"Propagandowy epos", "surrealistycznie jednostronna produkcja". Tak świat komentuje rosyjski dokument o aneksji Krymu

- Czego by pan życzył mieszkańcom Krymu? - Szczęścia - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin dziennikarzowi w filmie "Krym. Droga do ojczyzny". "Rażąco, wręcz surrealistycznie jednostronna produkcja" - komentują międzynarodowe media.
POLUB NAS
W filmie dokumentalnym "Krym. Droga do ojczyzny", wyemitowanym w niedzielę przez telewizję państwową Rossija 1, prezydent Rosji wyjaśnił, w jakich okolicznościach i dlaczego zdecydował o aneksji Półwyspu Krymskiego, a także opowiedział o operacji specjalnej, której celem było wywiezienie obalonego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza z Doniecka na wschodzie kraju, gdzie ukrył się po ucieczce z Kijowa 22 lutego.

Autor dokumentu, Andriej Kondraszow, przyznał po premierze, że największą trudność w realizacji blisko trzygodzinnego filmu stanowiła rekonstrukcja zdarzeń, która wymagała gry aktorskiej. Dodał też, że dziennikarzy poraziła fenomenalna pamięć Władimira Putina. Film w głównej mierze składa się z tych dwu elementów: rekonstrukcji zdarzeń i wywiadu z rosyjskim prezydentem. "Dzięki temu wyjaśniło się, że mieszkańcy Krymu pozbyli się wszelkich powiązań, jakie były między nimi a Ukrainą", komentuje serwis Russia Today.

"Zbyt optymistyczny, nasuwa pytania"

Wielu komentatorów stwierdziło, że 2,5-godzinny film był jawnie propagandowy i zakłamany.

- Entuzjastyczna opowieść Putina o przyłączeniu Krymu wiosną 2014 roku może być zbyt optymistyczna, a przynajmniej może nasuwać pytania. O Donbas, o gospodarkę, o wewnątrzpaństwową izolację i o wiele innych rzeczy. Także lepiej się zabezpieczyć i poprosić Putina, żeby zmienił krawat i w innym pokoju nakręcić "Posłowie". Wówczas entuzjastyczne wspomnienia zmienią się w prawdziwy entuzjastyczny dokument podsumował dokument Oleg Kaszyn, niezależny rosyjski dziennikarz i bloger, który wyemigrował do Szwajcarii.

"Propagandowy epos o dobrym Putinie i słonecznym Krymie" - tak film dokumentalny skomentował rosyjski dziennikarz Ewgienij Babuszkin z portalu Snob.ru. "Bitwę o Krym wygrała Rosja i na Rossiji 1 pokazali epos, który podsumował smak zwycięstwa" - czytamy dalej. "To gigantyczne kino: 170 minut z przerwami na reklamy o innych patriotycznych filmach. Wiadomym jest, że nocą w roboczy poniedziałek nikt nie zdoła obejrzeć tego do końca. Ale w naszych czasach eposy istnieją nie dlatego, żeby się w nie wczytywać. One po prostu istnieją".

"Surrealistycznie jednostronny"

Również zagraniczne media wytknęły jednostronność filmu.

"Nawet podczas tajemniczej nieobecności Władimira Putina rosyjska telewizja przekazała Rosjanom i obcokrajowcom jasny komunikat: Putin mocno trzyma władzę i jest gotów użyć sił wojskowych swojego kraju, żeby chronić interesów Rosji i Rosjan" - pisze agencja Associated Press. "Dla zewnętrznego obserwatora, który był na Krymie w szczycie zeszłorocznego kryzysu związanego z aneksją, produkcja państwowej telewizji była rażąco, a czasem wręcz surrealistycznie jednostronna".

"Pojawiły się tam zaskakujące, ale nie podparte faktami twierdzenia, jak rzekomy spisek ukraińskich nacjonalistów, którzy mieli zatruć zbiornik, z którego mieszkańcy Krymu czerpali wodę pitną".

"Przez cały trwający 2,5 godziny dokument Putin stara się zarazem uzasadnić swoje działania - które większość państw Zachodu uważa za niezgodne z międzynarodowym prawem i które doprowadziły do sankcji gospodarczych pogarszających recesję w Rosji - i chwalić się nimi", pisze New York Times.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (219)
"Propagandowy epos", "surrealistycznie jednostronna produkcja". Tak świat komentuje rosyjski dokument o aneksji Krymu
Zaloguj się
 • Iwan Grozny

  Oceniono 2 razy -2

  MAM NADZIEJI JAK WIENKSZOSC UCZCIWYCH POLAKOW I NIE ZLODZIEJI Z PLOTFORMY OBYWATELSKIEJ LONCZNIE Z TYM UKRAINCEM KOMOROWSKM RZE PAN PREZYDENT PUTIN NA KRYMIE CZY DOMBASIE NIESKONCZY I WYZWOLI RESZTE SWIATA OD KAPITALISTYCZNYCH GNID !!! PANIE PREZYDENCIE URZYJ NAWET BRONI ATOMOWEJ W IMIE DOBRA NAS WSZYSTKICH. NIECH RZYJE WIELKA ROSJA !! SMIERC KAPITALISTYCZNYM ZBRODNIARZOM !!!!!

 • qnqn

  Oceniono 4 razy -2

  "Rażąco, wręcz surrealistycznie jednostronna produkcja" - komentują międzynarodowe media.:D
  To Wy jeszcze ruskich nie znacie. Nie macie zielonego pojęcia jak surrealistyczny potrafi być świat. Miałem nie przyjemność być w rosji na początku lat 80-tych. Wystarczyło mi tydzień czasu, żeby w drodze powrotnej się rozpłakać ze szczęścia kiedy przez okno pociągu zobaczyłem małego fiata gdzieś na jakimś podwórku.
  Nie wiem jak jest teraz, ale wydaje mi się, że putin pragnie szybko uwstecznić naród.

 • Oceniono 3 razy -3

  Propaganda od tego jest żeby jednostronnie przedstawiać świat, wypromować punkt widzenia zleceniodawcy, każda propaganda, nie tylko rosyjska, także amerykańska, izraelska czy polska. Nie rozumiem, zatem skąd takie oceny ? Ponieważ narracja rosyjskiej propagandy jest "surrealistycznie" niezgodna z narracją polską ? Przecież na ukraińskim froncie propagandowym Polska walczy z Rosją ? Należy się raczej zastanowić jak zmodyfikować w tej sytuacji naszą narrację by była bardziej przekonywująca od rosyjskiej, a propaganda bardziej profesjonalna.

 • pro-contra

  Oceniono 5 razy -1

  No, niestety, mleko się wylało i teraz co bystrzejsi z ciemnego ludu dowiedzieli się prawdy u źródeł.
  Teraz będzie głupio wysuwać fantasmagoryczne oskarżenia wobec Putina, bo każdy myślący zapyta, po jaką cholerę nam ten sztucznie tworzony bajzel?

 • leming_2015

  Oceniono 4 razy -4

  Pamiętajmy kto parę lat temu bratał się z Putinem
  Przybijał żółwika w Smoleńsku
  Zrezygnował z Tarczy antyrakietowej
  Rehabilituje aktualnie WSI

 • pro-contra

  Oceniono 3 razy -1

  >>>>"Rażąco, wręcz surrealistycznie jednostronna produkcja" - komentują międzynarodowe media.<<<<
  Tak komentują media, czy politycy puszczeni w balona przez Putina?
  W mediach przecież też nikt nie odważy się na publikację opinii niezgodnych z propagandą rządzących.

 • trudek46

  Oceniono 8 razy 0

  Prawdziwe zwycięstwo Krymczan,"byli eksploatowani przez Ukrainę" zero inwestycji,Referendum i pomoc Rosji i osobiście p.Putina,przywruciło obywatelom ludzką twarz.Zachód,no właśnie,Rosja "zabrała USA i NATO,poty w Krymie i mozliwiść "dobicia Rosji na Morzu Czarnym",i z tego ten cały "Kociokwik",96% Krymczan głosowało za Rosja,88% poparcia dla p.Putina w Rosji,takie wyniki szokują,bo taki "wielki Obama" ma poparcie 26 % i spada.Brawo Rosja,Brawo p.Putin,Brawo Krym,Brawo "Noworusja" jeszcze trochę,a Poroszenko,bedzie sprzedawał na stoisku czekoladę w Berlinie Niemcom i polskim "turystom zarobkowym",haha,A film widziałem w całości,i tak trzymać Rosja,tak ma być.

 • mario8448

  Oceniono 2 razy -2

  Świat nic nie zrobił. Tylko komentuje wiecie gdzie Putin ma Wasze komentarze?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX