Europarlament przyjął rezolucję ws. Rosji. Wzywa m.in. do zwrotu wraku Tu-154

Nie było pewności, czy przejdą niektóre poprawki, ale Parlament Europejski w całości przyjął rezolucję ws. Rosji. W treści dokumentu jest też wezwanie do przekazania Polsce wraku prezydenckiego tupolewa. Głosami chadecji, w tym eurodeputowanych PO, w rezolucji nie znalazł się zapis wzywający do umiędzynarodowienia śledztwa - donosi RMF FM.
POLUB NAS
Rezolucja nie ma mocy wiążącej dla Rosji, ale - jak mówiła reporterka TVP Info - jej uchwalenie jest oficjalnym apelem do władz Federacji Rosyjskiej. Jest to pierwszy taki dokument przyjęty w sprawie Rosji i pokazuje zgodę parlamentarzystów w polityce wobec tego kraju.

W rezolucji znalazły się też m.in. punkty dotyczące uwolnienia Nadii Sawczenko oraz zamordowania Borysa Niemcowa.

Częściowy sukces polityków Prawa i Sprawiedliwości

"Podkreśla się, że poziom zależności rosyjskiego sądownictwa od władz podważa możliwość przeprowadzenia bezstronnego i uczciwego dochodzenia" - napisano w poprawce 20. rezolucji. Właśnie ta poprawka dotyczy zwrotu wraku polskiego samolotu. O ten zapis zabiegali europarlamentarzyści związani z PiS.

- W Parlamencie Europejskim wydaje się, że tym razem uda się przeforsować zapis mówiący o konieczności zwrócenia wraku przez Rosję - informowało źródło zbliżone do delegacji PiS. W rezolucji nie wezwano do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, czego chcieli politycy PiS.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (202)
Europarlament przyjął rezolucję ws. Rosji. Wzywa m.in. do zwrotu wraku Tu-154
Zaloguj się
 • kor102

  Oceniono 4 razy 0

  Głosami chadecji, w tym eurodeputowanych PO, w rezolucji nie znalazł się zapis wzywający do umiędzynarodowienia śledztwa
  ------
  Parta Obłudników pewnie wie coś czego my jeszcze nie wiemy, To jedyny powód.
  Czegoś widocznie się boją.

 • plumgazeta

  Oceniono 2 razy 0

  Platfusy dostaną dowód swojej zbrodni.??
  I sami będą go przetapiać.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 4 razy 0

  Zapis wzywajacy do miedzynarodowego śledztwa w razie czego w następnej rezolucji może się znaleźć...

 • and155

  Oceniono 5 razy 1

  Ja tam do ruskich nic nie mam. Tylko, żeby tych trolli nie dokarmiali. I kosmitów też.

 • 17janek

  Oceniono 7 razy -1

  Strach ma wielkie oczy. Niepokój, przerażenie i trwoga. Eurodeputowani tchórze PO boją się umiędzynarodowienia śledztwa.

 • ksings

  Oceniono 2 razy 2

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji powiadomiło we wtorek o całkowitym wycofaniu się z prac wspólnej grupy konsultacyjnej do spraw Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie. Niektóre polskie media piszą, że kraj tym samym postanowił wznowić wyścig zbrojeń.
  zmianynaziemi.pl/wiadomosc/rosja-odrzucila-traktat-o-konwencjonalnych-silach-zbrojnych-w-europie

 • Pawel Brzana

  Oceniono 9 razy -3

  Okazuje się że członkowie PO zablokowali w PE wniosek który wzywał by rosję do zwrotu wraku. Wstyd i hańba jaki by Kaczor nie był to był prezydentem Polski i ten wrak już dawno powinnien być w PL. PO to zdarajcy, myśleli że jak będą wchodzić w tyłek putinowi to on zmieni swój stosunek do Polski i Polaków !? Frajrzey!

 • 2florek

  Oceniono 8 razy 0

  gazeta zapomniał dodać że rezolucja w pierwotnej wersji była rozszerzona o międzynarodowe śledztwo dotyczące katastrofy w Smoleńsku. Niestety europosłowie PO rozdzielili wniosek i po usilnym lobbingu ze strony PO ten wniosek upadł. INfo za RMF FM

 • disloyall

  Oceniono 13 razy 1

  TARGOWICA spod znaku Zolwiki z Putinem
  - znowu daja o sobie znac :
  PO zablokowała w Strasburgu apel o międzynarodowe śledztwo smoleńskie

  Na wniosek europosłów Platformy Obywatelskiej w ostatecznym dokumencie rezolucji PE nie znalazł się zapis wzywający do międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy w Smoleńsku. Korespondentka RMF FM w Brukseli ujawnia kulisy negocjacji ws. rezolucji, w której znalazło się wezwanie Rosji do zwrotu wraku rządowego Tu-154 oraz czarnych skrzynek tupolewa, który 10 kwietnia 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX