Terlikowski znów o raku: "Statystycznie, jeśli kobieta żyje w małżeństwie..." Onkolog odpowiada: Nie wiem, skąd te dane

"Statystycznie, życie seksualne zgodne z nauczaniem Kościoła zmniejsza ryzyko raka szyjki macicy prawie do zera" - napisał Tomasz Terlikowski. Czy są na to jakieś dowody? Zapytaliśmy eksperta od onkologii, który twierdzi, że nie. A to już kolejny raz, kiedy Terlikowski wypowiada się o raku, jakby się na tym znał - wcześniej polecał Angelinie Jolie "amputować sobie mózg".
POLUB NAS
"Rak szyjki macicy jest przenoszony drogą płciową, a najlepszą ochroną przed nim jest moralne, zgodne z nauczaniem Kościoła, życie seksualne" - napisał w serwisie Fronda.pl Terlikowski. Tak komentował artykuł w "Wysokich Obcasach", którego autorka chwali konwencję antyprzemocową, m.in. dlatego że jej wprowadzenie zwiększy wiedzę kobiet nt. własnego zdrowia i - w efekcie - zmniejszy umieralność na raka szyjki macicy.

Według Terlikowskiego "wprowadzenie gender za pomocą Konwencji" nie jest właściwą drogą do walki z rakiem szyjki macicy. Jest nią za to życie seksualne zgodne z doktryną katolicką. "Statystycznie rzecz biorąc, jeśli kobieta żyje w małżeństwie, jej mąż był jej pierwszym i jedynym partnerem seksualnym, a ona była jego pierwszą i jedyną partnerką seksualną, to ryzyko raka szyjki macicy jest bliskie zeru", czytamy w artykule Terlikowskiego.

Mocne stwierdzenie, ale szef "Frondy" nie poparł go dowodami - danymi czy wynikami badań naukowych. Spytaliśmy o nie eksperta w dziedzinie onkologii, który przyznał, że nikt takich wyników nie opublikował. - Nikt nie jest w stanie tego prześledzić. A my nie dopytujemy pacjentów o ich kontakty seksualne - powiedział nam dr n. med. Jerzy Giermek z Centrum Profilaktyki Nowotworów.

Jest już cudowny lek na całe zło. Nie, nie jest nim wiara, ani nawet medycyna, ale? Konwencja antyprzemocowa. A opinię...

Posted by Tomasz P. Terlikowski on Saturday, 28 March 2015


Wirus HPV, przenoszony m.in. drogą płciową, jest główną przyczyną raka szyjki macicy. Ale nie jedyną

- Jest opisany przypadek pacjenta, który był zakażony wirusem HPV i był żonaty trzy razy. Wszystkie trzy kobiety zachorowały na raka szyjki macicy i umarły. Można by powiedzieć, że on je po kolei zakaził i to było przyczyną ich śmierci. Ale czy one były temu winne? Przecież to mógł być ich pierwszy i jedyny partner - powiedział dr Giermek.

Ekspert potwierdza, że - rzeczywiście - od 80 do 90 proc. przypadków zachorowania na raka szyjki macicy jest wywołana niektórymi typami wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). - Do zainfekowania HPV dochodzi w większości przypadków drogą kontaktów płciowych. Ale to nie jest jedyny czynnik, który może wywołać raka. Nie muszą to być nawet pełne kontakty seksualne. Wirus można przenieść nawet na rękach, po dotknięciu narządów płciowych - podkreśla onkolog.

Lekarz przyznaje, że jeśli osoba nie jest narażona na infekcje wirusem HPV, to ryzyko raka szyjki macicy się zmniejsza. - Natomiast nie wiem, skąd stwierdzenie, że życie z jednym partnerem zmniejsza to zagrożenie do prawie zera. Takich badań nikt nie opublikował - stwierdza dr Giermek.

Co rzeczywiście ogranicza ryzyko? Prezerwatywy, szczepionki i... obrzezanie

Od około 10 lat stosowane są szczepionki, mające chronić przed wirusem brodawczaka ludzkiego. Choć nie wiemy jeszcze, jaka jest ich skuteczność, lekarze są optymistyczni. - Ponieważ te szczepienia są stosowane od niedawna, pierwsze szczepione osoby nie są jeszcze w wieku, w którym pojawia się zagrożenie rakiem szyjki macicy. Dlatego możemy tylko domniemywać o ich skuteczności - powiedział lekarz.

- Natomiast na podstawie zmniejszenia ilości zakażeń HPV i występowania innych chorób wywołanych tym wirusem u osób szczepionych, można domniemywać, że ta szczepionka, o ile nie zapobiegnie całkowicie, to przynajmniej zdecydowanie zmniejszy ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy - stwierdził dr Giermek.

Także używanie prezerwatyw może w pewnym stopniu ograniczyć ryzyko zainfekowania wirusem. Badania pokazują także, że ryzyko zakażenia podczas stosunku jest mniejsze, jeżeli mężczyzna jest obrzezany. Idąc tu tokiem myślenia Tomasza Terlikowskiego, można by stwierdzić, że przestrzeganie zasad judaizmu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2010 r. ponad 3 tys. kobiet w Polsce zachorowało na raka szyjki macicy. Co druga Polka chora na raka szyjki macicy umiera. W porównaniu ze średnią krajów Unii Europejskiej śmiertelność jest u nas wyższa aż o 70 proc. Jedną z przyczyn tak dużej śmiertelności w Polsce jest unikanie badań cytologicznych

Terlikowski znów wypowiada się o raku. Wcześniej krytykował Angelinę Jolie

W zeszłym tygodniu Angelina Jolie poinformowała, że zdecydowała się na zabieg usunięcia jajników, ponieważ jest w grupie ryzyka zachorowania na raka. Dwa lata temu przeszła także profilaktyczną mastektomię z tych samych przyczyn. Publicysta "Frondy" skomentował to, ubliżając aktorce i sugerując, że powinna też dokonać "amputacji mózgu", aby uniknąć raka.Zdaniem prof. Jana Lubińskiego, onkologa i genetyka, decyzja Jolie była mądra i uzasadniona, a krytykować mogą tylko osoby pozbawione wiedzy na temat ryzyka związanego z mutacją w genie BRCA1, na którą cierpi aktorka.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!
Więcej o:
Komentarze (180)
Terlikowski znów o raku: "Statystycznie, jeśli kobieta żyje w małżeństwie..." Onkolog odpowiada: Nie wiem, skąd te dane
Zaloguj się
 • 12345janka

  0

  Żona Terlikowskiego mówi co ten mój mąż tak długo robi w toalecie. Osoba trzecia jej odpowiada: on konia bije. Terlikowska jej odpowiada a jak tam ten koń wlazł.

 • rikol

  0

  terlikowski jak zwykle bredzi. Skąd on bierze te rewelacje? Ma objawienia czy co?

 • iremus

  Oceniono 1 raz 1

  "Statystycznie, życie seksualne zgodne z nauczaniem Kościoła zmniejsza ryzyko raka szyjki macicy prawie do zera" - napisał Tomasz Terlikowski. Czy są na to jakieś dowody?
  ________________________________________________________________
  W 2003 obronił doktorat z filozofii na UKSW. Praca doktorska, napisana pod kierunkiem o. Edmunda Morawca CSsR*, nosi tytuł "Lwa Szestowa krytyka Europejskiej filozofii racjonalistycznej"
  .
  *Redemptoryści, Congregatio Sanctissimi Redemptoris, Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela – zgromadzenie zakonne założone przez świętego Alfonsa Liguori w 1732. Główny cel redemptorystów to niesienie pomocy religijnej ludziom ubogim duchowo i materialnie[1], m.in. przez misje ludowe i zagraniczne oraz rekolekcje. Skrót nazwy zakonu, z języka łacińskiego, to CSsR (Congregatio Sanctissimi Redemptoris).
  .
  No cóż dupczyć od rzeczy też można i nie dostaje się wtedy raka szyki macicy, zwłaszcza gdy się jej nie ma, ale mózgu.

 • 11krzych

  0

  Debil roku. W moim rankingu wyprzedził Antka Policmajstra i Kartofla Smoleńskiego.
  Najgorsze jest to, że on naprawdę tak uważa. Bo taki Hoffman na przykład to dobrze wie że Kaczyńscy to niedorozwoje, tylko dla kasy gadał co innego.
  A ten, to naprawdę wyjątkowy egzemplarz. Zamknąć do klatki i po jarmarkach go wozić jako dziwadło.

 • leming_13

  Oceniono 1 raz 1

  ĆWICZENIE UMYSŁOWE: jezeli ten jegomosc gada takie rzeczy od rzeczy bez skladu i.ładu logicznego i faktów to jaki poziom reprezentuja Ci co.go słuchają (bo sa tacy) i popierajaw pelni te brednie katotaliba? Wiara czyni cuda i kisiel z mózgu. ..

 • politol59

  Oceniono 1 raz 1

  Jak widać ekspert od wszystkiego, tak jak jego idole, a najbardziej od tego co ludzie mają poni-
  żej pasa.

 • da-jan55

  Oceniono 2 razy 2

  Apeluję do lekarza Terlikowskiego !. Czy Pan nie widzi co się dzieje z pacjentem !?. Czy nie czas najwyższy aby zaordynować mu trochę mocniejsze środki !?. Błagam !. Wszyscy na tym skorzystamy !!!.

 • Arkadiusz Kruczek

  Oceniono 2 razy 2

  Terlikowski najwyraźniej nie ma pojęcia o ewangelii. Zapewne dzięki katolicyzmowi.

  Mt 18:7
  Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie. Otóż jeśli twoja ręka lub noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie wejść do życia ułomnym lub chromym, niż z dwiema rękami lub dwiema nogami być wrzuconym w ogień wieczny. I jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie! Lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do życia, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła ognistego.

  A.Jolie "odrzuciła" to co czyniło wg niej zgorszenie [por. grzech - choroba] czyli usunęła jajniki po wcześniejszym usunięciu piersi co jest zgodne z cytowaną nauką, a o czym różne typy szerzące zgorszenie nie mają pojęcia. Jeśli powodem zgorszenia jest dla Terlikowskiego mózg to niech go sobie sam usunie. Jeśli jego wzrok widzi tylko zgorszenie niechaj oczy sobie wyłupi. Jeśli jego ręka i pismo powoduje zgorszenie u jego czytelników, niech ją sobie odetnie, zgodnie z naukami ewangelii i w imię wiary, a jak nie to biada Terlikowskiemu - przeklętemu głupcowi.

  ];)

 • jdkonrad

  Oceniono 1 raz 1

  nie cytujcie takich gałganów. szkoda prądu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX