Katastrofa smoleńska. Wielowieyska do dziennikarzy: Nie wiesz, co się stało? Posłuchaj ekspertów, a nie kolesiów od zgniecionych parówek

Katastrofa smoleńska. - Absurdalne teorie dotyczące Smoleńska to także zasługa dziennikarzy, którzy powtarzają bezmyślnie "nie wiem, co się stało" - mówiła w Poranku Radia TOK FM Dominika Wielowieyska. - Nie wiesz, to przeczytaj, zastanów się - apelowała przede wszystkim do Bogdana Rymanowskiego, który wyznał: "Jestem w grupie ludzi, którzy wciąż nie wiedzą, co się stało".
Dominika Wielowieyska była w Poranku Radia TOK FM wyraźnie poirytowana rozmową Bogdana Rymanowskiego z TVN24 opublikowaną w weekendowym "Plus Minus", dodatku do "Rzeczpospolitej". "Sprzeciwiam się myśleniu, że są tacy, którzy wierzą w zamach i są w "sekcie smoleńskiej", i tacy, którzy nie wierzą i są w "sekcie antysmoleńskiej". To jest sprawa wyłącznie rozumu i wiedzy. Dzisiaj jestem w grupie ludzi, którzy wciąż nie wiedzą, co się stało" - stwierdził dziennikarz.

"Rymanowski musi użyć rozumu"

- Dwa niezależne zespoły ekspertów opisały dokładnie, co się stało w Smoleńsku - podkreśliła Wielowieyska. Dalej odniosła się do ujawnionych nowych stenogramów z kokpitu tupolewa, które na nowo roznieciły dyskusję na temat przebiegu lotu. - Nie stenogramy są kluczowe, ale przede wszystkim rejestratory lotu, które od początku były w Polsce. One pokazują jasno, jakie bezhołowie panowało w kokpicie, brak procedur, bałagan, nieumiejętność i złe decyzje podejmowane przez pilotów. Dla wszystkich racjonalnie myślących to oczywiste. I jeśli Rymanowski tego nie rozumie, musi się zmusić do użycia rozumu. I wtedy zrozumie - zaznaczyła.

Publicystka podkreślała, że odmienną kwestią jest prawo do krytyki instytucji państwowych za błędy, które popełniły. Włącznie z tymi, które doprowadziły do samej katastrofy smoleńskiej. - Ale oczekuję od dziennikarzy, publicystów i innych postaci życia publicznego, że użyją swojego rozumu. Żeby nie mącić ludziom w głowach, nie opowiadać macierewiczowskich głupot. Dokładnie wiadomo, co stało się w Smoleńsku, niezależnie od zastrzeżeń do prokuratury i wielu państwowych instytucji - podkreśliła.

"Walkę o Smoleńsk wygrają zdeterminowani"

Wielowieyska zgodziła się z dzisiejszym komentarzem Tomasza Lisa w "Newsweeku", który napisał, że to Jarosław Kaczyński dokonał zamachu, tyle że na polskim społeczeństwie. Prowadząca Poranek Radia TOK FM zwróciła też uwagę na tekst Piotra Gursztyna w "Do Rzeczy", poświęcony Smoleńskowi i politycznym grom wokół katastrofy.

"W szerszym kontekście walkę o Smoleńsk wygra strona bardziej zdeterminowana. Bardzo wolno, milimetr po milimetrze, to ona dyktuje narrację, na razie zasiała zwątpienie i nieufność do wersji oficjalnej. To dużo, zważywszy na to, jak mało miała możliwości głoszenia swojej wersji" - pisze Gursztyn.

"Nie słuchaj kolesiów od zgniecionych parówek"

- Ale to, że się udało te absurdalne teorie wprowadzić do debaty publicznej, to także zasługa dziennikarzy, którzy powtarzają bezmyślnie "nie wiem, co się stało w Smoleńsku" - mówiła Wielowieyska. - Nie wiesz, to przeczytaj, zastanów się, wysłuchaj dokładnie, co powiedzieli specjaliści, nie jacyś kolesie, którzy posługiwali się zgniecionymi parówkami i puszkami, którzy twierdzili, że nie było brzozy, a potem się okazało, że była. Trzeba się opierać na ekspertyzach poważnych ludzi. I tacy zasiadali w obu zespołach. Ważne, żeby to powtarzać, bo doszliśmy do paranoicznej sytuacji - zakończyła Wielowieyska.

Więcej o:
Komentarze (63)
Katastrofa smoleńska. Wielowieyska do dziennikarzy: Nie wiesz, co się stało? Posłuchaj ekspertów, a nie kolesiów od zgniecionych parówek
Zaloguj się
 • kczyna

  Oceniono 3 razy 1

  I jeśli Rymanowski tego nie rozumie, musi się zmusić do użycia rozumu. I wtedy zrozumie

  To on ma rozum?

 • obserwer81

  Oceniono 5 razy -3

  To wszystko prawda o tym lotnisku,tylko dlaczego kilka dni wcześniej Tusk tym samym samolotem i wszystko OK.?Tam i Putin lądował i też OK. Otwórzcie w końcu zaślepione
  nienawiścią do PIS-u oczy, chyba ze nie jesteście polakami

 • uo.rety

  Oceniono 12 razy 10

  Ja wiem co się stał w Smoleńsku.
  Wystarczy wygooglać "wieża lotniska w smoleńsku" i obejrzeć jak ta "wieża" wyglądała. Przy okazji można sobie też obejrzeć w jakim stanie były pasy lotniska.
  To nie było lotnisko - to było kartoflisko.
  W żadnym kraju, żadna służba ochrony głowy państwa nie pozwoliłaby na taki cyrk. W tamtych warunkach nie były spełnione nawet minimalne warunki bezpieczeństwa lotu i lądowania.
  Kto winien?
  Jest tylko jeden winny. Lech Kaczyński. Praktycznie dokonał zamachu na samego siebie. Sprowadzając własne służby ochrony do roli chłopców na posyłki jeszcze w czasach kompromitującej eskapady gruzińskiej, doprowadził do ich demoralizacji i ślepego wykonywania najbardziej absurdalnych poleceń.
  Na sam koniec pokazał dobitnie jak bardzo nie nadawał się do swojej funkcji.
  Szkoda tylko, że pozbawił Państwo dużej części grupy przywódczej.
  Bardzo widowiskowe samobójstwo.

 • simr1979

  Oceniono 6 razy 2

  Lis - od niego zaczęła się tabloidyzacja mediów elektronicznych w Polsce;
  Durczok - (dużo) gorsza wersja Lisa;
  Rymanowski - (jeszcze) gorsza wersja Durczoka;
  kto następny?

 • obserwer81

  Oceniono 5 razy -5

  Nie jestem politykiem ani specjalistą staram się tylko myśleć logicznie.Dlatego proszę tych
  wszystkich co zwalają winę na pilotów na czele z tą mądralą Wielowiejską niech wyjaśnia:
  1.dlaczego 160-cio tonowy kolos spadając z siłą iluś tam" g" co zabiło wszystkich pasażerów
  jak pisze Anodina,spadając na mięciutkie podłoże z wysokości kilkudziesięciu metrów ,rozbił się na 60 tyś. kawałków i nie zrobił nawet małego dołka??
  2.dlaczego pasażerowie byli porozrywani na kawałki i rozebrani do naga??
  3.dlaczego kadłub samolotu /pokazywały to zdjęcia/wydmuchany był z pasażerów ,foteli,
  poszycia wewnętrznego i wszystkich instalacji???
  Ludzie, pomyślcie trochę logiczniej tak bez polityki.W ciska sie Wam kit ,a Wy z nienawiści
  do PIS-u i g.... byscie zjedli,ot i tyle.
  W National geogr. pokazany był film na którym doświadczalnie w identycznych
  warunkach z tym że na twardszym podłożu bo na meksykańskiej pustyni piaszczystej
  rozbito taki sam samolot z 96-cioma manekinami obłożonymi elektroniką I co,samolot rozbił się na kilka części,a czujniki na manekinach pokazały że 70% manekinów żyło.
  Taka jest prawda.

 • unamatita

  Oceniono 4 razy -4

  "Kaczyński dokonał zamachu, tyle że na polskim społeczeństwie" - to dlaczego Arabskiego wysłali na ambasadora do Portugalii?
  u.

 • plorg

  Oceniono 4 razy -4

  Do niedawna stwierdzenie "wiem, że nic nie wiem" uchodziło za symbol rozwagi i życiowej mądrości. Teraz brylują w mediach funkcjonariusze/szki bezpieki nie wiedzieć czemu nazywani dziennikarzami, twierdzący i wmawiający ludziom że wszystko wiedzą. Ciekawe skąd mają tę wiedzę? Niechybnie od oficerów prowadzących - zgodnie z mądrościa etapu. Bo co będzie prokuraturo dokona 10-ge odczytu 12-tej kopii czarnych skrzynek, a tam będzie kolejna rewelacja? Dzisiejsza "prawda" przestanie obowiązywaći nastanie nowa mądrość?

 • litrahalf

  Oceniono 6 razy 4

  Nawet gdyby red. Rymanowski użył swojego rozumu to ze względu na jego nikłe rozmiary wynikłoby z tego niewiele.

 • plorg

  Oceniono 7 razy -5

  Dominika Wielowieyska przeczytała i wie! Tylko co wie i co przeczytała?

  "... przede wszystkim rejestratory lotu, które od początku były w Polsce. One pokazują jasno, jakie bezhołowie panowało w kokpicie, brak procedur, bałagan, nieumiejętność i złe decyzje podejmowane przez pilotów."

  Jakie to rejestratorty rejestrują bezhołowie i procedury lub ich brak? Albo jakość decyzji?
  Czy wielowieyskie dziecię resortu mogłoby doprecyzować?

  "Żeby nie mącić ludziom w głowach, nie opowiadać macierewiczowskich głupot."

  Prawdę powiedziawszy wolę już głupoty "macierewiczowskie" od bredni wielowieyskich.

  "... się udało te absurdalne teorie wprowadzić do debaty publicznej ..."

  Żadna teoria nie jest absurdalna jeżeli znajduje potwierdzenie w faktach.

  "Trzeba się opierać na ekspertyzach poważnych ludzi."

  A kto jest poważny a kto nie decyduje dziecię wielowieyskie. Facet z tytułem doktorskim zachodniej uczelni jest "kolesiem" bo tak stwierdziło wielowieysjkie. Sami wariaci na tych uniwersytetach, a jedynie Lasek Smoleński powie ludowi "całom prawde".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX