Argentyna. W dżungli odkryto bunkry. Archeolog: "To nazistowskie schrony z II wojny światowej"

W dżungli, przy granicy Argentyny z Paragwajem archeolodzy znaleźli bunkry. - To mogą być schrony dla nazistowskich przywódców, wybudowane jeszcze podczas II wojny światowej - przypuszcza Daniel Schávelzon, szef grupy badawczej.
POLUB NAS
Park narodowy Tey Cuaré jest oddalony od Buenos Aires o tysiąc kilometrów. Jednak teren ten stanowi idealne miejsce na kryjówkę dzięki bliskości argentyńskiego San Ignacio oraz Paragwaju, od którego dzieli jedynie rzeka.

To tutaj znaleziono trzy budynki o grubych na trzy metry ścianach. Jeden przeznaczony był na lokal mieszkalny, drugi na magazyn, a trzeci miał służyć za punkt widokowy. W środku odnaleziono porcelanowe talerzyki i butelki oraz monety z okresu III Rzeszy, a dokładniej z lat 1938-1944.Kryjówka na wypadek porażki w II wojnie światowej

- Prawdopodobnie w połowie II wojny światowej Niemcy przygotowywali projekt budowy schronów dla najwyższych rangą nazistów, gdzie mogliby zbiec w razie porażki. Kryjówki budowano w trudno dostępnych miejscach: na pustyni, w górach lub w dżungli, jak ten kompleks - powiedział Schávelzon portalowi Clarin. - Lokalizacja schronów była szczególnie trafiona: na uboczu, z dobrym punktem widokowym, łatwa do obrony. A w przeciągu 10 minut można dotrzeć na terytorium Paragwaju - dodał.

5 tys. nazistów przybyło do Argentyny po wojnie

Archeologowie uważają, że naziści nigdy nie skorzystali z bunkrów, bo po wojnie mogli osiedlać się w Argentynie bez większych problemów. Po II wojnie światowej, argentyński prezydent Juan Peron zaprosił byłych przywódców III Rzeszy do osiedlania się w jego państwie. Zgodnie z udostępnionymi w 2012 roku dokumentami tajnych służb Chile i Brazylii, około 5 tys. nazistów znalazło schronienie w Argentynie.

Peron odegrał dużą rolę w procederze ratowania nazistów. Według archiwów miał on sprzedać 10 tys. niewypełnionych paszportów organizacji ODESSA, która zajmowała się torowaniem dróg ucieczki byłym członkom SS. Z tej pomocy korzystali najbardziej zbrodniczy faszyści, tacy jak Adolf Eichmann, Josef Mengele czy Franz Stangl - komendant obozu w Treblince.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (100)
Argentyna. W dżungli odkryto bunkry. Archeolog: "To nazistowskie schrony z II wojny światowej"
Zaloguj się
 • gandalph

  0

  "argentyński prezydent Juan Peron zaprosił byłych przywódców III Rzeszy do osiedlania się w jego państwie"

  Niemieckie gestapo miało teczkę Perona, dlatego ten był taki "spolegliwy". Ciekawe natomiast jest co innego. W 1945 r. ta teczka wpadła w łapy Sowietom; dlaczego ci, wiedząc o procederze, nie nalegali na jego przerwanie? Rodzi się podejrzenie, jacy to naziści trafiali do Argentyny? Tym bardziej, że parę lat po wojnie powstała słynna Stasi.

 • plus_minus_zero

  Oceniono 1 raz 1

  ...a może by tak po imieniu....niemieckie albo hitlerowskie bunkry! Bo jeszcze się okaże ze tymi nazistami byli albo żydzi, albo Polacy , albo amerykanie, albo Rosjanie, itp. itd! Co! Boimy się obrazić sojusznika?

 • plus_minus_zero

  Oceniono 1 raz 1

  a może by tak po imieniu....niemieckie albo hitlerowskie bunkry! Bo jeszcze się okaże ze tymi nazistami byli albo żydzi, albo Polacy , albo amerykanie, albo Rosjanie, itp. itd! Co! Boimy się obrazić sojusznika?

 • jan_sobczak1

  Oceniono 3 razy 1

  Tylko głupi niemcy uciekali z jeuropy. Mądrzy wiedzieli że rasa panów zadba o tych którzy pozwolili im mordować i kraść.

 • slazur2

  Oceniono 3 razy -1

  znowu cenzura?!!! to każde słowo musi Gazetka przestudiować ? A pier.ielę wjakim kraju człowiek żyje?

 • slazur2

  Oceniono 2 razy 2

  Ci naziści to kto, a no kosmici, bo napewno nie Niemcy, ci byli prześladowani, no może troszke nagrzeszyli. Ale nie tak bardzo jak garstka SS i Gestapo. Spokojnie zajmowali całą niemal Europę, i kawałek Afryki, byli po prostu spolegliwi, i nie było czarnych list ludzi do odstrzału w Polsce, za to że byli patriotami (nauczyciele, księża, Powstańscy wielkopolscy, charcerze, inteligencja różnej maści, czy po prostu prawo myślący). Oni sami się wystrzelali w kazdym miasteczku i wiosce.

 • ad2009

  Oceniono 4 razy 4

  Niemcy by coś takiego wybudowali?!
  Jaja sobie ktoś robi?
  3m mur z kamieni układanych jeden na drugim?
  Po pierwszej wizytacji "budowy" kierownik tego zostałby rozstrzelany za sabotaż...

 • aone

  Oceniono 6 razy 2

  Nie nazisci tylko NIEMCY. Dosyc prob zaklamywania historii!!

 • niezalany

  Oceniono 4 razy -2

  żadnych bunkrów, ani tym bardziej schronów na tych zdjęciach oczywiście nie widać, ot ktoś coś pobudował w dżungli bo mu się akurat tam spodobało... zaje.iście też nie jest, ale "newsa" zmontowali i literówka się należy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX