Holenderski pilot przewidział scenariusz katastrofy samolotu Germanwings. Ostrzegał o tym w artykule

"Wystarczy poczekać, aż drugi pilot wyjdzie za potrzebą i można już więcej nie otworzyć mu drzwi" - tak zaledwie dwa miesiące temu holenderski pilot ostrzegał w piśmie specjalistycznym przed ryzykiem związanym z możliwością blokowania kabiny pilotów od wewnątrz. "Często zastanawiam się, kim jest człowiek, który siedzi obok mnie w kokpicie".
POLUB NAS
Jan Cocheret na łamach holenderskiego pisma specjalistycznego "Piloot en Vliegtuig" opublikował tekst pt. "Czy możesz otworzyć mi drzwi?", w którym krytykuje wprowadzony po zamachach z 11 września 2001 r. system blokowania drzwi do kabiny pilotów od środka - pisze belgijski serwis 7sur7.be. Opisany przez niego hipotetyczny scenariusz jest bardzo podobny do tego, co wydarzyło się na pokładzie airbusa A320 linii Germanwings, którego pilot celowo rozbił samolot, zabijając wszystkich pasażerów.

Cocheret pisze w swoim tekście, że dzięki nowym zabezpieczeniom jeden z pilotów może z łatwością uniemożliwić drugiemu dostęp do kabiny. "Wystarczy poczekać, aż wyjdzie za potrzebą i można już więcej nie otworzyć mu drzwi", pisze. Piloci mogą wejść do kokpitu, wpisując specjalny kod, ale ze środka drzwi można też zablokować tak, że kod nie zadziała. Taką możliwość wprowadziła większość europejskich linii lotniczych i z niej właśnie skorzystał Andreas Lubitz, pilot Germanwings. Jak wyglądały ostatnie chwile przed katastrofą? Czytaj więcej >>>

"Może w jego życiu właśnie stało się coś strasznego?"

"Często zastanawiam się, kim jest człowiek, który siedzi obok mnie w kokpicie", pisał Cocheret. "Jak mieć pewność, że mogę mu ufać? Może w jego życiu właśnie stało się coś strasznego, z czym nie może on sobie poradzić. Mam nadzieję, że po przerwie na siku nigdy nie zastanę przed sobą zablokowanych drzwi do kokpitu", stwierdził, nie mając pojęcia, że to właśnie spotka niemieckiego pilota.

"Nie pozostałoby wtedy nic innego, jak usiąść razem z pasażerami i czekać na to, co się wydarzy", dodał Cocheret. Po katastrofie podzielił się swoim artykułem, komentując, że "ta okropna historia stała się rzeczywistością".

Andreas Lubitz zrobił dokładnie to, co opisał Cocheret. Poczekał, aż pierwszy pilot wyjdzie do toalety, po czym zablokował drzwi od środka, uniemożliwiając mu powrót, i rozbił samolot. Miał kłopoty ze zdrowiem i problemy życiowe. W katastrofie łącznie zginęło 150 osób.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (152)
Holenderski pilot przewidział scenariusz katastrofy samolotu Germanwings. Ostrzegał o tym w artykule
Zaloguj się
 • derp970

  Oceniono 1 raz 1

  Hańba nosi konkretną nazwę: polityk.

 • Waldemar Bęben

  0

  nie ma to znaczenia, jezeli jeden z pilotów popchne stery i zaprze sie kolanami, drugi nic nie zrobi, nie ma opcji

 • Waldemar Bęben

  0

  niema to znaczenia, jezeli jeden z pilotów popchne stery i zaprze sie kolanami, drugi nic nie zrobi, nie ma opcji

 • aniakato

  0

  no to podsunąłeś Andrzejowi pomysł Janku.

 • ciotka_ltd

  0

  @dr_bloger

  Wysylam z glownego, bo w "podtekstach" cuda sie dzieja - nie wysyla mi sie, albo wysyla w polowie. Albo dla odmiany kaza logowac sie...zalogowanym.
  Masz racje co do tego ostrzezenia PRZED zamachem na Twin Towers, ale w brytyjskich mediach do tej sprawy jednak powrocono (nawet w un. tygodniu na jednym kanalow byla powtorka z tej islamskiej rozrywki, z owa wzmianka) - otoz w FBI czy CIA na biurku od paru tygodni czy miesiecy przed 11/9 lezal RAPORT bezpieki niemieckiej, ale wsrod tej "elyty" z pieknymi CVs nikt nie byl na tyle biegly w niemieckim, by ow rapoty przeczytac, zreszta jak wiadomo "Hamerykany" zawsze "wiedza lepiej" (vide: zamach w Bostonie i olanie podobnych ostrzezen rosyjskich).
  I dlatego podejrzewani przez Niemcow zamachowcy mogli w USA lekcje pilotazu brac...
  Po 11/9 zmieniono wymogi rekrutacyjne i w FBI, i w CIA - od kandydatow wymaga sie teraz praktycznej znajomosci jezykow obcych, w tym i arabskiego, a nie tylko pozycji na uniwersyteckim dyplomie..

 • ciotka_ltd

  Oceniono 1 raz 1

  No to kolejne 150 osob mozna spokojnie zapisac na rachunek histerycznych sqrwieli z "Hameryki". Mnie sie przez same kontrole odechcialo latac, a tu jeszcze kolejne kwiatki...
  A zeby was wszystkich Indianie oskalpowali, i to na zywca, pieprzeni "przyjaciele".

 • litrahalf

  0

  Jak słucham np. Kaczyńskiego, Macierewicza, Ziobry etc. to zastanawiam się czy to jest człowiek.

 • jdkonrad

  0

  nie powinno się zatrudniać goowniarzy i nieudaczników do odpowiedzialnych zadań. niestety parlamenty pełne są takich. jak widać-kokpity samolotów też. Ale jak ich wyłapać?

 • ubiquitousghost88

  0

  Uważajcie na dzieci i ich starsze wydania, które "chciałyby polatać", "wejść na Mont Everest", "skoczyć z mostu na gumce", "zanurkować na 100m" itp., itd.
  To są wszystko psychopaci.
  Niestety, oni są motorem "cywilizacji"...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX