"Państwo ma być państwem, a biznes biznesem" - Klich o rozprawie z ukraińskimi oligarchami

- Bez oligarchów rządzącym nie udałoby się przejąć władzy i ustabilizować państwa po Majdanie. Ale teraz nadszedł czas, by wprowadzić normalne reguły zarządzania państwem. Ukraina żyje tymi wydarzeniami - mówił senator Bogdan Klich. Jak stwierdził w TOK FM, Ukraińcy mają świadomość, że rozpoczęte porządki mogą wywołać "głęboki konflikt w obozie władzy".
- Rozmawiałem wczoraj z premier Arsenijem Jaceniukiem, przedstawił listę priorytetów. Na pierwszym miejscu jest oczywiście obrona przed inwazją rosyjską. Ale na drugim jest walka z korupcją i uporządkowanie państwa. A to oznacza de facto, że państwo nie będzie w rękach oligarchów - mówił senator PO Bogdan Klich w "Poranku Radia TOK FM".

W środę rano dowiedzieliśmy się o pierwszej odsłonie tego "porządkowania" Ukrainy - prezydent Petro Poroszenko zdymisjonował gubernatora obwodu dniepropietrowskiego - i bardzo wpływowego oligarchy - Ihora Kołomojskiego. Po południu, podczas posiedzenia rządu, zatrzymano ministra do spraw sytuacji nadzwyczajnych i jego zastępcę. Obaj podejrzani są o korupcję.

Bez oligarchów by się nie udało

- Ukraina żyje tymi zdarzeniami. Ale Ukraińcy zdają sobie sprawę, że rozprawa z oligarchami może wywołać głęboki konflikt w obozie władzy - komentował Klich. A to będzie łakomym kąskiem dla Rosji, która może starać się "podsycać ten wewnętrzny konflikt na Ukrainie".

Senator i były szef MON przypominał w TOK FM, że najbogatsi obywatele Ukrainy mają spore zasługi dla wolnego kraju. - Bez nich obecnie rządzącym nie udałoby się przejąć władzy i ustabilizować państwa po Majdanie. Ale teraz nadszedł czas, by wprowadzić normalne reguły zarządzania państwem. Państwo ma być państwem, a biznes biznesem. Jaceniuk mówił wczoraj, że oligarchowie mają wybór: albo staną się biznesmenami, którzy odprowadzają podatki do budżetu państwa, albo znajdą się za kratkami.

Warto przypomnieć, że do grupy najbogatszych Ukraińców należy też prezydent Petro Poroszenko, który jest właścicielem m.in. stoczni, telewizji i wielkiego koncernu produkującego słodycze. Dzięki zgromadzonemu majątkowi zaliczany jest do tysiąca najbogatszych ludzi świata.

Więcej o:
Komentarze (33)
"Państwo ma być państwem, a biznes biznesem" - Klich o rozprawie z ukraińskimi oligarchami
Zaloguj się
 • 18261826www

  0

  Nie chce byc ani wulgarny,ani obrazliwy w stosunku do Ukraincow,ale jak im to wytlumaczyc ,ze ptak nie zalatwia sie we wlasnym gniezdzie.Majdan byl jaskrawym przykladem na to ,ze ci ktorzy w tym uczestniczyli i ci co to popierali doslownie sr...li na wlasny kraj.Atakowano czym sie dalo ukrainskie sily porzadkowe,demolowano ukrainskie urzedy panstwowe i to mieli byc patrioci?Bydlo ,dzicz i swolocz,ktora zniszczyla ten kraj na pokolenia.

 • metenburg

  Oceniono 2 razy 2

  Senator, czlowiek zarabiajacy na zycie poprzez nierobienie niczego tworczego na posiedzeniach senatu. Na ogol glosujacy przeciwko woli wiekszosci narodu ktory reprezentuje, chetnie przyjmujacy roznego rodzaju lapowki i darowizny w formie materialnej i nie tylko. Otrzymujacy "kartonowe pudelka" i koperty od osob indywidualnych i grup o biznesowej orientacji. Pierdzacy w sejmowe krzeselka i sprawiajacy wrazenie kogos waznego.

 • Bogusław Dobos

  Oceniono 1 raz 1

  Były, na szczęście , ministrze Klich !
  NAPRAWDĘ nie widzi pan, że to co się dzieje to po prostu kolejna odsłona MIEDZYOLIGARCHICZNEJ walki o resztki ukraińskich dóbr ? Jak to w złodziejskiej szajce bywa, zgoda kończy się wtedy, gdy trzeba podzielić łupy.
  A "Arszenik" niech uważa: może się otruć czekoladą.

 • zyks

  Oceniono 4 razy 0

  Łubianka bełkocze, bełkocze, a świstak sreberka zawija, zawija. Tak, czy siak, dni Wowki Putina na monomachów tronie policzone: do 1.07.2016r.. Bardzo mi przykro, Szanowna Łubianko...:(

 • mate29

  Oceniono 3 razy 3

  Klich - powiedz skąd ty czerpiesz informacje co się dzieje na świecie ?
  Kto cię instruuje .

 • wla-d11

  Oceniono 4 razy 4

  W jednym z poprzednich wywiadów pan senator deklarował swoje poparcie dla republikanów jego ukochanego państwa, bo jak tłumaczył są zdecydowani do działań wojennych, brak czego razi go u demokratów.. Skąd senator ma wiedzieć że VIP demokratów gołąbek pokoju , laureat pokojowej nagrody Nobla barrack obama jest oskarżany o zbrodnie wojenne za masowe i zbrodnicze używanie dronów Film dokum wyemitowany 8 III br roku przez TVN 24 bis. ALE CO TAM DRONY SENATOROWI PEWNO MARZĄ SIĘ ATOMÓWKI RZUCONE NA WRAŻE WG NIEGO KRAJE.przez nieuchronnie zmierzających do władzy republikanów

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 4 razy 4

  Panie Klich, czy pan jako polityk nie widzi, że to tylko dalsze siłowanie się biznesu (oligarchów) o wpływy na politykę i pieniądze, które można zachachmęcić. Kołomyjskiemu się wydawało, że może decydować o "swym" biznesie bez ograniczeń, więc postanowiono mu utrzeć nosa. Za chwilę będą następni.

 • wla-d11

  Oceniono 4 razy 4

  Lepiej człowieku milcz, martw się swoją spuścizną w obronności Polski

 • doni72

  Oceniono 3 razy 3

  "Murzyn"swoje zrobil i teraz ma w........c.Ten "murzyn"ma silna pozycje i pozniej moze Poroszenko szybko sp.......c.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX