Dymisja Grabarczyka. Janina Paradowska: Nie wierzę w teorie spiskowe, ale moment odejścia bardzo ciekawy

- Rozumiem tę dymisję. Jeśli zażądała jej premier, to dlatego, że nie chce mieć przed wyborami rozważań, czy Grabarczykowi zostaną postawione zarzuty - mówiła w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska, komentując odejście ministra sprawiedliwości. - Ale moment odejścia jest bardzo ciekawy i komplikujący wiele spraw merytorycznych - zaznaczyła.
Premier przyjęła dymisję Cezarego Grabarczyka, którą niespodziewanie złożył wczoraj wieczorem. W opublikowanym oświadczeniu były już minister napisał, że jego odejście "leży w interesie Państwa i wymiaru sprawiedliwości".

"Sprawa była coraz bardziej dziwna"

- Rozumiem tę dymisję. Jeśli zażądała jej premier, to dlatego, że nie chce mieć przed wyborami rozważań, czy Grabarczykowi zostaną postawione zarzuty - przyznała w Poranku Radia TOK FM Janina Paradowska. Jednocześnie podkreśliła, że odejście Grabarczyka budzi jej wątpliwości. Nie wiadomo bowiem, na ile sprawa nieprawidłowości wokół pozwolenia na broń była jej faktyczną przyczyną. Publicystka zaznaczyła, że prokuratura odżegnywała się od postawienia zarzutów ministrowi.

Według portalu 300polityka.pl to właśnie premier Ewa Kopacz zdecydowała o odejściu Grabarczyka. Z żądaniem dymisji miała zadzwonić do ministra wczoraj wieczorem z samolotu. O tym, że Grabarczyk nie podjął samodzielnie decyzji o dymisji, na Twitterze napisał też m.in. Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej". - Ta sprawa wydawała się coraz bardziej dziwna - stwierdziła Paradowska. - Już w poniedziałek wydawało się, że jest wyjaśniona. Po zeznaniach w prokuraturze było wiadomo, że egzamin praktyczny jednak się odbył, choć kolejność była podobno inna. Ale jak przeczytałam zasady, nie mogłam się doczytać, że najpierw ma być egzamin teoretyczny, później praktyczny - mówiła prowadząca Poranek Radia TOK FM.

Wróbel w październiku: Kopacz to straszna baba. Ustawiła Tuska i Sikorskiego, został Grabarczyk >>>

- Nie wierzę w teorie spiskowe - podkreśliła Paradowska. - Ale moment odejścia jest bardzo ciekawy i komplikujący wiele spraw merytorycznych - dodała. Paradowska przypomniała, że od lipca wchodzi w życie nowa procedura karna, o którą ministrowie sprawiedliwości toczyli (i toczą) ciężkie boje z prokuraturą. Reforma wprowadzająca tzw. kontradyktoryjność zdejmie sporą część odpowiedzialności za proces z sędziów, nakładając ją na prokuratorów. A ci do nowej procedury w ogóle nie są przygotowani. - Gdyby się okazało, że wiele spraw będzie się kończyć uniewinnieniami, byłoby głupio - przyznała Paradowska.

Paradowska odniosła się też do informacji, jakoby prokurator, który chciał postawić Grabarczykowi zarzuty, został odsunięty od śledztwa. - Dziwaczne - stwierdziła. - Nie wyobrażam sobie, by minister mógł odsunąć prokuratora. Nawet prokurator generalny ma z tym kłopoty. Taka ingerencja dawałaby prokuraturze potężne argumenty przeciwko ministrowi i nie wydaje mi się, żeby ministrowie w ostatnim czasie to robili - zaznaczyła.

- Resort sprawiedliwości ma pecha do szefów. A biorąc pod uwagę wyzwania stojące przed tym resortem, ten pech jest jeszcze większy - skwitowała Paradowska.

Więcej o:
Komentarze (32)
Dymisja Grabarczyka. Janina Paradowska: Nie wierzę w teorie spiskowe, ale moment odejścia bardzo ciekawy
Zaloguj się
 • zyks

  Oceniono 1 raz -1

  I jeszcze jedno: pani Premier wygląda mi, wbrew bełkotowi na forach, na bardzo mądrą kobietę. Premier teraz w Polsce i w tym roku to człowiek chodzący po lodzie. Wiem, że to nie proste i takie podejście wymaga pewnej pokory wobec życia, ale na jej miejscu miałbym w głowie na KAŻDE stanowisko ministerialne przynajmniej jednego rezerwistę. Ufam, że ma. Co więcej, z niektórymi z ministrów może takiego rezerwistę uzgodnić.

 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  Jeszcze do P. Redaktor co do teorii spiskowych, itp.: uzasadnione może być pytanie: kto i w jaki sposób zaczął rozkręcać ta historyjkę z papierkiem na pistolet akurat przed jednymi i drugimi wyborami? Przecież to dosyć stara historia. Ale po co - to chyba jasne? A po prostu: przypadek? Przypadki nie istnieją? Wolne żarty. Przypadek odgrywa w życiu olbrzymia rolę. Tak, tak, nie żartuję :))

 • zyks

  Oceniono 1 raz 1

  Na ogół zgadzam się z p. Paradowską, ale tutaj - nie. P. Paradowska nie wierzy, że ludzie mogą być po prostu uczciwi i że rzecznik rządu może po prostu mówić prawdę? Akurat min. sprawiedliwości w normalnym państwie musi być czysty jak łza. I to w dodatku za chwilę jedne wybory, potem drugie - opozycja czyha na każde potknięcie. P. Paradowska uważa, że w Polsce nie może być normalnie? P. premier świetnie i sprawnie załatwiła sprawę; pokazała, że nie toleruje żadnych niejasności w rządzie i że PO ma szeroką ławkę - a opozycji i komentatorom - spekulantom wręcz szczęka opadła. Źle? Źle dla mediów, spadł temat do wałkowania. Ach, sorry, Pani Redaktor...

 • jur56

  Oceniono 4 razy 2

  Co to zmieni kolejnego nieudacznika z elity Po zastąpi inny nieudacznik /. W PO to standard .

 • ad2009

  Oceniono 5 razy 1

  Moze tzw. "resort" da sobie spokoj z wyzwaniami? Podobnie jak rząd?
  Nie nadaja sie do niczego, podobnie jak cale teoretyczne państwo od 25lat...

 • Jan Kowalski

  Oceniono 9 razy 1

  Janka, wake up! Ten statek, czy też platforma tonie. Nie ośmieszaj się, jak naiwny podlotek. Byłaś wiernym żołdakiem PDT, stałaś murem za PEK, ale przestań błaznować. Jesteś za stara na takie harce. Służalczość nawet wobec "ręki karmiącej" ma swoje granice. Napij się zimnej wody i rozeznaj - CG na fotelu min. sprawiedliwości to tak, jak ty prowadząca wykłady z etyki w dziennikarstwie. Dotarło?

 • dumlat

  Oceniono 8 razy 2

  A pozostałe resorty ??? to co maja szczęście do szefów .:-) bredzi babinka Paradowska

 • alexx42

  Oceniono 12 razy 0

  tej pani już podzieujemy za wchodozenie do dooopy PO.

 • sowa_i_przyjaciele_z_po

  Oceniono 13 razy 1

  Paradowskaja jako moralistka głównego nurtu wychodzi z założenia że każdy z PO jest niewinny dopóki nie złapią go za rękę. A złapać nie mogą bo gdy ktoś się odważył to od razu do odsunęli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX