Kobiety, przyjaciele, zabawa, lody, baseny. Propaganda kusi wizją Państwa Islamskiego jako raju na ziemi

Dzieci w szkołach, obfite posiłki, zielone sady, bojownicy głaskający koty - taki obraz Państwa Islamskiego pojawia się na profilach dżihadystów. To mniej znana strona propagandy IS, ale - jak pisze ?The Independent? - prawdopodobnie jeszcze groźniejsza, niż ta pokazująca przemoc.
POLUB NAS
Nagrania z egzekucji, profesjonalne filmy chwalące sprawność militarną na stronach internetowych i profilach w mediach społecznościowych - ekstremiści z Państwa Islamskiego na szeroką skalę wykorzystują obrazy przemocy w swojej propagandzie. Są one często bardzo drastyczne: spalone ciała, ofiary wybuchu bomb; są też zdjęcia z walk lub tuż przed odcięciem dłoni skazanemu.

HTML5 Icon

Jednak, jak pisze " The Independent", działania propagandowe islamistów maja też drugi front, o którym słyszy się rzadziej. Na licznych profilach m.in. na Twitterze Państwo Islamskie jest pokazywane jako utopia. Zielone ogrody i drzewa kwitnące w sadach, zastawione jedzeniem stoły czy bojownicy odpoczywający nad wodą lub bawiący się z kotami. Ta propaganda przedstawia Państwo Islamskie jako ziszczenie muzułmańskiej wizji raju. Dżannah, niebo w islamie, jest charakteryzowane jako kraina mlekiem i miodem płynąca, pełna pięknych domów i ogrodów.Takie obrazy mogą wydać się tragikomiczne w porównaniu z tym, co wiemy o sadyzmie, bezwzględności i ekstremizmie Państwa Islamskiego. Jednak, jak ocenia The Independent, materiały z "normalnego życia" są ważnym i bardzo niebezpiecznym elementem propagandy. Mogą one zachęcać nowych rekrutów do dołączenia do ekstremistów.

HTML5 Icon

Taką propagandą buduje się poczucie państwowości islamistów

Na niektórych zdjęciach widać bojowników Państwa Islamskiego, którzy odpoczywają w przerwach od walk. Często, gdyby nie wiszące na ramieniu kałasznikowy, trudno byłoby te zdjęcia odróżnić od zwykłych fotografii z wakacji w jakiejkolwiek innej części świata.

HTML5 Icon

Takie zdjęcia pojawiały się już wcześniej, także w innych konfliktach. Jednak m.in. na Twitterze bardzo wiele zdjęć i filmów przedstawia "normalne życie" w Państwie Islamskim. Dżihadyści chwalą się remontami dróg, pokazują klasy pełne dzieci. Są też biblioteki, gdzie uczą się - oczywiście tylko z książek zgodnych z fundamentalistycznymi poglądami - a na stole obok Koranu leży pistolet.

HTML5 Icon

Często pojawiają się też zdjęcia natury: zachody słońca, parki, kwitnące drzewa w sadach. Są też place zabaw i zdjęcia matek z dziećmi, opatrzone komentarzem "wychowujemy kolejne pokolenie kalifatu".

Jak ocenia w "The Independent" Charlie Winter, ekspert z walczącej z ekstremizmem fundacji Quilliam, taka propaganda buduje obraz IS jako rzeczywistego państwa, a nie grupy terrorystycznej.

Perspektywa dostatniego życia może skusić nowych rekrutów

- Duża część tej propagandy jest niezauważana na Zachodzie, ponieważ nie jest zbyt kontrowersyjna. Jednak dla islamistów ma ona duże znaczenie, bo podtrzymuje ich twierdzenie, że Państwo Islamskie jest utopią - powiedział Winter. - Pokazując dzieci bawiące się na ulicy, chcą też pokazać, że wojna nie przeszkadza im w normalnym życiu - dodał.

HTML5 Icon

Dzięki doniesieniom grup aktywistów z regionu znamy drugą stronę życia na terenach kontrolowanych przez IS. Osoby, które łamią prawo, są kamienowane lub przybijane do krzyży. Wyznawcom innych religii ścina się głowy. Na zdjęciach aktywistów widać też kolejki po żywność, stanowiące kontrast do publikowanych przez islamistów zdjęć bogatych posiłków i lodów.

HTML5 Icon

Główne zagrożenie wynikające z tej propagandy polega na zachęcaniu do przyłączenia się do Państwa Islamskiego. Ten przekaz może być adresowany zarówno do osób mieszkających w Europie, jak i na Bliskim Wschodzie. Ci drudzy, często uchodźcy, wyczerpani biedą i wojną choćby w Syrii, mogą być skuszeni wizją lepszego życia.

Z kolei do muzułmanów mieszkających w Europie trafia przekaz, że media kłamią na temat IS i w rzeczywistości wcale nie żyje się tam źle. Skierowana na dobra materialne propaganda może trafiać do imigrantów w Europie i innych częściach świata, którzy ze względu na bezrobocie, ubóstwo czy problemy z asymilacją są sfrustrowani i podatni na ekstremizm.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (88)
Kobiety, przyjaciele, zabawa, lody, baseny. Propaganda kusi wizją Państwa Islamskiego jako raju na ziemi
Zaloguj się
 • sauvan

  Oceniono 1 raz 1

  Muzulmanie doloczaja do ISIS przewaznie z powolania a reszta najemnikow dla kasy bo ISIS dobrze placi. Kilka tysiecy euro i to ludzia ktorzy w zyciu nawet karabinu w rekach nie mieli. Do tego dochodza niewolnice itd. Po prostu raj dla psychopatow, których swiat jest pelen. I tak od czasu do czasu trzeba sie ich pozbyc:)
  Kurdowie nie placa nic wiec moga liczyc tylko na siebie ochotnikow z zagranicy jest tam niewielu. Widac mentalnosc ludzi:)

 • jan_sobczak1

  0

  Tylko że to pijane bydło wyznające proroka kozoje*a woli kozy od kobiet.

 • panzer-division

  Oceniono 1 raz 1

  "Kobiety, przyjaciele, zabawa, baseny i... obcinanie rąk. Propaganda ISIS kusi wizją raju na ziemi"

  Matuszki, komsomolcy, chlanie wódy, bania, i... strzał w potylicę. Propaganda ROSJI kusi wizją komunizmu na ziemi.

 • Marouder Eu

  0

  Kretyn piszacy material do zdjec zapomnial byl, ze np. Polacy z dywizji pancernej gen. Maczka z zasady nie brali jencow. Zabijali wszystkich, ktorzy poddali sie pod ogien. Mimo to byli mezami i ojcami lubiacymi sielskosc :) Nihil novi :)

 • wiceherszt

  Oceniono 1 raz 1

  Ta "propaganda" jest tak żałosna, że zastanawiam się nawet czy to nie jakaś fałszywka, sporządzona przez jakieś zachodnie tajne służby. Nie wiem, jak coś takiego może być niebezpieczne albo przyciągać kogokolwiek do przyjazdu tam.

  Wszystko poza zatoczką na pierwszym zdjęciu wygląda na brudne i niechlujne, odrapana klasa w szkole przypomina warunki, jakie nawet w zacofanej Polsce były tylko tuż po wojnie a o placu zabaw nawet szkoda gadać, bo ktoś zatopił w tym betonie huśtawki tylko po to, żeby je sfotografować. Nikt, włącznie z tymi głupimi islamistami nie wpuści dzieciaka, żeby huśtał się nad betonowym klepiskiem.

  Naprawdę nie wiem, kogo takie fotki mają zachęcić do przyjazdu tam, bo na zachodzie nawet kloszardzi żyją w lepszych warunkach.

 • zelm71

  Oceniono 2 razy 0

  Genialna Gazeto! a po kuego grzyba to wrzucacie? Dobrze sie czujecie? Im o to chodzi by o nich pisano! Co za głupie pismaki.

 • yarek04

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego te konta nie są usuwane. Portale te sympatyzują z nimi?

 • tommy180

  Oceniono 3 razy 1

  a co z przemocą wojsk us i całej koalicji wobez zwykłych obywateli Iraku, afganistanu i wielu innych?
  A obcinanie rąk? złodzieje powinni mieć obcinane. u nas siedzą w więzieniach, żra na nasz koszt (lepiej niż w szpitalach), potem wyłażą i znów kradną

 • curious2003

  Oceniono 1 raz 1

  czyli fejsbuuk to też wielkie zło

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX