Zaćmienie Słońca już widoczne nad Polską! Oglądaj na żywo z Gazeta.pl

Dziś Księżyc nad Polską na ponad godzinę przesłoni tarczę Słońca. To spektakularne zjawisko obserwujemy raz na kilka lat, a kolejne będzie widoczne w Polsce dopiero w 2021 roku. Nie przegapcie go i oglądajcie z nami na żywo!
POLUB NAS


Zaćmienie Słońca występuje w chwili, gdy Księżyc znajdzie się w jednej linii między Ziemią a Słońcem i zasłoni światło docierające na powierzchnię naszej planety.

- Częściowe zaćmienie Słońca będzie pierwszym tego typu zjawiskiem widocznym z terenu naszego kraju od stycznia 2011 roku. Kolejna taka okazja dopiero w 2021 roku - podaje Centrum Nauki "Kopernik".Dzisiejsze zaćmienie Słońca potrwa ponad 2 godziny. Zaczyna się o godzinie 9.47. Maksimum osiąga o 10.50, kiedy to Księżyc przesłania Słońce w ok. 70 proc. Zjawisko skończy się około południa.

Stopień zaćmienia zależy od miejsca, w którym się znajdujemy. W Krakowie przesłonięte będzie ok. 63 proc. tarczy słonecznej, a w Świnoujściu ok. 76 proc. W Polsce nie nastąpi tzw. całkowite zaćmienie. To mogą je oglądać mieszkańcy dalekiej Północy, m.in. Wysp Owczych i Spitsbergenu.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach podczas obserwacji zaćmienia Słońca. Patrzenie wprost na tarczę słoneczną bez odpowiedniego zabezpieczenia grozi utratą wzroku.

Należy obserwować zaćmienie, używając filtrów osłabiających promienie słoneczne. Można użyć do tego specjalnie atestowanych do tego celu okularów zaćmieniowych. Używajmy filtrów pochłaniających promieniowanie UV. Bezpiecznie jest też wykorzystać szkiełko z maski spawalniczej. Przydymione szkło nie chroni przed promieniowaniem.

Nie wolno obserwować zaćmienia Słońca bezpośrednio przez instrumenty optyczne (teleskop, lornetka). Przy tego typu obserwacji koniecznie trzeba zastosować metodę projekcyjną.

Zaćmienie Słońca należy obserwować jedynie przez ciemne filtry spawalnicze o numerze 13 oraz folie mylarowe, które są specjalnie przeznaczone do obserwacji Słońca.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (93)
Zaćmienie Słońca już widoczne nad Polską! Oglądaj na żywo z Gazeta.pl
Zaloguj się
 • jarek.wojtowicz

  0

  Od dawna twierdzę, że za pisanie artykułów we Wyborczej odpowiedzialna jest jakaś gimbaza...

 • naiwny_debilek

  Oceniono 2 razy 0

  Widzicie pod koniec plamę na słońcu? Myślałem że mucha nasrała mi na obiektyw, ale widzę na filmiku że w Koperniku (czyli kilkaset km stąd) też jest. Tam to na lewej górnej ćwiartce tarczy słońca. Wyłania się z za ksieżyca ok 3:10:00.

 • pro-contra

  Oceniono 2 razy 0

  Jeszcze 300 lat temu (200 lat po Koperniku) za próbę zrozumienia zaćmienia, kościelna i świecka władza paliła ludzi żywcem na stosach.

 • pro-contra

  0

  To ciemnogrodzianie nie wyją z przerażenia i nie kopią w panice jam ziemnych, by skryć się przed gniewem bożym?

 • pro-contra

  0

  Dzięki ci boziu za to zaćmienie.
  Przynajmniej weekend będzie nieco odmieniony, bo wałkowanie stałych tematów u wielu powoduje odruchy wymiotne.

 • zewszad_i_znikad

  0

  Częściowe zaćmienie mnie rozczarowuje. Widziałam takie w '99 albo 2000 r., w kulminacyjnej fazie został maleńki skrawek tarczy słonecznej - a w ogóle nie było ciemno. Nie wiem, może odrobinę głębsze cienie, ale gdybym nie wiedziała o zaćmieniu, w ogóle nie zauważyłabym jakiejkolwiek zmiany w wyglądzie otoczenia.

 • timeatack

  Oceniono 2 razy 0

  teraz zaćmienie to świeto internetowe gdzie nie wejde to zdjecie słońca które wygląda jak księżyc, szczególnie na portalach społecznościowych... nie przeszkadza mi to zbytnio jednak zastanawiam sie czy jest w tym sens, zacmienie to fajne widowisko które przez trakie traktowanie staje sie irytującym i wcale nie tak wyjątkowym. mam 30 lat i chyba juz nie jestem na czasie...

 • persentation1

  Oceniono 3 razy 3

  Sonda na portalu pisowskim na temat SKOKów:

  Dlaczego władza z takim zapałem niszczy polski kapitał finansowy (SKOK-i)? (Można wybrać więcej niż 1 odpowiedź)

  1. Władza popiera obcy kapitał, bo obcy kapitał popiera taką władzę

  2. Każdy pretekst jest dobry, by oskarżyć opozycję o własne grzechy, coraz bardziej widoczne

  3. Decydująca jest nienawiść do polskich przedsiębiorców, którzy poważnie traktują polskie obowiązki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX