"Miller staje się nacjonalistycznym niby-komunistą. Jaki czort podpowiada mu ataki brzmiące jak z Russia Today?"

"Zły to polityk, który w sprawach polskiej racji stanu kieruje się sondażami opinii społecznej" - pisze Adam Szostkiewicz, oburzony antyukraińskimi wypowiedziami Leszka Millera. Publicysta "Polityki" ubolewa, że szef SLD, który przed laty podpisywał umowę akcesyjną z UE, dziś zdecydował się na walkę o głosy antyukraińskich wyborców.
"Neonaziści, faszyści i ksenofoby w przeddzień 70. rocznicy rozgromienia Hitlera popierają awanturę wojenną rozpętaną z udziałem Rosji we wschodniej Ukrainie. Zjazd skrajnej prawicy w Rosji to obraza pamięci o rosyjskim wkładzie w zwycięstwo nad państwem hitlerowskim. Jak znaczące postaci rosyjskiej polityki, np. wicepremier Rogozin, mogą do tego przykładać rękę? Czemu nie protestują rosyjscy komuniści, którzy lubią się przedstawiać jako strażnicy dziedzictwa ZSRR?" - pyta Adam Szostkiewicz na swoim blogu.

Brzydka twarz Millera

Według publicysty "Polityki" ramię w ramię ze skrajną prawicą stanął były polski premier Leszek Miller.

Szef SLD chce, by Sejm zareagował na "nacjonalizm rosnący na Ukrainie".

Jak stwierdził Miller, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko "ustanowił Dzień Obrońcy Ojczyzny w dniu rocznicy utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA)", a ponadto ukraiński parlament uczcił minutą ciszy rocznicę śmierci "Romana Szuchewycza, naczelnego dowódcy UPA, współodpowiedzialnego za śmierć ok. 100 tysięcy Polaków na Wołyniu i w Galicji Wschodniej".

"Jaki czort podpowiada teraz Millerowi ataki na Petra Poroszenkę, które brzmią jak z Russia Today? Nie wierzę, by szef SLD nagle dołączył do obozu ks. Isakowicza-Zaleskiego i nie rozumiał, że - czy nam się to w Polsce podoba czy nie - kult UPA jest Ukrainie potrzebny jako jeden z elementów budowania posowieckiej tożsamości narodowej. Ależ rozumie, lecz toczy grę wyborczą obliczoną na antyukraińską część elektoratu" - komentuje Szostkiewicz.

Wg publicysty, obserwujemy jak "z europejskiego socjaldemokraty Miller staje się nacjonalistycznym niby-komunistą w stylu Ziuganowa".

"Zły to polityk, który w sprawach polskiej racji stanu kieruje się sondażami opinii społecznej" - podsumowuje.

UJ tubą Kremla

Adam Szostkiewicz oburzony jest też, że władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprosiły na wykład ambasadora Rosji. "Czy ktoś zapraszałby ambasadora III Rzeszy na UJ, aby się wypowiedział o polityce Hitlera w kwestii żydowskiej czy słowiańskiej? Podobnie dobrze wiemy, że ambasador Rosji powtórzy w Krakowie to, co od miesięcy trąbią wszystkie tuby Kremla. Nie ma z tego żadnego pożytku akademickiego" - przekonuje publicysta.

Więcej o:
Komentarze (44)
"Miller staje się nacjonalistycznym niby-komunistą. Jaki czort podpowiada mu ataki brzmiące jak z Russia Today?"
Zaloguj się
 • zyks

  Oceniono 2 razy -2

  Zdradzę tajemnicę, Panie red. Szostkiewicz: po prostu, po wyborach samorządowych do Millera dotarło, że to już jego i to dość gwałtowny, koniec. A bardzo nie chce iść na polityczną emeryturę. No i ambicja: był kanclerzem, a wychodzi na mydłka. Jego obecne wybryki, to szamotanina tonącego, chce się za wszelką cenę ratować, chwyta się wszystkiego, a nóż, a widelec, może coś pomoże zdobyć 5%: a to wymyśli Ogórka, a to dostrzeże ukro - faszystów, jeszcze będą pewnie inne wynalazki, jakby zobaczył gdzieś brzytwę, to by się też za nią schwycił. Zapomniał zupełnie "po czym poznaje się prawdziwego, mężczyznę" :))

 • adambielski

  Oceniono 5 razy 1

  Jestem za niepodległą, silną gospodarczo i militarnie Ukrainą. Pod jednym, wszak-że, warunkiem. Takim, że Polska będzie dwa razy silniejsza. Dlaczego? Tak na wszelki wypadek, panie Szostkiewicz...
  Jeszcze jedno. To pańskie artykuły i wypowiedzi /choć nie tylko/ spowodowały, że po wielu latach, przestałem czytać "Politykę". Niewarta nawet kilku złotych. Przykre... panie Szostkiewicz. To co pan napisał jest nie tylko głupie. Jest niebezpieczne i osobista nienawiść do polityka, czy partii niczego nie tłumaczy. Mleko, a może coś gorzej pachnącego pan rozlał... panie Szostkiewicz. Wstyd!

 • wp56

  Oceniono 6 razy 0

  Miller powiedział prawdę . Polski parlament ma psi obowiązek reagować jak nas opluwają . Udawanie ,że nic się nie stało jest nikczemnością . UPA odpowiada za śmierć setek tysięcy obywateli II RP ( Polaków. Żydów ,Ormian oraz przyzwoitych Ukraińców) .Nie wyobrażam sobie zdrowego na umyśle Żyda ,który łasiłby się do polityków gloryfikujących Hitlera i SS. Ale do standardów izraelskich to nam wiele brakuje

 • kenijro

  Oceniono 9 razy 3

  "kult UPA jest Ukrainie potrzebny jako jeden z elementów budowania posowieckiej tożsamości narodowej. "

  A to dobre. Budowanie tożsamości narodowej na zbrodniczym kulcie ludobójcy prowadzi jakimś cudem do demokracji i dlatego Wolska powinna wspierać nazistów :D
  W sumie, to państwo ISIS też jest młode i buduje dopiero swoją tradycję narodową, więc ludobójcze wzorce & kult allacha powinniśmy wspierać, żeby mogli zbudować swoją morderczą tożsamość na drodze do demokracji.
  W sumie to cały ten Szostkiewicz promuje nazizm i reklamuje kult Bandery. Kryptonazista, nie mogący przyznać się przed sobą do własnych poglądów?

 • Ryszard Kubaszko

  Oceniono 9 razy -1

  Jaką tożsamość można zbudować na zbrodni UPA? Chyba tylko tożsamość zbrodniarza.

  Zrównywanie dzisiejszej Rosji, niezależnie od tego, jak się komuś nie podoba, ze zbrodniczą III Rzeszą, jest, nolens volens, relatywizowaniem wybielaniem zbrodni niemieckich.

 • tenmaksiu

  Oceniono 10 razy 0

  ----------
  Miler raz spadł w helikopterze, aż kupę ze strachu zrobił.
  Od tamtej pory gada jak go w Moskwie nauczono. Nawet do finansowanej przez agentów kremla Samoobrony wstąpił jak mu kazali.

 • czysty.harry

  Oceniono 12 razy 2

  Miller to już demencja i impotencja - należy mu wiele wybaczyć.Powinien wiedzieć kiedy skończyć bo ,,Prawdziwego mężczyznę poznaje się nie po tym, jak zaczyna, ale jak kończy. ''

 • jaroslavhasek

  Oceniono 15 razy -1

  Sondażami kierują się polityczni miłośnicy Ukraińców. Panie Miller, nie sądziłem, że to napiszę: szacunek!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 12 razy 0

  kult UPA jest Ukrainie potrzebny jako jeden z elementów budowania po-sowieckiej tożsamości...
  -------
  Kult UPA panuje w części zachodniej Ukrainy w dawnych polskich województwach, reszta kraju nie dość że ma UPA za bandę faszystów, na co dzień mówi po rosyjsku a na dodatek ich dziadkowie będąc w szeregach Armii Czerwonej do tych banderowców strzelali...
  Dla mnie symptomatyczna dla tego regionu pozostaje odpowiedz pewnego studenta, którego parę lat temu spotkałem w Odessie, na pytanie jakiego języka obcego uczył się w szkole, odpowiedział: chciałem się uczyć angielskiego ale niestety musiałem się uczyć ukraińskiego...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX