"Słowa szefa FBI to nieprzyjemny, ale drobny fakt. Histeria w Polsce - zaskakująca"

- To, że Amerykanie nie przepraszają za słowa Jamesa Comeya, powinno mieć wpływ na wzajemne relacje i zaufanie. Ale nie ma co histeryzować - komentował w TOK FM prof. Aleksander Smolar. Wg szefa fundacji Batorego poważniejszym tematem do debaty w Polsce, niż słowa dyrektora FBI, powinna być histeryczna reakcja polskich polityków.
Raczej nie doczekamy się przeprosin, których domagają się polskie władze, w związku z wypowiedzią szefa FBI. James Comey przyznał co prawda, że żałuje, iż mówiąc o współodpowiedzialności za Holocaust wymieniał nazwy państw. Ale przeprosić nie zamierza.

- Jeśli amerykańskie władze nie reagują na żądanie strony polskiej, to powinno mieć to wpływ na wzajemne relacje i zaufanie. To trzeba traktować jako sposób edukowania naszych partnerów. Ale nie można histeryzować - komentował prof. Aleksander Smolar w "Poranku Radia TOK FM".

Według szefa fundacji Batorego najwięcej uwagi wymaga teraz zastanowienie się nad "ilością histerii", jaką wywołały słowa Comeya wśród naszych polityków.

- Ta wypowiedź była nieprzyjemnym faktem, ale drobnym. Comey przyznał, że popełnił błąd. Ale całe jego wystąpienie nie było głupie. To, że sprawa od kilku dni jest na czołówkach naszych mediów, pokazuje stan psychiczny Polski, w każdym razie dziennikarzy i klasy politycznej. Ilość histerii, nadwrażliwości była zaskakująca. To powinno być przedmiotem dyskusji o stanie Polaków - uważa prof. Smolar.

"Zabrakło dyżurnego z wiadrem zimnej wody" - Tym komentuje burzę wywołaną przez wypowiedź szefa FBI>>>

Więcej o:
Komentarze (37)
"Słowa szefa FBI to nieprzyjemny, ale drobny fakt. Histeria w Polsce - zaskakująca"
Zaloguj się
 • leszek567

  0

  Geograficzne określenia - polskie obozy koncentracyjne... Hmm... No to może kosmiczne ?
  Ziemianie są winni holokaustowi Żydów , no bo to się zdarzyło na Ziemi , Wysoki Kosmiczny Sądzie . Cała Ziemia jest winna holokaustowi Żydów . I cała Ziemia niech im płaci odszkodowania ! / Pal licho , że tam jacyś Polacy poginęli .../

 • elzbieta09

  Oceniono 2 razy 0

  To nie histeria! Tylko taka reakcja, z jaka spotkała się wypowiedź Comey'a ze strony Polaków daje szansę na zmianę! Postawy p.p. Smolara i Paradowskiej sa typu, plują na nas, a my mówimy, że deszcz pada. Tacy idioci, jak ci redaktorzy powinni mieć zakaz wypowaiadania sie na poważne tematy.

  Fisher, producent zabawek w grze" Apples to Apples łączy Listę Schindlera z "Nazi Poland". Można protestować na stronie Reduty Dobrego Imienia. Wg Smolara i Paradowskiej - to też drobny fakt, że amerykańskie dzieci uczą się, że Niemiec Schindler uratował ponad 1000 żydów w "nazistowiej Polsce"?. Również "drobnym faktem" jest zapewne wg tej pani i pana fakt, że na wstępie filmu o Irenie Sendler (film wyprod. w USA, m. in,. wyświetlany w Izraelu) pisze, że Irena Sendler była "Niemką jak nazwisko wskazuje". Moi znajomi z Izraela, nieznający historii Ireny Sendler są przekonani, że była Niemką!

  Tacy jak p.. Smolar i p. Paradowska powinni trzymać "dzioby zamknięte" (że zacytuję klasyczkę od nauczania w zerówkach)., bo inaczej kłapią nimi bez sensu.

 • dziadekjam

  Oceniono 9 razy 3

  Czy jakby ktoś tak oszczerczo wyraził się o Żydach, to też by pan Smolar reakcję Izraela i World Jewish Congress określającą autora ANTYSEMITĄ nazwałby HISTERIĄ?
  Uzasadniona krytyka Żydów, to antysemityzm. Uzasadniona reakcja Polaków na kłamliwe oszczerstwa, to histeria. Tak wygląda ocena w wydaniu Smolara. "Obiektywna" jak każda żydowska ocena.

 • greg0.75

  Oceniono 3 razy 3

  "histeria" czy też raczej "wyrazista postawa" jest co najmniej oczywista - w końcu mamy rok wyborczy...

 • szeptun919

  Oceniono 13 razy 9

  Polacy jako naród maja w USA wręcz fatalny piar - z jednej strony są postrzegani jako bezmyślni, prymitywni i skrajnie tępi durnie (i to znajduje swoje odzwierciedlenie w nieliczonych "polish jokes"), a z drugiej strony są postrzegani jako zdeklarowani, krwiożerczy antysemici - wręcz żydożercy (i to znajduje swoje potwierdzenie chociażby w takich wypowiedziach, jak ta szefa FBI). Tak właśnie naród polski jest postrzegany przez naszych największych "przyjaciół i sojuszników". Jeżeli do tego jeszcze dołączymy bezkrytyczną, nie zważającą na żadne szturchańce i poniżenia (i nigdy nie odwzajemnianą) miłość do Ameryki zarówno naszych władz i elit, jak i większości szarych obywateli - to do tamtych dwóch filarów naszego wizerunku w Ameryce dochodzi jeszcze dodatkowo pogarda i lekceważenie, bo nikt nie ceni psa nie mającego krztyny godności, który łasi się bezmyślnie do pana nie zważając na kopniaki.

  Jednym słowem - takich, jak my, w Ameryce się nie przeprasza. I ta zaskakująca dla USA medialna wrzawa, która się podniosła w naszym kraju po owej skrajnie niefortunnej wypowiedzi wysokiego amerykańskiego urzędnika - jest wbrew bełkotom Smolara jak najbardziej potrzebna, bo może choć w pewnym stopniu uświadomi Amerykanom, że Polacy jednak swoją godność posiadają i że nawet im nie można na nas pluć w nieskończoność zupełnie bezkarnie.

 • ad2009

  Oceniono 11 razy 3

  Wg rebe Smolara Polacy powinni siedzieć cicho
  Rebe Smolara nie widzi w wypowiedziach co ważniejszych Amerykanów z jego plemienia niczego złego
  Rebe Smolar uważa sie za Polaka

 • iremus

  Oceniono 9 razy -1

  Ciekawe dlaczego nie zaprotestowała jankeska diaspora Żydów a boladzka diaspora Żydów twierdzi, że nic takiego się nie zdarzyło?
  Czyżby była to wspólna polityka obsrywania odmóżdżonego przez styropian narodu znad Wisłą?
  Najważniejsze, że Usa i Kanada uratowały przed komunistami setki tysięcy europejskich nazistów.

 • farkan

  Oceniono 9 razy -1

  Smolar moze nie wiesz ale PZPR zostalo rozwiazane, nie ma takze PRL,
  RP nie jest komunistycznym krajem. - to dla Ciebie nieprzyjemny fakt?
  Twoje wypowiedzi godza w dobre imie Batorego.
  Zadajesz dobre pytanie, ale udzielasz zlych odpowiedzi.
  a mowiles iz ''Wspólna pamięć tworzy wspólnotę i wzajemne zaufanie''

 • wieprzowinapozydowsku

  Oceniono 7 razy 3

  A czym sie tu w ogole podniecac? Kto to jest dla nas jakis tam szef fbi?!? Przeciez wiekszosc rodakow nawet nie umie w oryginale tego skrotu rozwiklac!
  ______________________________

  Rząd USA nie przyjął statku z 937 żydowskimi uchodźcami z III Rzeszy. Franklin Delano Roosevelt okazał się nieugięty, mimo że żydowscy uchodźcy napisali do niego wstrząsającą prośbę o łaskę. Roosevelt uznał ich za "element niepożądany". Wielu z nich trafiło później do komór gazowych.

  historia.wp.pl/title,Stany-Zjednoczone-nie-przyjely-zydowskich-uchodzcow-z-III-Rzeszy,wid,17391036,wiadomosc.html?ticaid=114bd2&_ticrsn=3

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX