MSZ o słowach szefa FBI: Ambasador USA otrzyma notę dyplomatyczną i wezwanie do przeprosin

"Ambasador Steve Mull zostanie wezwany do MSZ w zw. z wypowiedzią dyrektora FBI. Otrzyma notę z protestem i wezwaniem do przeprosin" - poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski na oficjalnym profilu resoru. Chodzi o słowa szefa FBI Jamesa Comeya na temat roli Polaków w Holocauście.

Polub i bądź na bieżąco!

Chodzi o przemówienie Comeya wygłoszone 15 kwietnia w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, a następnie przedrukowane w dzienniku "Washington Post" z okazji Dnia Pamięci o Holocauście. Comey mówił w nim, że Holocaust był "najbardziej znaczącym wydarzeniem w historii ludzkości" i zapowiedział, że każdy nowy funkcjonariusz FBI będzie miał obowiązek odwiedzić Muzeum, by zobaczyć, że "dobrzy ludzie pomagali mordować miliony", podporządkowując się ideologii nazistów.

Szef FBI: "Mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier..."

"Za chorymi i złymi ludźmi, sprawcami Holocaustu, szli także ludzie, którzy kochali swoje rodziny, nosili zupę choremu sąsiadowi, chodzili do kościoła i wspierali cele charytatywne. Dobrzy ludzie pomogli zabić miliony" - powiedział szef FBI. Tłumaczył, że najbardziej przerażającą lekcją Holocaustu jest to, iż pokazał on, że ludzie są w stanie zrezygnować z indywidualnej moralności i przekonać się do prawie wszystkiego, poddając się władzy grupy.

"W ich mniemaniu mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu, wielu innych miejsc nie zrobili czegoś złego. Przekonali siebie do tego, że uczynili to, co było słuszne, to, co musieli zrobić" - dodał Comey.

MSZ o słowach szefa FBI: Ambasador USA zostanie wezwany do MSZ

Dziś na słowa szefa FBI zareagował polski MSZ. Rzecznik resortu Marcin Wojciechowski napisał na Twitterze, że w związku z wypowiedzią Comeya ambasador USA w Polsce Stephen Mull zostanie wezwany do MSZ. "Otrzyma notę z protestem i wezwanie do przeprosin" - podkreślił.Ambasador Mull podczas obchodów 72. rocznicy powstania w warszawskim getcie powiedział dziennikarzom, że jeszcze dziś uda się do MSZ.

Wypowiedź szefa FBI wywołała oburzenie w Polsce. Sprawę komentują politycy, a ambasador RP w USA Ryszard Schnepf wystosował list do szefa FBI z protestem przeciwko jego wypowiedzi na temat roli Polaków w Holocauście.

"Jestem głęboko wstrząśnięty niestosownością wypowiedzi dyrektora Comeya. Ta wypowiedź jest obraźliwa dla Polaków, dla pamięci o ofiarach, o hitlerowskiej okupacji w Polsce i wskazuje na głęboką niewiedzę o historii tego okresu. To wywołuje u mnie ogromny smutek, że tak wysoki urzędnik publiczny i to z okazji dnia Pamięci o Holocauście mówi rzeczy tak dalece zniekształcające historię i zamazujące granicę pomiędzy sprawcami a ofiarami" - powiedział Schnepf i dodał, że to niedopuszczalne słowa świadczące o niewiedzy. "Polska oczekuje sprostowania" - napisał Schnepf.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (261)
MSZ o słowach szefa FBI: Ambasador USA otrzyma notę dyplomatyczną i wezwanie do przeprosin
Zaloguj się
 • Krzysztof Trelski

  0

  Petition to immediately remove the FBI director, James Comey, from his current post over his claims that Poles colluded with Nazis. wh.gov/iBj8k

 • drzejms-buond

  0

  a ja uważam że gdyby Polacy uważali Żydów za WSPÓŁOBYWATELI, żadne getto by w Polsce nie powstało i nie byłoby holocaustu.
  Czy jeśli dzisiaj powstałyby np getta dla gejów, ktoś by protestował?

 • heepurian

  Oceniono 2 razy 0

  Po przegranej wojnie obronnej w Polsce ukonstytuował się ruch oporu, podejmujący działania zbrojne, dywersyjne i sabotażowe. Wśród organizacji podejmujących te działania znalazły się grupy odwołujące się do ideologii przedwojennego polskiego faszyzmu – Konfederacja Narodu, Związek Jaszczurczy i Narodowe Siły Zbrojne. Organizacje te podjęły się walki przeciwko armii czerwonej i hitlerowcom. Wykorzystując chaos towarzyszący wojnie nacjonaliści za cel obrali sobie także eliminowanie osób pochodzenia żydowskiego. :
  – Pod dowództwem Zygmunta Błażejewicza, ps. „Zygmunt” 6 maja 1945 roku zamordowano czterech mieszkańców Potoki, następnie w tej samej wsi 22 maja oddział „Zygmunta” spalił w jednym z domów troje dzieci w wieku od sześciu do dziesięciu lat.
  – Jeden z oddziałów tzw. „żołnierzy wyklętych” 20 czerwca 1945 r. napadł na miasto Żelechów w woj. Mazowieckim mordując trzy osoby pochodzenia żydowskiego.
  – Oddział Romualda Rajsa, ps. Bury 29 stycznia 1946 najechał wieś Zaleszczany mordując 16 osób w tym 9 dzieci pochodzenia białoruskiego. Po zabójstwach wieś została podpalona.
  – Podczas rajdu oddziału Romualda Rajsa, ps. Bury, trwającego od 28 stycznia do 2 lutego 1946 roku, podpalone zostały przez Burego wsie Zaleszany, Wólkę Wygonowską, Szpaki i Zanie. W ciągu trzech dni zamordowano – rozstrzeliwując i paląc żywcem – osiemdziesiąt osób. Mężczyzn, kobiet i dzieci.
  – Oddział partyzancki NOW-AK „Ojca Jana” napadł na wieś Bukowiny w woj. lubelskim mordując dziesięć a raniąc siedem osób pochodzenia ukraińskiego, następnie podpalił trzydzieści jeden gospodarstw. Ludność ukraińska została przesiedlona przymusowo do wsi Bukowiny przez hitlerowców.
  – Wieś Świerże zamieszkana przez ludność ukraińska w woj. lubelskim została najechana przez Polaków jako odwet za morderstwa dokonane przez nacjonalistyczną organizacje UPA. Tak opisuje najazd mieszkaniec wsi „Urządzili tańce, następnie zamknęli drzwi, żeby nikomu nie udało się uciec, i zmusili ruskie dziewczęta, by się rozebrały do naga i tak tańczyły z chłopcami, którzy też byli rozebrani do naga. Po tańcu ostrzygli dziewczętom włosy i jeszcze zabili trzy osoby będące w sali i odjechali.”
  Kontrwywiad Narodowych Sił Zbrojnych przy współpracy z delegaturą rządu w Londynie stworzył tzw. listy proskrypcyjne. Listy proskrypcyjne są to listy nazwisk przeciwników politycznych, wobec których miała być zastosowana kara śmierci. Na listach proskrypcyjnych znajdowały się przede wszystkim osoby uznane za Żydów. Lista osób przeznaczonych do eliminacji opatrzona datą 28 kwietnia 1944 r. zawiera osiem nazwisk m.in.:
  Aleksander Kamiński – autor książki „Kamienie na szaniec”, harcmistrz, publicysta, żołnierz Armii Krajowej, jeden z ideologów harcerskiej organizacji Szare Szeregi, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Przez agentów NSZ został określony jako: „… Żydofil, niepewne pochodzenie matki (Żydówka lub Francuzka, wzgl. Żydówka francuska) …
  Irena Sendlerowa – członkini Rady Pomocy Żydom „Żegota”, związana z Armią Krajową, twórczyni Ośrodka Opieki nad Matką i Dzieckiem, Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.
  Izabela Kuczkowska – działaczka Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Współpracownica Ireny Sendlerowej. Wywiad NSZ pisał: „ …wyrobiona społecznie,. … Z okresem pracy na Woli wiąże się jej praca na terenie getta w organizowaniu pomocy Żydom pod kierownictwem Dwojry Steinbock.

 • inocom

  Oceniono 1 raz -1

  Dlaczego Pan Ambasador nie został jeszcze wezwany?

 • zniesmaczony111

  Oceniono 3 razy 3

  MSZ wzywa do przeprosin, pani premier nie akceptuje…. wolne żarty a odkąd to pan tłumaczy się swemu słudze?, kundelki mają siedzieć cicho i nie ujadać i kłaniać się jeszcze niżej, jeśli byśmy byli wolnym krajem to już dawno amerykańska hołota powinna dostać kopa i wynocha do siebie za ocean, nie potrzeba nam tych współczesnych barbarzyńców na naszej ziemi.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 5 razy 3

  @7goldie

  Ze ten balwan z FBI ma irlandzkie korzenie to po samym nazwisku widac - pisze o tym gdzie indziej, gdzie sie go oskarza o zydostwo, nawet nie musialam mu w CV grzebac. Nalezy takze pamietac, ze Irlandia byla jedynym panstwem, co Niemcom zlozylo kondolencje z powodu smierci Adolfa. A wojskowa muzyczka hitlerowska, wraz z przebojami SS, latami leciala w irlandzkim radio po II WW... Nawet dzis mlodzi "irlandzcy patrioci" potrafia odspiewac Die Fahne hoch nie gorzej niz Leibstandarte AH... Smutne, ale prawdziwe.
  Niestety, balwan z FBI ma racje co do Wegrow - byli w calosci sojusznikami Hitlera w ramach Osi; nawet nie mieli swoich "Wolnych Wegier" z jakims wegierskim De Gaulem, ale atak ma inne podloze: chodzi o aktualny opor wobec zyczen "Hameryki". I o nic wiecej.

 • ciotka_ltd

  Oceniono 7 razy 3

  @ Harry Angel

  Nie zawracaja nam glowy swa miloscia do "Hameryki" i jej tu nie wybielaj.
  Sprawiedliwych slow, jakie cytujesz, nie wypowiedzial ZADEN Amerykanin - to slowa pod adresem Zydow i Polski wypowiedziane przez BRYTYJCZYKA.Jedyna odpowiedz na kolejna amerykanska zdrade wobec Polski i Polskow jest prosta: odrzucic ich oferte na patrioty i klupic francuski Aster (zreszta w wojnie obronnej wystarczajaco dobry; chyba Korei Pn. czy Iranu dla "Hameryki" nie myslicie atakowac?)

 • jg.k

  Oceniono 4 razy 0

  Bezczelni, jaszcze za to przeproszą.

 • porque

  Oceniono 6 razy -2

  No tak, teraz Amerykanie beda zmuszani do przeprosin Polski za kolaboracje czesci Polakow z hitlerowcami i ichczynny udzial w holukascie. Funkcjonalny analfabetyzm w rozkwicie a nadwislany cyrk w pelni...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX