"Szczera modlitwa owocuje poczęciem dziecka". Wielowieyska: Nawet trudno komentować, bo nie chciałabym urazić księdza biskupa

"Stanowisko Kościoła wobec in vitro jest kompletnie absurdalne i nielogiczne. Widać, że Kościół całkowicie nie radzi sobie ze współczesnością" - tak Dominika Wielowieyska komentuje wywiad bp. Jana Wątroby dla "Rz". Duchowny zapowiedział, że nie ma szans na kompromis "na płaszczyźnie moralnej" w sprawie in vitro.
Bp Jan Wątroba to szef Rady do spraw Rodziny polskiego episkopatu. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" mówi, że politycy w sprawie in vitro powinni szukać "rozwiązań najbliższych etyce katolickiej".

"Mamy obowiązek mówić o tym, że ta technika wedle nauczania Kościoła jest nie do zaakceptowania. Tego prawa nikt nie może nam odbierać. Ale faktycznie, ten ogromny obszar trzeba jakoś uregulować, bo dziś mamy bezprawie" - stwierdził.

Duchowny wykluczył możliwość "kompromisu na płaszczyźnie moralnej" w sprawie in vitro. Ale nie wyklucza, że Kościół zaakceptowałby rządowy projekt, gdyby znalazły się w nim zapisy zakazujące mrożenia zarodków i ograniczające ich liczbę. Takie rozwiązania obowiązują we Włoszech.

- Kościół ma problem z in vitro. Jeśli chodzi o bezwzględną ochronę zarodków, to stanowisko Kościoła jest logiczne i konsekwentne - chcą chronić zarodki. Ale sam sprzeciw wobec in vitro jako procedury, w przypadku jeśli zarodki byłyby chronione, jest kompletnie absurdalny i nielogiczny. Widać, że Kościół całkowicie nie radzi sobie ze współczesnością - komentowała Dominika Wielowieyska w "Poranku radia TOK FM"

"Szczera modlitwa" jak lekarstwo

Według dziennikarki najlepszym na to dowodem są wypowiedzi biskupa Wątroby. - Nawet trudno komentować, bo nie chciałabym księdza biskupa urazić - mówiła i zacytowała jedną z odpowiedzi duchownego.

Szef Rady do spraw Rodziny episkopatu, pytany o sprzeciw Kościoła wobec in vitro w kontekście dramatu rodzin, które wszystkimi sposobami próbują mieć własne dzieci, odpowiedział: "Jestem bardzo blisko ludzi, którzy cierpią z powodu niepłodności i latami poddają się terapii. I wie pan, co jest najskuteczniejsze? Modlitwa, szczera modlitwa owocuje poczęciem dziecka. Z osobą św. Jana Pawła II wiąże się wiele świadectw ludzi, którzy nie mogli mieć dzieci, a dziś mają".

- Księże biskupie, modlitwa jest bardzo ważna, to oczywiste, że Kościół do niej zachęca, ale odradzałabym księdzu takie rady dla bezpłodnych rodziców. Po takich wypowiedziach racjonalnie myślącym ludziom trudno będzie uznawać Kościół za jakikolwiek autorytet - uważa Dominika Wielowieyska.

"Brawo, panie kandydacie! Ma pan problemy z logicznym myśleniem" - Wielowieyska o stanowisku Andrzeja Dudy ws. in vitro>>>

Więcej o:
Komentarze (64)
"Szczera modlitwa owocuje poczęciem dziecka". Wielowieyska: Nawet trudno komentować, bo nie chciałabym urazić księdza biskupa
Zaloguj się
 • mmagi

  Oceniono 1 raz 1

  Oj dawno sie nie modliłam szczerze:D

 • fernando51

  0

  No i jak takie wypowiedzi komentować? Przecież jest to poziom głębokiego średniowiecza. Jestem CHRZEŚCIJANINEM i będę się modlił do wszystkich świętych o obdarzenie naszych hierarchów kościoła katolickiego łaską oświecenia.

 • antykle

  0

  skutek życia w niezgodzie z naturą (celibacik) i hormonki walą na dekielek

 • plautilla

  Oceniono 1 raz 1

  Przy metodzie In vitro pojawiają się dosyć często wady genetyczne. I to nie jest wina samej metody tylko biologii. Bo gdy ktoś nie może mieć dzieci, to często jest tego konkretna przyczyna, na przykład błędy w materiale genetycznym. Dlatego ludzie, którzy chcą mieć dzieci z in vitro, muszą wiedzieć o ryzyku wad genetycznych./ Sąd nad dr.Chazanem, że nie pospieszył się z aborcją kolejnego- 4 płodu tej samej kobiety a każdy genetycznie coraz bardziej zdeformowany/. Na pewno nie powinno się też zezwalać na tę formę zapłodnienia parom nieżyjącym w małżeństwie, bo jeżeli dziecko urodzi się z ciężką wadą, to dla rodziców jest to obciążenie na całe życie. Najczęściej te zdeformowane in vitro istoty obciążają kosztami pielęgnacyjnymi całe społeczeństwo, bo są oddawane do utrzymywanych przez panstwo zakładów opieki . W takiej sytuacji małżeństwo lepiej zabezpiecza interes dziecka niż związek nieformalny. No i należy wprowadzić ochronę zarodków, a nie pozwalać, by w Polsce zabiegi in vitro były ciągle wolno- amerykanką.

 • plautilla

  Oceniono 1 raz 1

  Przy metodzie pojawiają się dosyć często wady genetyczne. I to nie jest wina samej metody tylko biologii. Bo gdy ktoś nie może mieć dzieci, to często jest tego konkretna przyczyna, na przykład błędy w materiale genetycznym. Dlatego ludzie, którzy chcą mieć dzieci z in vitro, muszą wiedzieć o ryzyku wad genetycznych./ Sąd nad dr.Chazanem, że nie pospieszył się z aborcją kolejnego- 4 płodu tej samej kobiety a każdy genetycznie coraz bardziej zdeformowany/. Na pewno nie powinno się też zezwalać na tę formę zapłodnienia parom nieżyjącym w małżeństwie, bo jeżeli dziecko urodzi się z ciężką wadą, to dla rodziców jest to obciążenie na całe życie. Najczęściej te zdeformowane in vitro istoty obciążają kosztami pielęgnacyjnymi całe społeczeństwo, bo są oddawane do zakładów opieki panstwowej. W takiej sytuacji małżeństwo lepiej zabezpiecza interes dziecka niż związek nieformalny. No i należy wprowadzić ochronę zarodków, a nie pozwalać, by w Polsce zabiegi in vitro były ciągle wolno- amerykanką.

 • lafiorka09

  0

  módlmy się! jak dotąd nikomu noga nie odrosła, ale Parkinson, paraliż, dziecko - zawsze mogą ustąpić/nastąpić (do wyboru :) Bóg Jest Wielki :)

 • plautilla

  Oceniono 6 razy -2

  Dziennikarski interes polega na niszczeniu prawdy, na świadomym okłamywaniu, znieważaniu, warowaniu u nóg bogactwa oraz na sprzedawaniu własnego kraju i swojej rasy za torebkę z modnej firmy i lepszy ciuch.
  Jesteście wasalami bogaczy za kulisami. Oni pociągają za sznurki, a wy tańcujecie jak wam każą. Wielowiejska i podobny jej zwierzyniec Ministerstwa Prawdy - jesteście własnością innych. Jesteście umysłowymi i moralnymi prostytutkami.

 • pro-contra

  Oceniono 3 razy 3

  Aha, to stąd tyle księżych dzieci z nieprawego łoża?

 • pro-contra

  0

  Za to ciągłe klepanie zdrowasiek zapobiega kanibalizmowi. ;-)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX