Anne Applebaum o słowach szefa FBI: "Comey pokazał, jak sam potrzebuje wiedzy o Holocauście"

Anne Applebaum odpowiada na słowa szefa FBI Jamesa Comeya w "Washington Post": "To nieprawda, jak stwierdził Comey, że mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu innych miejsc byli odpowiedzialni w jakiś sposób za Holocaust".

Polub i bądź na bieżąco!

Chodzi o przemówienie Comeya wygłoszone 15 kwietnia w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, a następnie przedrukowane w dzienniku "Washington Post" z okazji Dnia Pamięci o Holocauście. "Za chorymi i złymi ludźmi, sprawcami Holocaustu, szli także ludzie, którzy kochali swoje rodziny, nosili zupę choremu sąsiadowi, chodzili do kościoła i wspierali cele charytatywne. Dobrzy ludzie pomogli zabić miliony" - powiedział szef FBI.

Na łamach "Washington Post" wypowiedział się też publicysta Richard Cohen, który bronił dyrektora FBI - przeczytaj o tym na Gazeta.pl>>>

Tłumaczył, że najbardziej przerażającą lekcją Holocaustu jest to, iż pokazał on, że ludzie są w stanie zrezygnować z indywidualnej moralności i przekonać się do prawie wszystkiego, poddając się władzy grupy. "W ich mniemaniu mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu, wielu innych miejsc nie zrobili czegoś złego. Przekonali siebie do tego, że uczynili to, co było słuszne, to, co musieli zrobić" - dodał Comey.

Applebaum: Szef FBI pokazał, jak sam potrzebuje wiedzy o Holocauście

Na łamach tego samego dziennika odpowiedziała mu publicystka Anne Applebaum: "Zaprotestował polski ambasador w USA, zaprotestował polski prezydent, zaprotestował też marszałek polskiego Sejmu (którego jestem żoną), a amerykański ambasador w Polsce przeprosił. Dlaczego? Bo James Comey, szef FBI, w swoim przemówieniu, nawołując o nacisk na nauczanie o Holocauście, zademonstrował, jak sam takiej wiedzy potrzebuje".

"To nieprawda, jak stwierdził Comey, że mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu innych miejsc byli odpowiedzialni w jakiś sposób za Holocaust. To nieprawda, że za Holocaust odpowiedzialni są dobrzy ludzie, którzy przekonali samych siebie, że czynią prawidłowo" - stwierdza dalej Applebaum.

"Miliony polskich intelektualistów, księży, polityków zginęło z rąk nazistów"

Według niej Holocaust to "historia o władzy zbudowanej na strachu, o zagrożeniu bezprawiem i o horrorze, który stworzyło niemieckie państwo terroru między 1939 a 1945". Przypomniała też, że wówczas nie istniało państwo polskie, Niemcy okupowali te ziemie i stworzyli "bezprawny świat pełny przemocy, w którym każdy mógł zostać zamordowany, każdy Żyd mógł być deportowany, a wielu Polaków, którzy pomagali Żydom, mogli zostać rozstrzelani, razem z ich rodzinami".

"[Wielu z nich zostało rozstrzelanych - red.]. Miliony polskich intelektualistów, księży, polityków zginęło z rąk nazistów" - czytamy. Applebaum dodaje też, że w tej atmosferze terroru wielu ludzi było przerażonych i niektórzy mordowali, by ocaleć, ale to nie znaczy, że "myśleli, że nie zrobili niczego złego".

O Holocauście i życiu w obozach koncentracyjnych przeczytasz w książkach >>Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (421)
Anne Applebaum o słowach szefa FBI: "Comey pokazał, jak sam potrzebuje wiedzy o Holocauście"
Zaloguj się
 • milewidziany

  Oceniono 1 raz 1

  Nieszczęściem Polski jest mała siła przebicia się ze swoją PRAWDĄ . Na szczęście
  mamy Panią Aplebaum, i to wzbudza dla niej ogromny szacunek.
  A Niemcy będą zawsze milczeć w sprawie Holocaustu i w takiej sprawie jak ta.
  To bardzo dla nich charakterystyczne i wygodne zarazem.

 • hr.kalashnikoff

  Oceniono 3 razy 1

  Polskie państwo w Polsce nie istniało, a państwo USA zawsze istniało od kiedy zaistniało. To w USA dobre uczciwe kobiety ubrane jak zwykłe housewives, fotografowały się z uśmiechami przy zwęglonych zwłokach zlinczowanych Murzynów. A niedawno dobry ciężko pracujacy chodzacy do kościoła protestanckiego Amerykanin ciagnał żywego Murzyna na łańcuchu za swoim truckiem, aż się Murzyn całkiem rozmazał po ulicy. Więc pan z tajnej policji FBI wie doskonale o czym mówi.

 • fxvi

  Oceniono 4 razy -2

  taka sama kretynka jak ten z FBI, głupiątko żydowskie z TYCH amerykańskich Żydów, którzy pozwolili Hitlerowi się uzbroić i nie pozwalali wpuszczać Żydów do Ameryki

 • plumgazeta

  0

  "Miliony polskich intelektualistów, księży, polityków zginęło"
  To już 3 miliony, dodać 3 miliony Żydów. = 6 milionów Polaków
  To już chłop i robotnik nie zginął??
  Wpisuje sie to w propagandę o mordzie na prof krakowskich.
  A naprawdę :
  Zmarło w obozie kilku na ponad 180. A trzymani byli nieco ponad miesiąc. 101 wtedy zwolniono, resztę po 19 miesiacach

 • plumgazeta

  Oceniono 5 razy -1

  Applebaum przeproś.
  POLSKIE PAŃSTWO ISTNIAŁO.
  Żona Marszałka Sejmu pokazała, jak sama potrzebuje wiedzy o Polsce.

 • plumgazeta

  Oceniono 3 razy 1

  " wówczas nie istniało państwo polskie"
  Pani jabłuszko zanim zacznie pouczać, niech sama sprawdzi w imieniu kogo Rzad Sikorskiego zawierał układy.
  Nawet Stalin ten rząd uznawał. Nie mówiąc o koalicjantach.
  Państwo wg możnych tego swiata istniało .
  To tylko Hitler uznał, że nie ma Państwa Polskiego.
  Okupowane były wg Polityków Ziemie Polskie.
  Ale nawet na tych ziemiach rząd w Londynie sprawował kontrole nad ludem. Skazywał na kare śmierci, wydawał rozkazy. Miał tu swoją armię itp
  Utrzymanie ciągłość instytucji państwowych . Również w kraju.
  Działała za zgodą rządu policja, sądy, bank emisyjny, i inne instytucje.

 • sselrats

  Oceniono 8 razy 0

  Comey powiedzial troch prawdy o polskich i innych donosicielach i kapo - i zaraz ruchawka.

 • badziewiak66

  Oceniono 6 razy 0

  My tu gadu-gadu o Holocauście, o tragedii Żydów, a czas sobie płynie i dziś Żydzi robią dokładanie to co ich oprawcy z Auschwitz. Warto przypomnieć, że w sieć zastawioną przez służby amerykańskie , w akcji pod kryptonimem Big Rig, wpadło kilkanaście osób z diaszpory żydowskiej z Nowego Jorku. Zatrzymano kilku rabinów i duchownych żydowskich. Oto nazwiska : Saul J.Kassin, Mordchai Fish, Lavel Schwartz, Eliahu Ben Haim, Edmund Nahun i Levy-Izhak Rosenbaum. O cóż zostali oskarżeni wyżej wymienieni ? O udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy , korupcję i handel organami. To ostanie oskarżenie może być , w kontekście Holocaustu, szokujące. Pasterze Pana, wybrańcy Boga , zapewne głosząc miłość do bliźnich, brali udział w haniebnym procederze handlu ludzkimi organami jakim nie powstydziłby się sam Mengele i spółka z Auschwitz ? Jak możemy zawierzyć Żydom z Nowego Jorku w sprawie Holocaustu , skoro najwyżsi duchowni kościoła żydowskiego zamieszani są w tak potworne, na wskroś nazistowskie, procedery ?

 • bora5

  Oceniono 3 razy 1

  to nie tylko holokaust on pokazał jak przeciętny hamerykanin traktuje i szanuje Polaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX