Żakowski o aferze lekowej ujawnionej przez TOK FM. Sprawa wygląda grubo, może dobić PO. Arłukowicz do dymisji

Afera lekowa. ?Sprawa wygląda grubo? - pisze o ujawnionej przez Radio TOK FM aferze Jacek Żakowski na blogu w serwisie Polityka.pl. Jego zdaniem sprzeczny z przepisami eksport leków za granicę to rzecz większa niż afery hazardowa i dopalaczowa. Publicysta domaga się dymisji Bartosza Arłukowicza, ministra zdrowia. I ostrzega, że wszystko może się skończyć ogromnymi problemami Ewy Kopacz.
Jacek Żakowski pisze na swoim blogu w serwisie Polityka.pl o "aferze lekowej" ujawnionej przez Michała Janczurę z Radia TOK FM. "Jemu należy się Grand Press, urzędnikom - prokurator, a ministrowi - dymisja" - zaznacza publicysta.

Sejm pracuje nad zmianami. Bez końca

Na czym polega afera? Według ustaleń Radia TOK FM Ministerstwo Zdrowia zezwala hurtowniom farmaceutycznym nie stosować jednego z przepisów ustawy refundacyjnej. Dzięki temu wywóz leków z Polski jest dla hurtowni o wiele bardziej opłacalny niż dostarczanie ich do polskich aptek. Zdaniem wielu ekspertów interpretacja MZ jest sprzeczna z przepisami. A efekt? W polskich aptekach po prostu brakuje niektórych leków.

Żakowski zauważa, że na proceder, który trwa od lat, minister Bartosz Arłukowicz zareagować musiał. I zareagował - w Sejmie trwają prace nad poprawkami, które zahamują eksport. "Trwają i trwają, i skończyć się za cholerę nie mogą, bo - jak nam tłumaczą urzędnicy oraz politycy - wciąż pojawiają się jakieś bardzo poważne przeszkody" - pisze publicysta.

"Sprawa wygląda grubo"

Żakowski streszcza istotę afery. Zaznacza, że prawo w zasadzie uniemożliwia eksport leków z wyższą niż 5-proc. marża. "Gdyby ustawa była respektowana, reeksport lekarstw by się hurtowniom nie opłacał" - pisze. Ale, dzięki urzędnikom, się opłaca.

"Sprawa wygląda grubo. Zwłaszcza że ministerstwo popełnia dramatyczny polityczny błąd, próbując bagatelizować problem" - zaznacza Żakowski. I bezlitośnie krytykuje sposób, w jaki bronią się urzędnicy. Tłumaczą bowiem, że po zmianie interpretacji na właściwą hurtownie by zbankrutowały. Sami hurtownicy zwracają uwagę, że wysokie kary zniszczą ich biznes.

"Sytuacja jest gorsza niż w przypadku afery hazardowej"

"Jak ktoś takie wypowiedzi czyta i krew go nie zalewa, to znaczy, że nie żyje. Jeśli urzędnicy nie rozumieją, że mają reprezentować interes ogółu, a nie szemranych biznesów, to znaczy, że dawno powinni zmienić pracę. A jak ktoś ma czelność straszyć nas, że padnie jego "lewy" biznes, to znaczy, że sytuacja jest gorsza niż w przypadku afery hazardowej lub dopalaczowej i potrzebne są przynajmniej równie radykalne działania" - podkreśla Żakowski.

I wskazuje, że jeśli Kopacz nie zrobi "wejścia smoka" w resorcie zdrowia, wszystko spadnie na nią i całą Platformę. "I może ją dobić" - kwituje Żakowski.

Cały wpis na stronach Polityka.pl >>>

Więcej o:
Komentarze (35)
Żakowski o aferze lekowej ujawnionej przez TOK FM. Sprawa wygląda grubo, może dobić PO. Arłukowicz do dymisji
Zaloguj się
 • l1l2l3

  0

  Tak jak Kukiz określił że to wielkie szambo które trzeba spuścić...

 • l1l2l3

  0

  Kukiz trafnie nazywa takie zjawisko szambem. kupiłem Oxycort A którego cena wzrosła 1000%

 • 1stanczyk

  0

  Masowa cenzura na portalu GW jako spuścizna tej PRL-owskiej jest sama w sobie czynnikiem motywującym.

  "Czy ktoś w naszym kraju robił badania ile czasu w wartościach bezwzględnych i procentowych zajmują reklamy nie tyle nawet leków, co chcących uchodzić za leki "preparatów" produkowanych najczęściej poza krajem ?

  Produkowanych poza krajem i przynoszących zyski oprócz mediom w większości zachodnim producentom.

  Zyski osiągane najczęściej "kosztem" obecnych "wysokich" emerytur,

  "Wysokich" w odniesieniu do "wypracowanych" w PRL-u "zarobków" i do tych przyszłych, co dobrze jeśli w ogóle będą za kilka lat.

  Licząc czas reklamowy nasz kraj, nasz fundusz emerytalny (bo najwięcej pieniędzy na leki wydaja ludzie starsi na emeryturze) jest w tym względzie dla zachodnich producentów kolejna żyłą złotą.

  Za pomocą prymitywnej, nachalnej i najczęściej kłamliwej reklamy okradają w kraju emerytów których później najzwyczajniej często nie stać nawet zdrowe odżywianie się.

  Reklamy najczęściej pseudo-leków żerują na tej samej nadziei na "nieśmiertelność" jaką przed starszymi, starzejącymi się ludźmi, ludźmi na emeryturze roztaczają watykańscy szamani obiecując życie po życiu.

  Te niekończące się w "naszych" mediach reklamy najczęściej pseudo-leków to jest jedno z licznych świadectw jak dalece "wolny rynek" korzysta z naszego cywilizacyjnego zacofania i ciemnogrodu by łupić nas, nasz kraj, tam, gdzie są do tego otwarte furtki.

  Dzisiaj są nimi "wypracowane" w PRL-u "wysokie" jak na ówczesne PRL-owskie zarobki i na te w niedalekiej przyszłości, emerytury !

  PS.
  Chyba nigdzie, w żadnym europejskim kraju nie widziałem tylu i tak jak w naszym kraju agresywnych reklam wątpliwych jeśli chodzi o jakiekolwiek działanie "produktów farmaceutycznych"

 • razb1947

  Oceniono 5 razy 1

  Kopacz tez jest umaczana w te złodziejstwo i dlatego nic z tym złodziejstwem nie robią.

 • klarneta8

  Oceniono 11 razy 5

  APTEKARZE I HURTOWNIE -KOMBINUJA I SIE BOGACA,A POMAGAJA IM TEZ PRYWATNE PRAKTYKI LEKARSKIE. To trzeba sprawdzic!!!

 • uzdek98

  Oceniono 14 razy 8

  z daleka to smierdzi przekretem... a szczur-karierowicz nie do dymisji tylko do wiezienia ...

 • g19512

  Oceniono 11 razy 5

  A kto pozwolił nielegalnie odkrywać afery niech się ten trzyma na baczności pewnie zaraz zrobią ustawe o nie legalnym wykrywaniu afer i po ptakach i nikt za to nie od powie redaktorzy do ciupy z e stacji TOK FM to jest właśnie PO

 • arno-ger

  Oceniono 14 razy -2

  Żakowski nto klasyczny ciołek ktory zawsze robi z igły widły ! Bez posiadania danych opierając sie li tylko na konfabulacji takiego samego jak on dziennikarzyny ktory po prostu koniecznie chcial zaistnieć ! Ilez to już razy byly takie rzekome afery, a potem po zbadaniu sprawy okazywalo sie, ze to nie iwan Pietrowicz tylko Piotr Iwanowicz i zę nie samochod tylko rower i ze w koncu nie ukradl tylko pożyczył. Zakowski zmien chlopie zawod i przestan sie kompromitowac swymi insynuacjami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX