Nowy prezes ZUS. Solska: Te wybory to randka w ciemno, a nie szukanie fachowca. Nie zgłosił się nikt poważny

Nowy prezes ZUS. "Konkurs na stanowisko prezesa ZUS bardziej przypomina randkę w ciemno niż poszukiwanie kompetentnego fachowca" - pisze w "Polityce" Joanna Solska. Jej zdaniem o stanowisko szefa ZUS nie ubiegał się żaden poważny kandydat. Katarzyna Kalata, jedyna pretendentka, właśnie odpadła podczas egzaminu ustnego.
Katarzyna Kalata nie zdała egzaminu ustnego w konkursie na nowego prezesa ZUS. Do wczoraj 31-latka jako jedyna pozostawała na placu boju o fotel po Zbigniewie Derdziuku. - Atmosfera na egzaminie była bardzo nieprzyjemna. Na każdym kroku próbowano mi udowodnić, że nie mam kompetencji - mówiła Kalata.

"Tajność niepokoi najbardziej"

"Konkurs na stanowisko prezesa ZUS bardziej przypomina randkę w ciemno niż poszukiwanie kompetentnego fachowca do kierowania największą instytucją finansową w Polsce" - pisze w najnowszej "Polityce" Joanna Solska.

Zdaniem publicystki w konkursie nie wziął udziału żaden poważny kandydat. Taki chciałby bowiem wiedzieć, co go na nowym stanowisku czeka. Chciałby też poznać treść raportu z kontroli w ZUS przeprowadzonej na zlecenie Donalda Tuska. "Gdyby w ZUS wszystko grało, dokument z pewnością nie zostałby utajniony. Być może nie złożyłby dymisji dotychczasowy prezes Zbigniew Derdziuk. Ta tajność niepokoi najbardziej" - podkreśla Solska.

"Zakład to moloch"

Publicystka pokrótce kreśli portret dobrego kandydata na szefa ZUS: doświadczenie w kierowaniu wielkim zespołem (ZUS to 46 tys. pracowników), świetna znajomość ubezpieczeń społecznych, doświadczenie we wdrażaniu projektów informatycznych. "Zakład to moloch. Ten moloch musi działać sprawnie" - podkreśla Solska, wskazując, że problemy ZUS mogą być dla Polaków nawet bardziej odczuwalne niż zgrzyty w rządzie.

"Zamiast ogłaszać konkurs i potem martwić się, jak go unieważnić, lepiej dyskretnie się za takimi osobami rozejrzeć" - pisze Solska, mając na myśli dobrych kandydatów. "A potem zastanowić się, jak je do przejścia na państwowe namówić" - dodaje, podkreślając, że 20 tys. zł pensji może nie wystarczyć.Cały komentarz w najnowszej "Polityce".

Więcej o:
Komentarze (17)
Nowy prezes ZUS. Solska: Te wybory to randka w ciemno, a nie szukanie fachowca. Nie zgłosił się nikt poważny
Zaloguj się
 • franek-janek

  Oceniono 2 razy 2

  To jest brzydkie, raczej chamskie podkopywanie autorytetow ludzi ktorzy aplikowali, czy posiadanie uczciwego doktoratu polskiej uczelni jest nic nie warte droga pani? A jakim autorytetem pani dysponuje i ta kwalifikacyjna komisja i ci medrcy ktorzy przygotowali te kompromitujace pytania?

 • Bogusław Dobos

  Oceniono 2 razy 0

  JAKIM PRAWEM pismaczka Solska uznaje za niepoważną dr Klatę ? Dlatego że jest, lekko licząc, od Solskiej o połowę młodsza ?

 • Janusz Pobłocki

  Oceniono 6 razy 6

  DZIEWCZYNA OBIECAŁA ZROBIĆ PORZĄDEK W ZUS TO RAPTEM OKAZAŁA SIĘ NIEKOMPETENTNA WG. SZACOWNEJ KOMISJI. NIKT NIE DA SIĘ DOBROWOLNIE USUNĄĆ ZE STANOWISK

 • bleblecz

  Oceniono 19 razy 19

  "Nie zgłosił się nikt poważny"
  -----------------------------------------------------
  Jasne qr....., poważny kandydat powinien nosić gumofilce, koszulkę z napisem Praca Swoim Ludziom i mieć *ojca/wujka/szwagra we władzach krajowych tego nepotycznego nowotworu!

  *- najlepiej wszystkich na raz

 • dziadekjam

  Oceniono 14 razy 14

  Atmosfera na egzaminie była bardzo nieprzyjemna. Na każdym kroku próbowano mi udowodnić, że nie mam kompetencji - mówiła Kalata.
  =======================================================================
  31-letnia doktor prawa jest "za mało doświadczona" na stanowisko prezesa ZUS, ale "polityczni" 30-letni ministrowie typu Władysław Marcin Kosiniak-Kamysz czy Radosław Sikorski, który jako 29 latek w 1992 w rządzie Jana Olszewskiego pełnił funkcję wiceministra obrony narodowej, mają "dość doświadczenia".
  Widać pani Kalata nie zapowiadała się na "posłuszną".

 • nieprzyjazny

  Oceniono 6 razy 6

  Właściwie dlaczego wymagamy "świetną znajomość ubezpieczeń społecznych" od kandydata na prezesa? Jasne, orientację powinien mieć ale świetną znajomość? Prezes ma zarządzać, ma być specem od tego. Bo jeśli wymagamy świetnej znajomości to trza zatrudnić profesora z tej branży. Tylko że to nie pomoże bo na stanowisku prezesa nie podpisuje się decyzji o przyznaniu emerytury czy wypłacie zasiłku...

 • godson_f

  Oceniono 8 razy 8

  Katarzyna Kalata nie zdała egzaminu ustnego bo nie pasowała do waszej układanki wedle demokracji PO -wskiej będzie kandydat a nadania (kandydat z teczki )

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 12 razy 10

  Katarzyna Kalata nie nadaje się na żadne poważnej stanowisko, gdyż jest po prostu naiwna. Jak można opowiadać, że w ZUS, czy innej takiej instytucji zrobi się porządek. Przyszły szef musi przede wszystkim zadbać o zapewnienie maksymalnego, najlepiej 100% upartyjnienia wyższej kadry i zapewnienie systematycznych wpływów do budżetu pozwalających na pokrycie koniecznych wydatków rządzącej partii oraz ukrycia strat wynikających z zaniedbań poprzednich partii rządzących. Uwaga dla tych co znają to słowo: to tylko ironia

 • zigzaur

  Oceniono 5 razy 5

  Istotnie, ZUS bardzo kojarzy się z dark roomem. A z czarną dziurą jeszcze bardziej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX