Wybory prezydenckie 2015. Ile podpisów zebrali kandydaci na prezydenta? Rekord Dudy, większość po 100 tys. z górką

27.03.2015 08:30
Podpisy kandydatów

Podpisy kandydatów (Gazeta.pl)

O północy minął termin składania 100 tys. podpisów poparcia dla kandydatów w Państwowej Komisji Wyborczej. Na kogo będziemy mogli zagłosować w wyborach? Do PKW zgłosiło się 11 kandydatów, ale głosy zweryfikowano na razie tylko pięciu.
POLUB NAS
O północy minął termin na dostarczenie do PKW co najmniej 100 tys. podpisów potrzebnych, aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich. W czwartek PKW zarejestrowała kandydata Kongresu Nowej Prawicy Jacka Wilka, a wcześniej: ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego, Janusza Korwin-Mikkego (KORWiN), Adama Jarubasa (PSL) oraz Pawła Kukiza. Podpisy kandydatów: Andrzeja Dudy (PiS), Janusza Palikota (TR), Mariana Kowalskiego (RN), Magdaleny Ogórek oraz Pawła Tanajno (Demokracja Bezpośrednia) czekają na rejestrację.Od 1,6 mln do 125 tys. podpisów poparcia

Z informacji sztabów wyborczych wynika, że najwięcej podpisów - blisko 1,6 mln - złożył w PKW komitet kandydata PiS Andrzeja Dudy; ok. 650 tys. (w tym ok. 400 tys. już po rejestracji) - ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego; 510 tys. - kandydatki SLD Magdaleny Ogórek; 450 tys. - kandydata PSL Adama Jarubasa; 200 tys. - Janusza Korwin-Mikkego; 240 tys. - Pawła Kukiza; 188 tys. - kandydata Ruchu Narodowego Mariana Kowalskiego; 150 tys. - lidera Twojego Ruchu Janusza Palikota; blisko 145 tys. - kandydata Kongresu Nowej Prawicy Jacka Wilka; 130 tys. - Pawła Tanajno (Demokracja Bezpośrednia); 125 tys. - reżysera Grzegorza Brauna."Totalna blokada w mediach"

Do zgłoszenia kandydata miały prawo 23 komitety wyborcze. Tuż przed północą w czwartek przed siedzibą PKW zjawił się b. opozycjonista Adam Słomka i oświadczył, że wobec jego osoby "jest totalna blokada w mediach, zwłaszcza w TVP". Jak mówił, w związku z tym nie może prowadzić kampanii wyborczej i nie udało mu się zebrać wymaganej do rejestracji liczby podpisów.Grodzka i Nowicka nie uzbierały 100 tys. podpisów

Grzegorz Braun pytany przez dziennikarzy obecnych pod siedzibą PKW o liczbę zebranych podpisów, oświadczył, że nie chce z nimi rozmawiać, gdyż są "przedstawicielami fabryki kłamstwa" i dotąd nie interesowali się jego kampanią.Wystarczającej liczby podpisów nie zebrała kandydatka Partii Zielonych Anna Grodzka i w związku z tym zrezygnowała ze startu w wyborach. Komitet wyborczy Anny Grodzkiej zebrał do czwartku 85 tys. 058 podpisów - poinformowano w komunikacie.

Wicemarszałkini Wanda Nowicka zebrała natomiast 91 tys. głosów. "Wycofuję się z ubiegania się o najwyższy urząd w państwie" - napisała na swojej stronie na Facebooku.

We wtorek kandydatka Wspólnoty Kazachskiej Balli Marzec podała, że nie udało jej się zebrać 100 tys. podpisów.

Z kandydowania zrezygnowali (przed złożeniem podpisów) Zenon Nowak z partii Dzielny Tata oraz b. wiceprezydent Gdańska Włodzimierz Korab-Karpowicz; obaj udzielili poparcia Korwin-Mikkemu.

Więcej kandydatów niż w poprzednich wyborach

Pięć lat temu w wyborach prezydenckich PKW przyjęła zawiadomienia o utworzeniu 17 komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, ostatecznie zarejestrowano 10 kandydatów. W wyborach 2005 r. PKW zarejestrowała 26 komitetów wyborczych, udało się zarejestrować 16 kandydatom.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (169)
Zaloguj się
 • sympatyklewicy

  Oceniono 387 razy 151

  Grodzka i Nowicka nie uzbierały 100 tys. podpisów
  ******************************
  Wraca mi szacunek dla wyborców.

 • citaobscura

  Oceniono 149 razy 103

  ------------------------------
  z wysokości 'słupków' wynika, że Komorowski ma tylko o jakieś 20% mniej od Dudy.

  Gazeciana 'matematyka' :-D

 • fakiba

  Oceniono 136 razy 72

  I tak PKW liczy tylko do 100 tys ważnych głosów , a reszta w kubeł idzie , szkoda papieru

 • antypalikot2

  Oceniono 95 razy 71

  Używanie przez Nowicką i Grodzką słów o "wycofaniu się z wyborów" jest nadużyciem. Te osoby odpadły, a nie wycofały się. Wycofać to by się mogły gdyby zebrały podpisy i się zarejestrowany. Liczba podpisów, które te osoby zebrały świadczy o tym jakie jest poparcie mają lewackie idee. Miejsce tych kandydatów jest na śmietniku politycznym.

 • ksobier

  Oceniono 56 razy 52

  Wku....ja mnie te wasze 'najnowsze' wiadomości filmowe z radia na końcu strony.

  Kurde - 'film z radia w gazecie' - we łbach się poprzewracało.

 • koles751

  Oceniono 72 razy 46

  Brawo Kukiz!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje