Latkowski nie jest już naczelnym "Wprost". Zastąpił go Tomasz Wróblewski

Sylwester Latkowski przestał być redaktorem naczelnym "Wprost". Zastąpił go Tomasz Wróblewski, publicysta "Do Rzeczy", były szef "Newsweeka" i "Rzeczpospolitej". "Michał M. Lisiecki podkreśla, że ceni odważne, zawsze oparte o silne materiały dowodowe dziennikarstwo Sylwestra Latkowskiego" - czytamy w komunikacie wydawcy "Wprost".
POLUB NAS
O zmianie na stanowisku naczelnego wydawca informuje na stronie internetowej tygodnika. Czytamy, że Tomasz Wróblewski ma "wzmocnić wizerunek 'Wprost' jako najbardziej opiniotwórczego polskiego tygodnika oraz promotora przedsiębiorczości i liberalizmu gospodarczego".

"Lisiecki ceni odważne dziennikarstwo Latkowskiego"

W opublikowanym przed południem oświadczeniu PMPG Polskich Mediów, wydawcy "Wprost", czytamy że możliwa jest dalsza współpraca Latkowskiego z tygodnikiem. "Michał M. Lisiecki podkreśla, że ceni odważne, zawsze oparte o silne materiały dowodowe dziennikarstwo Sylwestra Latkowskiego i wielokrotnie nagradzanej redakcji pod jego kierownictwem".

"Pracowałem z wieloma redaktorami naczelnymi i wiem, że nie każdy z nich miałby odwagę Latkowskiego, aby stawiać czoła naprawdę trudnym i ważnym tematom, których polskie media, a szczególnie media wydawane w Polsce przez zagraniczne koncerny, nie tylko nie podejmują, ale kierując się wyłącznie interesem ekonomicznym - świadomie ignorują" - chwali Latkowskiego Lisiecki, szef PMPG. Zmiana na stanowisku naczelnego ma wynikać ze "zmiany strategii wydawnictwa".

W piątek wydawca zaprzeczał

Wróblewski ostatnio był publicystą "Do Rzeczy" i wiceprezesem Warsaw Enterprise Institute, think tanku Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Wcześniej kierował redakcjami "Dziennika Gazety Prawnej", "Newsweek Polska" i "Rzeczpospolitej" (z której został zwolniony po publikacji głośnego tekstu o rzekomym znalezieniu materiałów wybuchowych we wraku rozbitego w Smoleńsku tupolewa). W latach 90. pracował w "Życiu" i RMF FM jako dyrektor programowy. Zastępcą Wróblewskiego będzie Bartosz Marczuk, ostatnio publicysta ekonomiczny "Rzeczpospolitej" (wyrzucony z redakcji razem z Wróblewskim, wrócił do gazety w 2013 roku).

Pierwsze informacje na temat zmiany szefa "Wprost" pojawiły się w piątek w portalu Wpolityce.pl. "Spekulacje i domysły konkurencji dementujemy" - zaprzeczał wtedy wydawca tygodnika.

Afera podsłuchowa i Durczoka

Kierując "Wprost", Sylwester Latkowski mocno postawił na dziennikarstwo śledcze, czego efektem była seria zapoczątkowanych przez publikacje tygodnika afer. W czerwcu 2014 roku "Wprost" opublikował stenogramy nagrań podsłuchanych rozmów m.in. Marka Belki, szefa NBP, Bartłomieja Sienkiewicza, szefa MSW, Radosława Sikorskiego, szefa MSZ, i Jacka Rostowskiego, byłego ministra finansów. Seria artykułów doprowadziła do kryzysu rządowego i odwołania ministra Sienkiewicza, ale też ostrej krytyki "Wprost" za sposób, w jaki ujawniono nielegalne nagrania.

Na początku lutego tygodnik "Wprost" napisał o molestowaniu seksualnym w jednej ze stacji telewizyjnych. Opublikowano relację anonimowej "znanej dziennikarki", która miała być molestowana przez byłego przełożonego, "bardzo popularną twarz telewizyjną, szefa zespołu w jednej ze stacji". W artykule mowa była również o mobbingu i dyskryminacji. Nie podano jednak żadnych nazwisk, nie wyjaśniono też, o jaką stację chodzi.

W mediach pojawiały się spekulacje, że chodzi o szefa "Faktów TVN" Kamila Durczoka. On sam temu zaprzeczył. Trzy tygodnie po pierwszej publikacji ws. molestowania tygodnik otwarcie oskarżył Durczoka o molestowanie. W rezultacie dziennikarz odszedł z TVN. Autorzy cyklu o molestowaniu - Sylwester Latkowski, Michał Majewski i Olga Wasilewska - byli niejednokrotnie krytykowani za nierzetelność. W internecie pojawiły się głosy nawołujące do bojkotu tygodnika.

W ostatnim czasie "Wprost" pisał też m.in. o nieprawidłowościach w SKOK. Jak podaje "Press", w styczniu tego roku sprzedaż "Wprost" (rok do roku) spadła o 21 proc., do 43,5 tys. egzemplarzy.

"Wprost" w wersji elektronicznej znajdziesz na Publio.pl >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (97)
Latkowski nie jest już naczelnym "Wprost". Zastąpił go Tomasz Wróblewski
Zaloguj się
 • grejpfrut80

  0

  Dobra wiadomość. Może jest jeszcze nadzieja dla Wprost, bo Latkowski zrobił z tego pisma brukowiec.
  Ludzie, którym w życiu nie wyszło, czują się pokrzywdzeni i zazdroszczą innym sukcesów, chętnie czytają brukowce. Taki Latkowski daje tym ludziom to czego chcą - usprawiedliwienie, możliwość wyżalenia się, że ich nieszczęście jest spowodowane przez kogoś innego (władzę, sąsiada, prezesa banku, kogoś bardziej zaradnego). Ludzie, którzy nie są zaradni nie mogą się pogodzić z prawdą, że sami są sobie winni, że są nieszczęśliwi, dlatego uciekają w świat fantazji brukowców. Tamten wirtualny świat skandali, władzy niszczącej obywatela, oszustów, sławnych ludzi popełniających błędy jest łatwiejszy w odbiorze, bo nie ma w nim mowy o błędach i ułomnościach samego czytelnika. Stąd takie zainteresowanie brukową prasą wśród niewykształconych i mniej inteligentnych.

 • camelot

  Oceniono 1 raz 1

  Zamienili dżumę na cholerę.

 • chi-neng

  0

  @alter_globalista
  @chi-neng

  Trolujesz gnido. Te twoje chamskie pierdy po kilku latach już na nikim nie robią wrażenia, odkąd każdy wie, że robisz to za pieniądze. Ale i tak pójdziesz pod most, jeszcze kilka miesięcy, wszo powska.,
  --------------

  Ten zdarl wreszcie "maske" z wscieklosci i rozpaczy, ze mu "krzyzuje szyki" i pokazal wreszcie najwyzszy standard dialdowsko/dziadowski alter- / antyglobalistow polskich i zjeje bagnem :).
  Tak trzymac!
  Lada dzien skompletuje wiadomosci o waszych talentach i zdolnosciach na Wikipedii :).

  ANTY- I ALTERGLOBALIZM W POLSCE

  Do organizacji alter- i antyglobalistycznych w Polsce można zaliczyć między innymi: Młodych Socjalistów, Federację Anarchistyczną, Nową Lewicę, Polską Partię Pracy, ATTAC Polska, Lewicową Alternatywę,Pracowniczą Demokrację, ogólnopolski związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza, WZZ Sierpień 80, Zielonych 2004, Grupę "Społeczeństwo Aktywne" oraz ugrupowania nacjonalistyczne i ultraprawicowe, takie jakPolska Partia Narodowa, Polska Wspólnota Narodowa, Narodowe Odrodzenie Polski, Obóz Narodowo-Radykalny, Młodzież Wszechpolska czy Stronnictwo Narodowe im. R. Dmowskiego.
  Światopogląd alter- lub antyglobalistyczny prezentowany jest na łamach wielu czasopism, m.in.: Recykling Idei, Magazyn "Obywatel", Wszechpolak, Szczerbiec, "Tylko Polska", a także polska edycja Le Monde diplomatique

  KRYTYKA

  Ruchy anty- i alterglobalistyczne są krytykowane przez wielu polityków, członków konserwatywnych think tanków i wielu ekonomistów głównego nurtu.

  BRAK DOWODÓW

  Krytycy twierdzą, że brakuje dowodów usprawiedliwiających poglądy antyglobalistyczne.
  Odnoszą się do trendów statystycznych, które interpretują jako skutki globalizacji, kapitalizmu i rozwoju gospodarczego przez nie kreowanego.

  NIEZORGANIZOWANIE

  Jednym z najczęstszych zarzutów dla ruchu, podnoszonym nie tylko przez jego przeciwników, jest to, że ruchowi brakuje jasnych celów i poglądy różnych protestujących są sprzeczne ze sobą[8]. Wielu członków ruchu również to zauważa, ale twierdzą oni, że dopóki mają wspólnego przeciwnika, powinni walczyć razem.

 • Jason Spejson

  0

  ma "wzmocnić wizerunek 'Wprost' jako najbardziej opiniotwórczego polskiego tygodnika oraz promotora przedsiębiorczości i liberalizmu gospodarczego".

  ja pier..le, skad oni maja podsluchychy nagrane pozniej?
  jesli OPINIOTWORCZY jest ktos kto ujawnia nagrania to najbardziej opiniotworczym jest youtube

 • kuma1

  Oceniono 1 raz 1

  Wprost jest i pozostanie brukowcem, zdolnym do każdej niegodziwości . Przecież wydawca na to się godził.

 • ass-am

  Oceniono 2 razy 2

  Jednej szui mniej w przestrzeni publiczne.
  Zastanawiające jednak jest to, że jak Latkowski nadawał na PO, to trwał na stanowisku, jak zaczął nadawać na PiS, to stracił stanowisko.

 • kniazwitold

  Oceniono 3 razy 3

  Kolejna pisowska menda.

  Spadek sprzedaży w styczniu, liczony rok do roku - 21%. Nikt normalny nie kupuje tej szmaty - tylko pisiorskie oszołomstwo.

 • ariadna100

  Oceniono 4 razy -2

  Szkoda. Facet był odważny, nie dyspozycyjny, a pod jego kierownictwem WPROST odważnie sięgał po trudne i kontrowersyjne tematy. Odwołanie Latkowskiego to tchórzostwo i koniunkturalizm. Ciekawe kto komu czym zagroził, albo co obiecał. Wstyd.

 • iwa3543

  Oceniono 5 razy 1

  ceni odważne, zawsze oparte o silne materiały dowodowe dziennikarstwo Sylwestra Latkowskiego - koń by się uśmiał - ludzie sprawdźcie znaczenie słów których używacie- zwłaszcza Wy dziennikarze jeśli za takich chcecie się uważać - bo czy inni Was będę za takowych uważać to już inna sprawa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX