Janusz Korwin-Mikke - jedyny kandydat, który brał udział we wszystkich wyborach prezydenckich od 1995 roku

Od 20 lat brał udział w każdych wyborach prezydenckich, startował z ramienia różnych partii, ale zawsze wzbudzał wiele emocji - Janusz Korwin-Mikke. Osiągał słabe rezultaty, zapowiadał odejście z polityki i... zawsze wracał.
POLUB NAS
Zbliżające się wybory to już siódme podejście Janusza Korwin-Mikkego do objęcia stanowiska prezydenta RP. JKM swoich sił próbował już w 1990 roku, jednak nie zdołał zebrać wymaganej liczby podpisów poparcia. W 1995 i 2000 roku był kandydatem Unii Polityki Realnej, w 2005 roku również startował z ramienia UPR, jednak miał też poparcie Platformy Janusza Korwin-Mikkego (przedstawiającej się jako Wolność i Praworządność), do której wstąpił dopiero w 2009 roku. W 2010 roku startował właśnie z ramienia WiP, a w 2015 roku jest kandydatem Koalicji Odnowy Rzeczpospolitej Wolność i Nadzieja (KORWiN).

Do pięciu razy sztuka?

Od wyborów w 1995 roku uzyskiwał kolejno 2,40, 1,43, znów 1,43 i 2,48 proc. głosów. Czy w 2015 roku uda mu się poprawić wynik? Najnowsze sondaże dają mu na to pewne szanse.Kolejne rozstania z polityką

Co ciekawe, Janusz Korwin-Mikke dwukrotnie ogłaszał rozstanie z polityką. Ostatni raz w marcu 2011 roku. - Jeśli w jesiennych wyborach parlamentarnych moje ugrupowanie zdobędzie mniej niż 3 proc. głosów, to wycofam się z polityki - mówił. W październikowych wyborach Kongres Nowej Prawicy uzyskał 1,06 proc. głosów, jednak jego lider nie dotrzymał obietnicy.

Tych zapowiedzi nie należało traktować poważnie, po tym jak zmienił swoją decyzję z 2005 roku. Wieczorem 25 września, po ukazaniu się wstępnych wyników wyborów parlamentarnych, żegnał się z działalnością polityczną. - Przy wrogości służb specjalnych, z którymi walczymy, przy wrogości reżimowej telewizji, której, jak wiadomo, chcemy odebrać abonament, nie ma siły, żeby wygrać wybory, nie ma siły, żeby wejść do Sejmu. W związku z tym pozostaje mi tylko spasowanie i wycofanie się z polityki - mówił dziennikarzom w siedzibie sztabu.

Szybko się rozmyślił - już 9 października kandydował w wyborach prezydenckich, uzyskał wynik 1,43 proc. głosów i... wycofał się jeszcze raz! - Jeżeli mam wynik niewiele lepszy niż 15 lat temu, a przez te lata włożyłem wiele pracy i kilka milionów złotych, to nie ma sensu uczestniczyć w polityce - mówił 10 października Korwin-Mikke.

- Nie będę zajmował się polityką, ale będę zajmował się sprawami ideologicznymi. Nie usłyszy nikt ode mnie ani jednego słowa o Tusku, Kaczyńskim czy jakichś partiach - dodał.

Prezydencki rekord

Czy po majowych wyborach JKM kolejny raz ogłosi definitywne rozstanie z polityką? Raczej nie. Nadal jest przecież posłem Parlamentu Europejskiego, którego kadencja - tak samo jak prezydencka - trwa pięć lat.

Jeśli więc nie uda się i tym razem, może próbować w kolejnych wyborach. Nie jest przecież najstarszym kandydatem na prezydenta. Rok wcześniej od Korwin-Mikkego urodził się Kornel Morawiecki, który również zapowiedział swój start. Należy zauważyć, że podczas kolejnych wyborów, w 2020 roku, JKM będzie miał już 77 lat. Jednak do tytułu najstarszego polskiego prezydenta miałby jeszcze daleko - Edward Raczyński, prezydent RP na uchodźstwie, złożył urząd w wieku 95 lat. Taki rekord Janusz Korwin-Mikke ma szansę pobić, jeśli wystartuje w wyborach prezydenckich w 2035 roku. Byłoby to jego 10. podejście.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (112)
Janusz Korwin-Mikke - jedyny kandydat, który brał udział we wszystkich wyborach prezydenckich od 1995 roku
Zaloguj się
 • geniusz84

  0

  Witam

  proszę wszystkich o pomoc w wypełnieniu ankiety.
  Są to zaledwie 4 pytania.

  goo_gl/forms/Wj65F5gIaB

  Bardzo proszę o wypełnienie tylko raz ankiety.
  Proszę o udostępnianie ankiety."

 • balcerek_jozef

  0

  TAK sonda.hanzo.pl/sondy,241069,mVX1.html

 • nieprzyjazny

  Oceniono 5 razy -1

  A i tak zastępy gimnazjalistów zapatrzonych w JKM będą mówić że "on jest nowy w polityce" :D

 • krysios

  Oceniono 3 razy 3

  www.opinium.pl/profil-wyborcy-janusza-korwin-mikke-w-wyborach-prezydenckich-2015-sondaz-opinium-pl-badanie-internautow-25-02-2015/profil-wyborcy-janusza-korwin-mikke-opinium-pl-25-02-2015/

 • radosny_franciszek

  Oceniono 6 razy -4

  facet od 20 lat opowiada te same pierdoły nie przystające do rzeczywistości i jeszcze tego nie zrozumiał

 • plus_minus_zero

  Oceniono 7 razy -3

  no Mikuś! Tak trzymać! Jeszcze tysiąc lat, wszyscy co cie znają wymrą i może ci się uda!

 • krypthos

  Oceniono 14 razy 10

  Ciekawy jestem, czy tvp1 zaprosi JKM do telewizji. Podobno zaproszeni maja być wszyscy kandydaci na prezydenta RP. Dzisiaj była Nowicka i Palikot. Czekam.

 • potp

  Oceniono 2 razy 2

  siódme podejście? do 5x sztuka? coś się nie zgadza! Od 1990 rokiu to są 6 wybory..

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 6 razy -4

  Idiota ale i tak mądrzejszy niż obecnie urzędujący i reszta kandydatów (i kandydatek).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX