Armia szkoli rezerwistów. Kto może się spodziewać wezwania na ćwiczenia? [WYJAŚNIAMY]

Niedawne zmiany w polskim prawie pozwalają powoływać na ćwiczenia również tych, którzy zostali automatycznie przeniesieni do rezerwy i nie mają żadnego przeszkolenia wojskowego. Postanowiliśmy rozwiać największe wątpliwości. Rozmowa z płk. Tomaszem Szulejką, rzecznikiem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
POLUB NAS
W tym roku Wojsko Polskie zamierza przeszkolić 12 tys. rezerwistów. To cztery razy więcej niż w 2013 r. Z roku na rok liczba przeszkolonych ma sukcesywnie wzrastać. W 2017 r. ma to być już 38,5 tys. Temat budzi sporo emocji. Wielu zastanawia się, czy dostanie powołanie na szkolenie. Są to często młodzi ludzie, których ominął obowiązek służby wojskowej.

Sebastian Malinowski, Gazeta.pl: Kto może spodziewać się wezwania?

Płk Tomasz Szulejko: Na obowiązkowe szkolenie wezwani mogą zostać żołnierze rezerwy. Dotyczy to szeregowych do 50 lat, a podoficerów i oficerów - do 60 lat. Od niedawna mogą to być również osoby przeniesione do rezerwy niebędące żołnierzami rezerwy (czyli praktycznie wszyscy, którzy przeszli kwalifikację wojskową - red.).

"Wojskowy komendant uzupełnień w celu powołania żołnierza rezerwy na ćwiczenia wojskowe wydaje decyzję administracyjną w tej sprawie. Jest nią karta powołania, w karcie tej podaje się termin i miejsce stawienia się żołnierza rezerwy na ćwiczenia wojskowe" - czytamy w Vademecum Rezerwisty.

Na czym polegają szkolenia?

- Chcemy, aby rezerwiści poznali i zintegrowali się z jednostkami, do których są przypisani. Muszą zrozumieć rytm życia na służbie oraz zapoznać się z nowym sprzętem wojskowym. Ćwiczenia krótkotrwałe mogą trwać od dwóch do 30 dni, natomiast długotrwałe - do 90 dni. Długość i zakres ćwiczeń zależy od potrzeb poszczególnych jednostek wojskowych. W każdym przypadku szczegóły ustalane są indywidualnie.

A co z ludźmi, których ominął powszechny pobór do wojska?

- Powszechny pobór do wojska został zawieszony. Zastąpiono go kwalifikacją wojskową. Polega ona na automatycznym przeniesieniu do rezerwy każdego, kto przeszedł weryfikację komisji wojskowej. Powołanemu nadaje się określoną kategorię zdrowia i wydaje książeczkę wojskową. Bez względu na otrzymaną kategorię zdrowia osoby takie przenoszone są do rezerwy. Nie mają jednak statusu żołnierza rezerwy. Od niedawna te osoby również mogą dostać wezwanie na ćwiczenia [wyjątek to osoby z kategorią E - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny - red.].

Czyli osoby, które ominął powszechny pobór do wojska, jednak mogą spodziewać się wezwania na ćwiczenia.

- Tak. Istnieją ku temu prawne możliwości. Osoba, która nie przeszła przeszkolenia wojskowego, może dostać powołanie. W ubiegłym roku znowelizowano Ustawę o powszechnym obowiązku obrony. W ostatnich tygodniach Rada Ministrów wydała rozporządzenie. Pozwala ono powoływać na ćwiczenia osoby, które nie miały wcześniej żadnego kontaktu z wojskiem. Z tym że zależy nam przede wszystkim na osobach doświadczonych, które kontakt z wojskiem już miały.

Nowi kandydaci do służby powinni mieć potrzebne wojsku odpowiednie predyspozycje i umiejętności, żeby opłacało się ich szkolić.

A ludzie zatrudnieni na etacie lub prowadzący działalność gospodarczą?

- Pracodawca ma obowiązek zwolnić żołnierza rezerwy na ćwiczenia. Za czas spędzony w jednostce żołnierz otrzymuje rekompensatę utraconych środków. Wiadomo, że będą ludzie zadowoleni i mniej zadowoleni. Pamiętajmy jednak, że nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze. Bez wolnej, bezpiecznej i niepodległej Polski nie będzie możliwości prowadzenia biznesu.

Ile wojsko płaci za szkolenia?

- Dzienna stawka przysługująca żołnierzowi rezerwy to w przypadku szeregowego 70 zł, plutonowego - 80 zł, podporucznika - 110 zł. W ciągu miesiąca daje to 2,1 tys., 2,4 tys. i 3,3 tys. zł. Do tego żołnierze otrzymują zwrot kosztów dojazdu. Zapewniamy wyżywienie, umundurowanie i opiekę medyczną. Dodatkowo pracodawca może (na własny koszt) wypłacić pracownikowi wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy.

Więcej na temat finansowych aspektów szkolenia znajdziesz tutaj >>

Co, jeśli nie stawię się na wezwanie?

- Każdy Polak ma konstytucyjny obowiązek obrony ojczyzny. Osoba, która nie stawi się na ćwiczenia wojskowe, musi liczyć się z ewentualnymi konsekwencjami prawnymi wynikającymi z Kodeksu karnego. Grozi za to kara pozbawienia wolności do trzech lat.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (204)
Armia szkoli rezerwistów. Kto może się spodziewać wezwania na ćwiczenia? [WYJAŚNIAMY]
Zaloguj się
 • michmark1

  0

  Szanowny Rezerwisto
  Garnizonu Budowo
  Uprzejmie informuję Szanownych Rezerwistów że planowany termin VI Zjazdu Rezerwistów Garnizonu Budowo 62-89 , to 22 lipca do 26 lipca 2020 roku
  Wszelkie informacje zainteresowany będzie otrzymywał i przesyłał , wyłącznie pocztą mailową oraz telefonicznie , inne formy nie istnieją.
  Uprzejmie proszę o zarezerwowanie w/w dni, czasu wolnego i niezwłoczne przybycie z Osobą Towarzyszącą na spotkanie z kolegami Zasadniczej Służby Wojskowej lat 1962 - 1989. Miejsce zakwaterowania zostanie podane w otrzymanych dokumentach.
  Zapewniam , że wrócą niesamowite wspomnienia odbywania zaszczytnej Zasadniczej Służby Wojskowej w JW. 3771, 2419, 1013, 1200 w Budowie które odwiedzimy, by przenieść się w czasie i znałeś się na kompanii, baterii, plutonie w którym służyłeś dwa lata, pod Sztandarami byłych jednostek.
  Trzeba pamiętać że, służąc w jednej z czterech jednostek w Garnizonie Budowo byliśmy jedną Wielką Rodziną i taką rodziną będziemy na VI Zjeździe Rezerwistów Garnizonu Budowo 2020
  Organizatorem Zjazdu jest JW. 3771, 36 Pomorskiego Pułku Artylerii, 20 Warszawskiej Dywizji Pancernej , który to sztandar z honorami odsłonimy na uroczystej kolacji.
  Czekają nas atrakcje stosowne do naszego wieku bez forsowania się . Warto podać rękę kolegom Rezerwistom i podzielić się swoimi wspomnieniami, które pozostały w Twojej i naszej pamięci, w tak szczególnym czasie zjazdu i miejscu naszego dwuletniego pobytu.
  Prześlemy dokumenty zjazdu na pocztę mailowa chętnego Rezerwisty, takie jak zaproszenie, program zjazdu, kosztorys a wtedy nie pozostaje nic innego jak zameldować się w Sztabie Zjazdu i stać się ważną osobą w znakomitym przedsięwzięciu VI Zjazdu Rezerwistów Garnizonu Budowo 2020
  Podaj swoją oraz kolegów pocztę mailową wtedy otrzymacie dokumenty zaproszenie ,program i kosztorys zjazdu.
  Po zapoznaniu się z otrzymaną dokumentacją , należną kwotę zgodnie z otrzymanym kosztorysem należy wpłacić wstępnie do 30 czerwca 2020 r
  Postaraj się odnaleźć swoich kolegów i przekaż im ważną informację by mieli możliwość, jeszcze się spotkać ponieważ czas płynie bardzo szybko, naprawdę warto.
  Proszę pamiętać o zgłoszeniu pocztą mailową:
  imienia, nazwiska, PESEL. rozmiar głowy, rozmiar koszulki Osób Towarzyszących.
  Swoje dane:
  Imię i nazwisko, PESEL, adres, stopień, nr jednostki, gdzie i jako kto służyłeś, data służby, rozmiar głowy, rozmiar koszulki
  Pozdrawiam serdecznie
  Dowódca Zjazdu : kpr. rez. Wiesław Gorączyński
  504 - 849-363, email: zjazdjw3771budowo@o2.pI

 • Łukasz Szajwaj

  0

  A co z osobami na stałe pracującymi poza granicami państwa ale posiadającymi meldunek w Polsce

 • blaack.margoo

  0

  Czy można się na to samemu zgłosić? I czy mogą brać w tymi dział kobiety? Jeśli tak to czy dla ochotnikom rowniez jest płacone?

 • Mirosław Krupnik

  0

  Prowadzę działalność gospodarczą, moja praca bazuje na umowę z jedną firmą w momencie gdy dostanę powołanie na miesiąc ta firma szuka sobie innej osoby do współpracy ja tracę jedyne zdródlo dochodów tracę płynność finansową nie będę mógł spalić kredytów i laduje z rodziną na bruku....

 • Ireneusz Stokłosa

  0

  Odbyłem służbę 18 miesięcy 3 razy byłem na ćwiczeniach rezerwy i za każdym razem traciłem prace i znowu w tym roku dostałem wezwanie nie wiem czy już nie mają kogo brać i co znowu może mam stracić pracę bo pracodawcy nie są wyrozumiali tak jak za komuny

 • jacek_poz

  0

  Może trochę przyziemnie, ale: jeśli zarabiam więcej niż da mi państwo za miesięczne szkolenie, bo musze wszystko opłacić, to co z tą różnicą, której państwo nie pokryje? Mam pożyczyć lub skonsumować ewentualne oszczędności?

 • vomitorium1

  Oceniono 1 raz 1

  coverstimeline.com/app/template/24883.jpg

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX