Założył spódnicę w akcie solidarności z molestowanymi. I posypały się komentarze: zgrabne nóżki, sexy. "Poczułem się nieswojo"

Spódnice założyli już Turcy i Azerowie. Teraz nadszedł czas na Polaków. Mężczyźni publikują w sieci swoje zdjęcia w damskich ubraniach. "Jeżeli kobieta wkładając spódnicę, zaprasza do gwałtu, to ja też zapraszam". - Chcemy zrobić zamieszanie. Nasza kultura jest oparta na przemocy fizycznej i psychicznej - mówi w rozmowie z Tokfm.pl Mateusz Kijowski, twórca inicjatywy w Polsce.
Wszystko zaczęło się od brutalnego morderstwa 20-letniej Turczynki Özgecan Aslan. Po nieudanej próbie gwałtu dziewczyna została zabita, a jej ciało spalone. W odpowiedzi na zbrodnię na ulice największych miast w Turcji wyszły tysiące kobiet i mężczyzn, protestując przeciwko przemocy wobec kobiet. Wielu mężczyzn przychodziło na demonstracje w spódnicach. Chodzi im o walkę z krzywdzącą opinią, że seksowny wygląd kobiet "prowokuje" napastników.

Akcja została podchwycona przez mężczyzn np. z Azerbejdżanu, którzy zaczęli publikować na Twitterze swoje zdjęcia w spódnicach. Sprawa zrobiła się na tyle głośna, że już po paru dniach tureckie portale społecznościowe były pełne zdjęć panów w miniówkach.

Teraz kolej Polaków. Na Facebooku powstała strona "Razem przeciwko kulturze gwałtu", która zachęca wszystkich panów do przyłączenia się do "spódniczkowej" akcji Turków i poruszenia tematu przemocy także w Polsce.

Polska spódnica

- Przyłączamy się do Turków, byli naszą inspiracją - mówił dla TOK FM.pl Mateusz Kijowski, informatyk, motocyklista i założyciel strony. - Poprosiłem żonę, żeby zrobiła mi zdjęcie w spódnicy. Koło zdjęcia napisałem: "Jeżeli kobieta wkładając spódnicę, zaprasza do gwałtu, to ja też zapraszam". Po 24 godzinach zdjęcie zostało udostępnione ponad 400 razy. To pokazuje, że problem jest i należy o nim mówić - tłumaczył Kijowski.

Opowiadał, że dopiero po opublikowaniu zdjęcia odczuł na własnej skórze to, czego większość kobiet doświadcza na co dzień. - Posypały się komentarze typu "zgrabne nóżki", "sexy spódniczka". Mimo tego, że takie komentarze na pozór są niewinne, poczułem się, jakby ktoś przekroczył granicę mojej intymności - podkreślił. - To właśnie takie głupie, niby nic nieznaczące teksty ustawiają kobiety w pozycji obiektów do oglądania, oceniania i komentowania. To również jest forma przemocy - stwierdził.On dla Niej

Polacy podłączyli swoją akcję również pod kampanię aktorki Emmy Watson "On dla Niej" [HeforShe]. "Mamy 2015 rok, a kobiety wciąż są bite, poniżane i uciszane. Jednak kobiety są połową populacji tej planety i każda z osobna zasługuje, by żyć, nie będąc dyskryminowaną. Twój głos jest ważny!" - czytamy na oficjalnej stronie kampanii. "On dla Niej" ma być platformą dla kobiet i mężczyzn do rozmów o równości płci.Kultura gwałtu

Kijowski tłumaczył, że celem akcji jest nie tylko przeciwstawienie się przemocy wobec kobiet, ale również kulturze gwałtu, stąd też nazwa facebookowej strony. - Mówiąc o kulturze gwałtu, nie mamy na myśli tylko przemocy fizycznej. Chodzi o społeczne przekonanie, że silniejsi mogą decydować o losie słabszych czy też niedoreprezentowanych i narzucać im swój styl życia. Nie chodzi tu tylko o kobiety, choć to na nich teraz się skupiamy. Chodzi o to, żeby móc otwarcie powiedzieć: "Przemoc jest obecna w naszej kulturze i nie ma płci" - podkreślił.Galeria

Swoje zdjęcie w galerii strony "Razem przeciwko kulturze gwałtu" udostępnił też znany polski matematyk i dziennikarz Bogdan Miś. Zainteresowanie akcją wyraził również dziennikarz i publicysta Jacek Pałasiński.Więcej o:
Komentarze (35)
Założył spódnicę w akcie solidarności z molestowanymi. I posypały się komentarze: zgrabne nóżki, sexy. "Poczułem się nieswojo"
Zaloguj się
 • gp1281

  Oceniono 2 razy 0

  Jakiś niedoszły jeszcze nawet gwałciciel pomyśli sobie: "„Kurcze, widok Mateusza w sukience wywarł na mnie takie wrażenie, że nie zgwałcę tej dziewczyny. Pójdę do domu i zaspokoję się dzięki dostępowi do darmowej pornografii w internecie.”

  Litości! Osobników, którzy krótką spódniczkę na podchmielonej (albo i nie) kobiecie traktują jako zaproszenie do kontaktu, taka akcja, jeśli w ogóle będą mieli o niej pojęcie, rozśmieszy co najwyżej.

  Dzięki wsparciu funkcjonariuszy Policji przez uczestników akcji,
  którzy wytrwale polują na zwyrodnialców robiąc zdjęcia w domu przed lustrem,
  Policja złapała już ponad 146 gwałcicieli w samej tylko Warszawie.

  W imieniu kobiet - dziękujemy

 • Krzysztof Nowak

  Oceniono 3 razy -3

  Gwałty nie zdarzają się dlatego że kobiety noszą spódnice, ale dlatego,że coraz więcej zboków generuje chore społeczeństwo pozbawione zasad." Róbta co chceta "

 • andrzej.rokosz

  Oceniono 4 razy -2

  Wolność rozkwita, wszystkie skrzętnie ukrywane fobie i kompleksy wyłażą na wierzch.

 • leming_2015

  Oceniono 9 razy -5

  Trzeba było sobie uciąć, w akcie solidarności z kobietami

 • wyciety

  Oceniono 13 razy -7

  Widac,ze ani wiek,ani wyksztalcenie nie skutkuje madroscia.Prawdziwym paniom zycze wszystkiego dobrego z okazji ich swieta.

 • villiers

  Oceniono 9 razy 5

  Szanowny panie M.Kijowski.
  Jeśli pana będzie koś chciał zgwałcić ,to weź mu pan tą biała laskę i walnij go w łeb.

 • elzbieta09

  Oceniono 6 razy -2

  Niektóre nogi na zdjęciach bardzo ładne. Ale żebym zaraz miała gwałcić? Co to,to nie

 • villiers

  Oceniono 22 razy -16

  Ja powyższe fotki opatrzył bym takim podpisem: Spójrzcie ile się trzeba napocić ,by zrobić z siebie idiotę.

 • villiers

  Oceniono 18 razy -6

  Wczoraj gwałcili.
  Dzisiaj gwałcili.
  Jutro też tam idę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX