"Tyle pytań o surowość wyroku na Kamińskiego. A nikt nie zapytał: dlaczego prokuratura żądała tak mało?"

"Opinia o surowości wyroku zdaje się wynikać z przekonania, że funkcjonariuszom publicznym więcej wolno, że odpowiedzialność karna ich w gruncie rzeczy nie dotyczy" - pisze w najnowszym wydaniu "Polityki" Janina Paradowska. Odnosi się tym samym do wyroku trzech lat więzienia dla Mariusza Kamińskiego, wiceszefa PiS.
Sąd skazał w zeszłym tygodniu Mariusza Kamińskiego (wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości) za przekroczenie uprawnień szefa CBA przy "aferze gruntowej" w 2007 r. na trzy lata więzienia i 10-letni zakaz zajmowania stanowisk we władzach, administracji i służbach państwowych.

Według sądu CBA podżegało do korupcji i nie było też podstaw prawnych i faktycznych do wszczęcia operacji ws. odrolnienia gruntu w ministerstwie rolnictwa. Wiele osób po ogłoszeniu wyroku zwracało uwagę, że sąd wymierzył politykowi PiS karę wyższą, niż domagała się prokuratura. A te komentarze - zdaniem Janiny Paradowskiej - wynikają wprost z przekonania, że funkcjonariuszom publicznym więcej wolno.

"Nikt nie pyta, dlaczego prokuratura nie żądała więcej"

"Ten wyrok oczywiście wskazuje, że Sejm nie uporał się z nadużyciami władzy w czasie rządów koalicji PiS-Samoobrona-LPR, że komisja śledcza badająca te nadużycia w gruncie rzeczy się skompromitowała, że nadal nie ma wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobry, ówczesnego ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, że sam Trybunał Stanu jest instytucją martwą" - pisze publicystka w najnowszym wydaniu "Polityki".

Jej zdaniem nawet twierdzenie, że odpowiedzialność polityczną wymierzają wyborcy, też jest niebezpieczne - bo w końcu opinię publiczną łatwo zwodzić. "Ten wyrok zapadł jednak w konkretnej sprawie i dobrze, że jest" - podkreśla Paradowska. W jej opinii surowość wyroku pokazuje, że działania Kamińskiego uderzały w samą istotę państwa prawa.

Publicystka zauważa, że nikt nie pyta, dlaczego prokuratura - stawiając wiele, naprawdę poważnych zarzutów - nie zażądała po prostu wyższej kary dla polityka PiS. "Czy prokuratura nadal uważa, że jej obowiązkiem jest głównie ściganie, a nie ochrona praworządności?" - pyta Paradowska.

Cały jej komentarz w najnowszym wydaniu "Polityki".

Więcej o:
Komentarze (18)
"Tyle pytań o surowość wyroku na Kamińskiego. A nikt nie zapytał: dlaczego prokuratura żądała tak mało?"
Zaloguj się
 • olias

  Oceniono 2 razy 2

  co jest?!
  w filmach wampirzyce są urodziwe i pełne seksu.

  a tu .. .błe!

 • plorg

  Oceniono 22 razy -8

  Za "zbrodnię" ścigania aferzystów należy się dożywocie!
  To zbrodnia przeciw fundamentom III R POmrocznej.

 • plorg

  Oceniono 27 razy -9

  "Nikt nie pyta, dlaczego prokuratura nie żądała więcej"

  Bo niktnie jest tak głupi jak Paradowska.

 • unamatita

  Oceniono 27 razy -9

  Janka, czy ty sugerujesz, że prokurator był "ich" a sędzia "wasz"?
  Mam nadzieję, że Sejm kolejnej kadencji upora się z nadużyciami władzy w czasie rządów koalicji PełO i PSL!
  Na POhybel nieudacznikom!
  u.

 • dziadekjam

  Oceniono 18 razy -8

  Sędzia tym wyrokiem uzyskał chwilową popularność podobnie jak w swoim czasie pani sędzia Piwnik. Jednak na dłużej telewizyjna sława przypadła jedynie sędzi Annie Marii Wesołowskiej.

 • dziadekjam

  Oceniono 21 razy -7

  Wiele osób po ogłoszeniu wyroku zwracało uwagę, że sąd wymierzył politykowi PiS karę wyższą, niż domagała się prokuratura. A te komentarze - zdaniem Janiny Paradowskiej - wynikają wprost z przekonania, że funkcjonariuszom publicznym więcej wolno.
  ===================================================================
  " A te komentarze - zdaniem Janiny Paradowskiej - wynikają wprost z przekonania, że funkcjonariuszom publicznym więcej wolno." Te komentarze, Szanowna Pani, wynikają głowównie ze zdzwienia, że sąd dał więcej niż prokuratura chciała, a nie z tego, ż prokuratura mało się domagała.

 • jdkonrad

  Oceniono 30 razy 28

  ..bo politycy to dzieci specjalnej troski-mogą być idiotami i ostatnimi kanaliami, ale i tak będzie się ich traktować jak bogów.

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 28 razy -10

  Przecież jak kiedyś wybory wygra PiS, to prokuratorzy będą żądali tyle samo. I komu to potrzebne?

 • fakiba

  Oceniono 59 razy 49

  Prokurator dostał od szefosta polecenie żeby coś zażądać, ale tak żeby krzywdy szczurkowi Kamińskiemu nie zrobić , tylko przełożeni nie przewidzieli że sędzia przestępców naprawdę nie lubi i daje co ma wedle zasług , a szczurek zasłużył jak mało kto

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX