Żakowski: Jeśli sprawa SKOK też się rozejdzie, zacznę się czuć jak idiota, że jeszcze nie kradnę

Dlaczego Polska nie potrafi rozliczyć afer i skandali? - zastanawiali się publicyści w Poranku Radia TOK FM. - Rzeczywiście, to wezwanie IV RP, że trzeba szarpnąć cuglami, ale mądrze, żeby palców nie powyrywać, jest konieczne - stwierdził Jacek Żakowski.
Publicyści rozmawiali w Poranku Radia TOK FM o sprawie SKOK-ów. - Polska tu odstaje od standardów obowiązujących w wielu krajach demokratycznych pod względem nieodpowiedzialności i nierozliczalności - mówił Jacek Żakowski. - Problemem jest, jakiego rodzaju postawy wybiera państwo wobec takich sytuacji. Nie mówię tylko o SKOK, ale też bankach, które dawały frankowe kredyty bez opamiętania - wskazywał prowadzący audycję.

Za batonik karzemy. A za malwersacje...

Tomasz Lis, redaktor naczelny "Newsweeka", zaznaczył, że nie potrafimy rozliczyć nie tylko afer finansowych. - Mieliśmy w tym studiu 170 dyskusji o odpowiedzialności. Za sprawę Blidy, ekscesy IV RP. Czy ktokolwiek poniósł jakąkolwiek odpowiedzialność? Nie jesteśmy w stanie wyegzekwować odpowiedzialności. Znaleźć 20 prokuratorów, którzy się znają na finansach i z determinacją przez lata będą prowadzić sprawę. Ja nie wiem, czy w ogóle tylu w Polsce jest - wskazywał publicysta.

- Mam wrażenie, że część prokuratorów od jakiegoś czasu zezuje w prawą stronę i jest liberalna i opieszała względem dokonań pewnych polityków. Bo a nuż przejmą władzę, więc lepiej być grzecznym - dorzucił Lis. - Że karierowicze zezują, to uniwersalny problem. Chodzi o jakość systemu wymierzania sprawiedliwości. Przyjęliśmy żelazną zasadę w Polsce, że w niepoważnych sprawach, jak batonik, karzemy. A w poważnych sprawa się toczy tak długo, aż zdechnie - mówił Żakowski.

Znów trzeba szarpnąć cuglami?

- Odwołam się do książek Juliusza Bandrowskiego. Sparafrazuję go, mówiąc, że mamy śmietnik postpeerelowski. Mamy wiele rzeczy niedokończonych, niewyjaśnionych - mówił Tomasz Wołek. - I mamy też śmietnik III RP, tak jak Bandrowski mówił o śmietniku II RP. Nie chcę wiać w żagle IV RP, ale nie dajmy się zwariować. Trzeba powiedzieć, że jest tu dużo śmietnika, który ciągnie się za nami i nie umiemy się z tym uporać - zaznaczył publicysta.

- Jak IV RP była u szczytu potęgi, mieliśmy diagnozę, że ona wychodzi ze słusznych przesłanek i używa niesłusznych narzędzi - mówił Żakowski. - I te niesłuszne narzędzia spowodowały, że trudno wracać nawet do słusznych przesłanek. I jak mówimy o ściganiu, karaniu, sprawiedliwości, zaraz myślimy: to doprowadzi do nadużyć. Niekoniecznie! - zauważył.

- Rzeczywiście, to wezwanie IV RP, że trzeba szarpnąć cuglami, ale mądrze, żeby palców nie powyrywać, jest konieczne - stwierdził wreszcie Żakowski. - Jeśli kolejna sprawa się tak rozejdzie, zacznę się czuć jak idiota, że jeszcze nie kradnę - skwitował.

Więcej o:
Komentarze (43)
Żakowski: Jeśli sprawa SKOK też się rozejdzie, zacznę się czuć jak idiota, że jeszcze nie kradnę
Zaloguj się
 • teir

  0

  Panie Żakowski, czasami mnie Pan zadziwia,tak jak i Lis. Waszym zadaniem to nie komentowanie ,a informowanie. Wy robicie wręcz coś odwrotnego. To co jest brudne jeszcze bardziej mieszacie z błotem. Przyklejając sobie rolę wszech wiedzących mędrców przez co kompromitujecie się. Grzęznąc w bezprawiu i powielając go na różne sposoby. Amber Gold, Skoki, Afery alkoholowa, Węglowa, Przetargi, Machloje drogowe i tysiące innych, jak niewypał emerytalny,Prywatyzacja, Ruletka giełdowa i wyprowadzanie za jej pośrednictwem miliardowych sum z budżetu, okradanie emerytów itd to ten cały marazm bezprawia, któremu na imię III RP. Który jest możliwy tylko dzięki Władzy jaką mamy od czasu transformacji na czele z Prezydentami, Sejmem, Prokuraturą, Sądami i Mediami, hołubiącymi Amerykę, UE i opluwającymi Rosję i Putina, bo to ponoć drugi Hitler i Bandyta Świata.

 • ksks3

  Oceniono 1 raz 1

  Czasem trudno nie odnieść wrażenia, że elity rządzące naszym krajem sa dobierane proporcjonalne ze szpitala w Tworkach i wiezienia z Wronek.
  I mamy drużynę złożoną z idiotów i zlodzieji Ciekawe czy to tylko ja mam takie skojarzenia ?

 • ksks3

  Oceniono 1 raz 1

  Rozejdzie się rozejdzie !
  A dlaczego ? Rozliczenie afery SKOK to koniec PIS-u a nikt z PO nie jest tym zainteresowany i to z kilku powodów. Po pierwsze Platforma funkcjonuje głownie dlatego że jest antyPiSem. Zabraknie PIS-u to istnienie PO traci racje bytu.
  Po drugie jak organy państwa nauczą sie zwalczać polityków-przekreciarzy to jest niemal pewne, ze weźmie sie za tych co u władzy. A to dla partyjnych sitw, niezależnie z której partii to żaden interes ! Po trzecie w obu zwalczających sie ugrupowaniach jest sporo takich , którym się śni POPiS ., bo miedzy partiami różnic wielkich trudno dostrzec. Główny punkt ich programów to "władza za wszelką cenę" a reszta ? No cóż wystarczy zbadać nastroje społeczne i po wszystkim.
  Po czwarte " jak ja go wsadzę dziś to następni u koryta wsadzą mnie jutro, bo jest za co ". Po piąte, szóste ..... itd

 • jw1

  Oceniono 2 razy 0

  Dlaczego pan Bierecki nie ma żadnych zarzutów prokuratorskich? Czyżby sprawa była dęta i chodziło tylko o plucie na PiS?

 • flymen22

  Oceniono 5 razy 5

  Sprawa jest prosta, przy batoniku nie ma się czym dzielić.Po drugie mamy skomplikowane, ale dziurawe prawo. Po trzecie system szkolenia i awansowania prawników w sadach i prokuraturach. Do skomplikowanych spraw gospodarczych muszą być specjaliści. Nie ma uniwersalnego prawnika. Trzeba kształcić specjalistów. Trzeba zmienić system tworzenia prawa. Nie może być tak, że przy głosowaniu wpadają poprawki które przewracają ustawę.

 • jacek-1111

  Oceniono 12 razy 10

  8 lat nas uczą ,ze jak jestes z władzą to wszystko ci wolno jestes wspaniały, inteligentny europejczyk, nawet prawo jest po twojej stronie,

 • v_kolumna_v

  Oceniono 10 razy 6

  Zacznij od WSI i Komorowskiego zakłamana gnido. Potem pójdzie tylko łatwiej...

 • v_kolumna_v

  Oceniono 4 razy 2

  Zacznij od WSI i Komorowskiego. Potem pójdzie tylko łatwiej...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX