Lis: "Mamy SKOKoland". A kandydat Duda dzielnie broni Biereckiego

Według Tomasza Lisa choć klub PiS zawiesił Grzegorza Biereckiego, politycy tej partii nadal bronią twórcy SKOK-ów. - Pan Duda, zwolennik hasła "solidarna Polska", z Lechem Kaczyńskim robili wszystko, by nadzór finansowy nie obejmował Kas. Dla Jacka Żakowskiego sprawa SKOK-u to chyba największa afera finansowa III RP.
Jako pierwsza o niejasnych mechanizmach funkcjonowania SKOK-ów pisała już 10 lat temu Bianka Mikołajewska. - Przez tę dekadę było bardzo wiele politycznych zabiegów, by SKOK mógł się spokojnie rozwijać. I podejmowane były bardzo nieudolne próby kontroli. Dopiero niedawno udało się objąć Spółdzielcze Kasy nadzorem finansowym po krwawych bojach. Przede wszystkim PiS się przeciwstawiał - przypomniała w TOK FM politolożka, dr Anna Materska-Sosnowska.

Teraz "Wprost" i "Gazeta Wyborcza" opisują 13-stronicowy dokument, który zawiera opis przekształceń własnościowych związanych z likwidacją w 2010 r. Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych. W efekcie tego procesu w prywatne ręce - a konkretnie do spółki Spółdzielczy Instytut Naukowy - trafił majątek o wartości ponad 65 mln zł. Szef KNF poinformował o tym m.in. premier i szefów służb.

"Polski autentyczny kapitał"

Prawo i Sprawiedliwość od początku przeciwstawiało się pomysłowi objęcia Kas nadzorem finansowym. Jarosław Kaczyński dwa lata temu, kiedy ostatecznie udało się przepisy "przepchnąć" przez parlament, mówił, że zmiany wprowadzono z powodu "różnych interesów politycznych, ale i ekonomicznych". "To jest kwestia rozmaitych banków i instytucji", dla których SKOK-i są konkurencją. Kasy są atakowane bo to, "w istocie polski, autentyczny kapitał".

Warto przypomnieć, że pierwsze przepisy - uchwalone w 2010 roku - zostały zawetowane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Grzegorz Bierecki został zawieszony w prawach członka klubu PiS, bo nie było innego wyjścia - ocenił Tomasz Lis w TOK FM. Ale według szefa "Newsweeka" poparcie Prawa i Sprawiedliwości dla SKOK-ów niespecjalnie spadło.

- Kandydat na prezydenta Andrzej Duda bardzo dzielnie broni pana Biereckiego. Pan Duda, zwolennik hasła "Polska solidarna", najpierw ze swoim mistrzem Lechem Kaczyńskim zrobił wszystko, by nadzór finansowy objął SKOK-i jak najpóźniej. I nadal tej instytucji broni - mówił Lis w TOK FM.

I, jak dodał, tak jak po wybuchu afery Rywina mówiono o "Rywinlandzie", tak dziś możemy mówić o "SKOKolandzie".

Takiej afery nie było

Dziennikarz przypomniał, że na dobrych relacjach ze Spółdzielczymi Kasami korzystali nie tylko politycy, ale także "prawicowe media", np. portal Wpolityce.pl. - Cały ten interesik kręci się przez 10 lat, jak gdyby nigdy nic. A buzie wypchane frazesami o polskiej instytucji finansowej, w której przestrzegane są najwyższe normy etyczne.

Dla Jacka Żakowskiego sprawa SKOK-ów to "chyba największa afera finansowa III RP". - Cały ten system stworzony był, by przepompowywać pieniądze. Miał potężne zaplecze polityczne, które bardzo z tych pieniędzy korzystało - stwierdził publicysta "Polityki".

Żakowski nie ma wątpliwości, że najwięcej na kłopotach SKOK-ów stracą "niezbyt zamożni ludzie", którzy korzystali z usług Spółdzielczych Kas.

"Pobicie urzędnika KNF na zlecenie SKOK-u? Nie mieściło mi się to w głowie - PiS powinien wytłumaczyć się z lobbingu na rzecz SKOK" - uważa Wielowieyska>>>

Więcej o:
Komentarze (66)
Lis: "Mamy SKOKoland". A kandydat Duda dzielnie broni Biereckiego
Zaloguj się
 • lspi

  0

  O SKOK-landzie dziennikarze "Polityki" i "Gazety Wyborczej" pisali prze 10 lat, a bracia Kaczyńscy bronili jak niepodległości wzięcie SKOK-ów pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego.

 • tp70

  Oceniono 1 raz 1

  Przecież ten cały PIS to wyraźnie sekta - nie od dzisiaj - bazująca na przekrętach finansowych. PISowi i w ostatecznym rachunku, chodzi o usadzenie Kaczyńskiego na stanowisku Premiera i wyprowadzenie z Polski za granicę tyle pieniędzy, ile się tylko da !

 • shedows1969

  Oceniono 1 raz -1

  Lis z Żakowskim i wybiórczą całkowicie zgłupieli o amber gold zapomnieli

 • jacek-1111

  Oceniono 3 razy -3

  ciekawe kto im płaci za te bzdury ,czy naprawdę mają nas za kretynów, którym można wszystko wcisnąć, wystarczy powiedzieć to PiS?

 • razb1947

  Oceniono 5 razy -3

  Lisa trzeba też dokładnie prześwietlić bo dlaczego tak mocno nalatuje na PIS, czyżby za to nalatywanie dostaje od PO wynagrodzenie.

 • leming_2015

  Oceniono 9 razy -3

  Lisek już zapomniał o Amber Gold ,
  Jakoś brak mu było wtedy wigoru do drążenia tematu.
  Dla tego sługusa obiektywne dziennikarstwo to ziemia nieznana.

 • kor102

  Oceniono 10 razy -4

  Tak przerażonego Lisa, to jeszcze nie widziałem.

 • leming_2015

  Oceniono 10 razy -8

  Banki ( i Media ) w większości są w rękach obcych
  Skoki w polskich
  Oto tu idzie gra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX