśnie takich:"Zielone ludziki" vs. "uprzejmi ludzie"

Ale w Rosji "zielone ludziki" mają też inną nazwę - "uprzejmi ludzie". Jeśli wierzyć bowiem rosyjskiej propagandzie, owi łagodni, grzeczni i uprzejmi panowie w zieleni wsparli uciśnionych mieszkańców Krymu, by ci swobodnie mogli zdecydować o tym, że tak bardzo chcą przyłączyć się do Rosji.

Dlatego nie dziwi, że, jak pisze "Radio Free Europe" (RFE), "uprzejmi" doczekali się w Rosji pierwszego pomnika - wystawionego za uprzejmą zgodą i poparciem władz dalekowschodniego miasta Biełogorsk (leży w obwodzie amurskim, 108 km od Błagowieszczeńska).

"To kwestia patriotyzmu"

W uroczystości odsłonięcia pomnika uczestniczyli miejscowi oficjele, mieszkańcy, a także weterani wojenni. Pomnik waży około 400 kg, zrobiony jest z żelaza pochodzącego z Czelabińska - podkreśla RFE.

Na potrzeby uroczystości poproszono jednego z młodych widzów o ustawienie się przy pomniku tak, jakby "odbierał" kota z rąk wojaka. Internauci natychmiast zauważyli podobieństwo pozowanej fotografii do zdjęcia Ryumina:Pomysłodawcą pomnika był Stanisław Meliukow, burmistrz Biełogorska. Ma nadzieję, że monument stanie się atrakcją turystyczną i nie widzi nic złego w upamiętnianiu ludzi, którzy odegrali tak kontrowersyjną rolę. Według niego to kwestia patriotyzmu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (51)
Pomnik żołnierza z kotem. Rosja? Wiadomo. Ale pomnik gloryfikuje "zielonego ludzika" na Krymie
Zaloguj się
 • Juliusz Wnuk

  Oceniono 4 razy 0

  Dobry pomysl! Polskich Pro-ukraincow juz zabolalo, jak widac...

 • micdep

  Oceniono 8 razy -4

  Czego sie jeszcze nie bedziecie czepiac .. to tak jak male rozpuszczene dziecko, mysli ze mu wszystko i wszedzie wolno ... obudzcie sie i zajmijcie sie wlasnymi sprawami bo po to jestescie a nie przepisujcie informacji z CNN czy Fox ..a moze tak troche o tym posaze w NY atamowej elektowni !!!

 • jerzysm42

  Oceniono 15 razy 1

  Widocznie kacap był najedzony.

 • jdkonrad

  Oceniono 16 razy 4

  czekamy na pomnik trolla piszącego antyukraińskie komentarze w GW...
  ..także do tego artykułu...

 • holidays_in_cambodia

  Oceniono 12 razy 2

  .
  "Pomnik murzyna z kotem"
  Donbabwe 2014

 • minsect

  Oceniono 12 razy 6

  Takiego ludzikota można kupić w każdym sklepie z zielonymi ludzikami.

 • didej007

  Oceniono 13 razy 5

  Aaaaaleeeee! Coś w rodzaju "Putina z łasiczką". Ci to maja poczucie nadrealizmu...

 • holidays_in_cambodia

  Oceniono 14 razy 0

  .
  "Pomnik ruskiego bandyty dzielącego się z dzieckiem prowiantem"

 • cillian1

  Oceniono 20 razy 0

  pomnik wygląda, jakby ten zielony ludzik dymał kota!

  ROTFL!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX