Komorowski o proteście Episkopatu ws. in vitro: Nie mogę być prezydentem polskich sumień

Konferencja Episkopatu Polski wystosowała protest przeciwko ustawie o in vitro. W "Faktach po Faktach" komentował to prezydent Bronisław Komorowski. - Demokracja ma to do siebie, że są różne oczekiwania różnych grup społecznych, a na końcu buduje się kompromis w sprawach ważnych, również zahaczających o kwestie światopoglądowe - mówił.
Prezydium Episkopatu, przywołując słowa Jana Pawła II, pisze w swoim apelu: "Chcemy sprzeciwić się tej rzeczywistości, w której doświadczamy » wielkiego katolickiego getta, getta na miarę narodu. Zarazem więc my, katolicy, prosimy o wzięcie pod uwagę naszego punktu widzenia! «". - Nie sądzę, aby w Polsce, gdzie jest tak ogromna ilość osób zaangażowanych w Kościół, można było mówić o jakimkolwiek getcie. Jest problem istotny, aby Kościół w jak największym stopniu funkcjonował w życiu społecznym i narodowym, żeby sam się nie marginalizował, nie był marginalizowany, bo jest ogromną wartością - komentował prezydent.

Stwierdził przy tym, że powinniśmy pomagać Kościołowi w tym, aby nie był spychany na margines, ale na "zasadach, jakie panują w państwie demokratycznym, gdzie jest rozdział Kościoła i państwa". - Rozdział ma to do siebie, że może być przyjazny i może być wrogi. Chcemy, żeby był przyjazny - dodał Komorowski.

In vitro - potrzebna regulacja, ale z uwzględnieniem wrażliwości Kościoła

Czy prezydent podpisze ustawę o in vitro, gdy ta przejdzie przez Sejm? - Ja szczęśliwie z małżonką wychowałem pięcioro dzieci i nie doświadczyliśmy tego bólu niemożności posiadania dziecka. Jestem ostatnią osobą, która komukolwiek chciałaby tego odmówić. Natomiast kwestie sumienia to są sprawy, które dotyczą konkretnego człowieka i jego środowiska, systemu wartości, Kościoła. Prezydent nie może być prezydentem sumień polskich - stwierdził wymijająco.

Powiedział natomiast, że potrzebna jest regulacja w sprawie in vitro. - Chciałbym, żeby w stopniu maksymalnie możliwym uwzględniała wrażliwości wszystkich, także Kościoła - dodał Komorowski.

Kwestionowanie wyroku Kamińskiego to niezrozumienie ról w państwie

Prezydent mówił też o wyroku Mariusza Kamińskiego. PiS chce tę sprawę "nagłośnić w Europie". - To niezrozumienie ról w państwie. Jeżeli wyrok niezależnego sądu w państwie demokratycznym jest kwestionowany i interpretowany jako wydarzenie polityczne, to źle świadczy o tych, którzy tak mówią - tłumaczył.

Zauważył, że "każdy ma prawo kwestionować ten wyrok", odwołując się do sądu wyższej instancji. - Mówienie z góry, że to motywacja polityczna, świadczy o tym, że samemu się nie szanuje niezależności sądu i wyroków sądowych - ocenił.

Warto przeczytać: historie rodzin, które zdecydowały się na in vitro "Nie przeproszę, że urodziłam" >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (196)
Komorowski o proteście Episkopatu ws. in vitro: Nie mogę być prezydentem polskich sumień
Zaloguj się
 • Mirosław Szymczak

  Oceniono 1 raz 1

  Prezydent nie odpowiada w tej sprawie wymijająco.Przed wyborami opowiedział się odważnie i dlatego na niego głosowałem.Nie przestraszył się.Kocham go za to,chociaż mnie to już nie dotyczy ze względu na wiek

 • piotr110660

  Oceniono 1 raz -1

  nie chcemy żeby był Prezydentem

 • Daniel Pakosz

  Oceniono 3 razy 1

  Jak można być prezydentem polskich sumień,..JAK SAM NIE MA SUMIENIA....A CI KTÓRZY GO POPIERAJĄ TO SAME POGANIE,BO INACZEJ TEGO NIE DA SIĘ OKREŚLIĆ....I TO JEST WŁAŚNIE KRAJ WIERZĄCY.......

 • grubybodzio

  Oceniono 1 raz -1

  Jestem dumny i szczesliwy ze jestem "wybranym" pokoleniem, ktore moglo byc na tym padole razem z naszym prezydentem Bronislawem Maria Komorowskim.

 • 123jna

  Oceniono 3 razy -1

  Madry prezydent, oby pozostal bo wsrod starajacych sie rownego sobie nie ma. Przypomne dla niewiedzacych, o najpiekniejszym polskim edykcie wydanym przez polskiego krola w 1573 r. Nie jestem straznikiem SUMIEN WASZYCH - powiedzial madry Zygmunt August i jest to pierwszy edykt o tolerancji religijnej w Europie. Nieznany w swiecie jak wiele madrych polskich momentow w historii. Czy zabuzanie go znaja? NIE, Kosciol woli zapomniec.

 • kkes

  Oceniono 5 razy 3

  To może też coś o korespondencji amerykańskich analityków twierdzących, że Komorowski to albo głupek albo chodzi na smyczy WSI która rządzi Polską od 1989 z małą przerwą w latach 2006-2007. Elektorat jest bardzo ciekawy jak prezydent się do tego odnosi.

 • zd46

  Oceniono 3 razy 1

  Zadna religia, NIE JEST EDUKACJA, religia jest wiara i wylacznie wewnetrzna sprawa kazdego czlowieka, religia to nie PANSTWO, religia zyje wlasnym zyciem ale powinna przestrzegac wszystkich praw swieckich POLSKI a nie Watykanu !!!! Religia powinna zostac wyprowadzona ze szkol a praktyki religijne to sprawa WLASNEGO SUMIENIA, RODZICOW WRAZ Z DOMEM RODZINNYM a dopiero na koncu kosciola, NIE PANSTWA, NIE POLSKI , NIE PREZYDENTA!!!!!!!! Dzieci powinny znac Prezydenta RP i Konstytucje RP a nie wszystkich swietych, prawo koscielne i szefow ePiSkopatu oraz kurii i ich duchowych przywodcow „biskupolahow” lub „ajatobiskupow”, co jest wylacznie sprawa wiary i RODZICOW, nie SZKOLY. Te wiadomosci sa zbedne w procesie nauczania szkolnego !!! Najwazniejsza jest WIEDZA pochodzaca z NAUKI a nie z "basni 1000 i jednej nocy". Na scianach klas szkol publicznych nie powinno byc miejsca dla dewocjonaliow, niech nimi handluje „Caritas”, tam powinna byc flaga polska, godlo oraz fotografia glowy panstwa Polski a nie bylego lub obecnego przywodcy obcego panstwa !!!

 • zd46

  Oceniono 3 razy -1

  Dziekuje Panie Prezydencie, stanowisko Pana lagodne ale stanowcze powinno cechowac prezydenture. Nie zaogniac ale wskazywac gdzie jest miejsce grup spolecznych i wyznaniowych w panstwie demokratycznym. Kosciol tworzymy MY WIERNI a nie ePiSkopat !! Dlaczego episkopat nie podejmuje dzialan w sprawie bepa Dydycz, ktory w krucjacie rozancowo-jasnogorskiej wyglaszal slowa WROGIE POLSCE I LEGALNEJ WLADZY? Wypowiedzi tego faceta nie byla podyktowana SUMIENIEM, byla podyktowana checia przejecia wladzy i urzadzenia w Polsce "krolestwa" tylko nie niebieskiego a "krolestwa braunowego" z trefnisiem "Stankiewicz" !!!!!

 • a.k.traper

  Oceniono 3 razy -1

  By się Kościół nie izolował i wrócił do społeczeństwa należy wypowiedziec konkordat wtedy beton się wykruszy a wartości zaczną być okazywane i szanowane, w tej chwili Episkopat jest dla społeczeństwa takim smiesznym kółkiem różańcowym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX