Żakowski: A może kwota wolna od podatku nie powinna przysługiwać bogatym? Lipowicz: Muszę się zastanowić

- System podatkowy powinien być prostszy, szanujący prawa obywatelskie niezależnie od dochodów - mówiła w "Poranku Radia TOK FM" prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, która w ubiegłym roku zaskarżyła wysokość kwoty wolnej od podatku. Rzecznik zaznaczyła, że chce w tej sprawie spotkać się z premier Kopacz.
W październiku ubiegłego roku rzecznik praw obywatelskich zaskarżył wysokość kwoty wolnej od podatku do Trybunału Konstytucyjnego. Stosowne pismo trafiło też do Ministerstwa Finansów. Jacek Żakowski pytał w "Poranku Radia TOK FM" prof. Irenę Lipowicz, RPO, czy dostała już odpowiedzi. - Nie, ale dostrzegam, że temat pojawia się w debacie publicznej - stwierdziła Lipowicz.

Uszczuplenie budżetu czy pomoc ubogim

- Jesteśmy w trakcie rozważań. Wyrażam się ostrożnie, bo odpowiedzi, które otrzymałam z Ministerstwa Finansów, nie są definitywne. Otwierają pole do dyskusji - zaznaczyła Lipowicz. Dodała, że oczekuje na spotkanie z premier Ewą Kopacz, gdyż chce przenieść dyskusję na "wyższy, rządowy" poziom.

Sejm odrzucił ustawę podwyższającą kwotę wolną od podatku >>>

Prof. Lipowicz podkreśliła, że nie jest jej intencją uszczuplanie budżetu, co bywa jej zarzucane. Wskazywała, że podwyższenie kwoty wolnej pozwoli przenieść wiele osób z kategorii odbiorców pomocy społecznej do kategorii osób, które choć zarabiają niewiele, to nie muszą płacić podatku, a przez to nie proszą państwo o pomoc.

"Po latach walenia głową w mur..."

Lipowicz przyznała, że walczy o społeczną wrażliwość systemu podatkowego. - Powinien być prostszy, szanujący prawa obywatelskie niezależnie od dochodów. Niesprawiedliwością wobec biedniejszych jest nie tylko absurdalna kwestia relacji kwoty wolnej do zasiłku, ale i to, że osobę majętną stać na indywidualną interpretację podatkową. A mamy ich 35 tys. - wskazywała RPO. - Ustawa może wymagać kilku interpretacji, w Europie prawo podatkowe wymaga ich nawet kilkuset. Ale jeśli jest ich 35 tys., trzeba ustawę jak najszybciej zmienić! I fakt, że po latach walenia głową w mur prace wreszcie ruszyły, jest moją największą satysfakcją - zaznaczyła Lipowicz.

- Dzisiaj konstrukcja kwoty wolnej jest taka, że korzysta z niej każdy. Może zrobić taką kwotę, która nie przysługiwałaby tym, którzy zarabiają bardzo dużo? - zastanawiał się Żakowski. - To nowa myśl. Jak pan redaktor rozumie, musiałabym się nad tym zastanowić - odparła Lipowicz.

Więcej o:
Komentarze (21)
Żakowski: A może kwota wolna od podatku nie powinna przysługiwać bogatym? Lipowicz: Muszę się zastanowić
Zaloguj się
 • better.life

  Oceniono 3 razy 1

  Jeżeli przyjąć, że do skromnego przeżycia w dużym mieście potrzeba min. ok. 3 tys. zł miesięcznie, to niech kwota wolna od podatku wynosi 36 tys. w skali roku. Wtedy rozliczanie się w UK albo Niemczech nie stanowiłoby już tak kuszącej alternatywy.

 • glon4

  Oceniono 2 razy -2

  Osoby zamożne powinni mieć możliwość odliczenia większej kwoty od podatku . Takie osoby są w stanie skorzystać na tej ustawie , natomiast osoby kiepsko uposażone nie są w stanie nic odliczyć tak więc im to " powiewa ".

 • puuchatek

  Oceniono 6 razy 2

  Panie Żakowski, jedno proste pytanie: kto będzie decydował o tym, kto jest bogaty, a kto nie?

  Niech pan się nie ośmiesza…

 • 31.februarius

  Oceniono 6 razy 2

  "- System podatkowy powinien być prostszy, szanujący prawa obywatelskie niezależnie od dochodów - mówiła w Poranku Radia TOK FM prof. Irena Lipowicz, ..."

  System podatkowy szanująy prawa obywatelskie?!
  Irenko, opamiętaj się, bo już dzieci się z Ciebie śmieją!

 • jdkonrad

  Oceniono 6 razy 0

  a może kwota wolna od podatku powinna być wyższa dla łysych?! niebieskookich?! i tych którzy mają więcej niż 3,5 dziecka??!!

 • katecheci.zamiast.dentystow

  Oceniono 9 razy 5

  Może na dzień dobry skierować do szkół dentystów zamiast katechetów?

 • mryetan

  Oceniono 8 razy 2

  Proponuję różne stawki podatkowe:
  - VAT w zależności od godziny o której robimy zakupy, od płci kupującego oraz sprzedającego, wielkości miasta, pory roku,
  - PIT od tego ile masz na koncie oszczędności, jakim samochodem jeździsz, jakie oceny mają dzieci w szkole,
  - akcyza, od ilości wcześniej sprzedanej, jak kupujesz trzecią wódkę to będzie ona wyżej opodatkowana niż pierwsza

  Dlaczego jest to dobre?
  - Powstaną nowe miejsca pracy w IT (systemy do fakturowania w każdej firmie trzeba będzie pozmieniać, naliczanie podatków), księgowości (naliczanie, rozliczanie), urzędach (kontrola, rozliczanie)

  które nie tworzą żadnej wartości dodanej dla gospodarki, drogie dzieci.

 • gazetopolaczek

  Oceniono 16 razy 8

  Jeśli system ma być prosty, to musi być jednakowy dla wszystkich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX