Afera lekowa. Kopacz: Prawo już zmienione. Jeśli proceder będzie trwał, kategoryczne rozwiązania

Afera lekowa. Ewa Kopacz zapewniała w Poranku Radia TOK FM, że nowelizacja ustawy refundacyjnej uniemożliwiająca nielegalny eksport leków za granicę została już zatwierdzona przez Sejm. - Jeśli ten proceder będzie trwał, rozwiązania będą kategoryczne - zapowiedziała.
Ewa Kopacz komentowała w Poranku Radia TOK FM aferę lekową. Według dokumentów, do których dotarło Radio TOK FM, Ministerstwo Zdrowia zezwala hurtownikom obchodzić ustawę refundacyjną i eksportować leki za granicę po wyższych niż ustalone cenach. Skutek? W polskich aptekach brakuje wielu leków.

Żakowski: Sprawa wygląda grubo. Arłukowicz do dymisji >>>

Dominika Wielowieyska: Ministerstwo Zdrowia samo zachęciło do masowego wywożenia leków za granicę. Urzędnicy zawalili sprawę, nie postawili bariery.

Ewa Kopacz: - Taką barierą jest nieuczciwe traktowanie zapisów obowiązującej ustawy refundacyjnej. Wszyscy, którzy uczestniczą w dystrybucji na polski rynek, do polskich pacjentów, szpitali, przychodni, powinni przestrzegać zapisów, że obowiązkiem hurtowni, apteki, jest dostarczenie leków przede wszystkim na polski rynek.

Ale urzędnicza interpretacja głosi, że marże nie mają zastosowania do sprzedaży za granicę. To zachęciło hurtowników do takiego procederu.

- Powinna zachęcać do tego, że mając hurtownię w Polsce, powinno się trzymać prawa, które nakazuje dystrybucję w pierwszej kolejności do polskich aptek i polskich pacjentów.

Czy zmiana prawa, która zahamuje ten proceder, przyspieszy?

- Ono już zostało zmienione. Już zostało przeprocedowane przez Sejm. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu...

Jest jeszcze Senat.

- Ale ustawa została przyjęta przez Sejm. Wywóz leków przez hurtownie będzie mógł nastąpić tylko, kiedy główny inspektor farmaceutyczny wyrazi na to zgodę. Jeśli ten proceder będzie trwał i jakakolwiek hurtownia nie zastosuje się do tego przepisu, rozwiązania będą kategoryczne.

Więcej o:
Komentarze (28)
Afera lekowa. Kopacz: Prawo już zmienione. Jeśli proceder będzie trwał, kategoryczne rozwiązania
Zaloguj się
 • senior2244

  Oceniono 1 raz 1

  Hurtownie i apteki uprawiające ten ohydny proceder powinny być natychmiast zamknięte. Ponieważ w Polsce na wszystko patrzy się przez palce to tak mamy. Nasi niech umierają a oszuści niech się bogacą w spokoju.

 • frozenshade

  0

  Według dokumentów, do których dotarło Radio TOK FM...
  ..została już zatwierdzona przez Sejm...

  Przecież Urban pisał o tym już ROK temu! Wystarczyło, żeby TOK FM kupiło w kiosku gazetę za 5zł ;)
  A Sejm to ma ten refleks, chyba, że to działanie celowe. Afera wyszła, na razie po cichutku, udajemy, że nic nie wiemy, niech sie jeszcze nachapią. Poczekamy, potem się prawo zmieni.

 • uzdek98

  Oceniono 2 razy 2

  czyli teraz hurtownicy beda sie oplacac inspektorom .... pierdzistolki od szczura-karierowicza swoje pajdziochy juz przyjely ... a pamela kopara POjdzie robic zasluzone brzuszki na dywanie... chociaz caly czas bez efektu, bo tlusty kaldun jak wisial tak wisi...

 • sowa_i_przyjaciele_z_po

  Oceniono 4 razy 4

  Najpierw Kopacz bredzi o zmianach, później szef spółdzielni, Grabarczyk a przecież wy

  rządzicie 8 lat!!! Przez 8 lat nie zrobiliście NIC, powtarzam NIC dla zwykłego obywatela.

  Najpierw zabezpieczenie finansowane swoje i rodziny (w różnych sposób a patologia

  jak się szerzyła, tak szerzy nadal.

  Mam podać kilka przykładów? Hasło komornik powinno wystarczyć.

 • olecki11

  Oceniono 5 razy 5

  "- Ale ustawa została przyjęta przez Sejm. Wywóz leków przez hurtownie będzie mógł nastąpić tylko, kiedy główny inspektor farmaceutyczny wyrazi na to zgodę."

  czyli uporządkowali sprawę, odpowiedzialna za branie w łapę będzie tylko jedna osoba a nie wiele co wprowadzało zamieszanie

 • abstracto

  Oceniono 5 razy 5

  Imho od lat rządzi nami żałosna banda sprzedawczyków. I w zasadzie nie ma znaczenia jaki sztandar powiewa na tą lub inną rządzącą w danym czasie ekipą...

 • kuma1

  Oceniono 7 razy 7

  Chyba nie chcemy dopłacać do firm farmaceutycznych jak do górnictwa. Najwyższy czas na posługiwanie się rozumem , rachunkiem ekonomicznym i dobrem obywateli i w dialogu rozwiązywać trudności . Produkują w Sejmie makulaturę nad którą nikt nie jest w stanie logicznie zapanować.

 • kuma1

  Oceniono 3 razy 3

  Zabronić firmie i hurtowniom zarabiać, bo nikt nie potrafi ustalić faktycznych kosztów , potrzeb i poziomu refundacji. To dom wariatów czy państwo.

 • unamatita

  Oceniono 5 razy -3

  Brawo doktor Ewa. System zadziałał! Państwo zdało egzamin! Obywatele - nic się nie stało!
  Ciekawe kto na tym zarobił?
  u.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX