Polska osamotniona ws. Ukrainy? Koziej: Z Rosją rozmawia się albo w zaakceptowanym gronie, albo w ogóle

- Jeśli chce się rozmawiać z kimś takim jak Rosja, albo rozmawiamy z nią w akceptowalnym dla niej gronie, albo nie rozmawiamy w ogóle - mówił w Poranku Radia TOK FM prof. Stanisław Koziej, szef BBN. Tak tłumaczył nieobecność Polski w rozmowach ws. Ukrainy. Jego zdaniem jednak tzw. format normandzki się nie sprawdzi i nie przyniesie pokoju w Donbasie.
Gościem Jana Wróbla w Poranku Radia TOK FM był prof. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - Nie podziela pan opinii, że Polska po tylu latach bycia adwokatem Ukrainy jest osamotniona? - pytał prowadzący. - Ani Ukraina nas nie ceni, ani Zachód się nami nie przejmuje, nie mówiąc o Rosji - wskazywał.

"Nie ma wielkich szans na rozwiązanie konfliktu"

- Dlaczego Ukraina nas nie ceni? Dementuję - zdziwił się Koziej. - Ukraina bardzo pozytywnie odnosi się do tego, co robi Polska. Ciągle w tle jest format normandzki i przez tę perspektywę patrzymy na stosunki polsko-ukraińskie. A to fałszywa perspektywa. Ten format był wymuszony, także na Ukrainie. Gdyby się na to nie zgodziła, nie miałaby nic. Jeśli chce się rozmawiać z kimś takim jak Rosja, albo rozmawiamy z nią w akceptowalnym dla niej gronie, albo nie rozmawiamy w ogóle - tłumaczył szef BBN.

Koziej podkreślał też, że Polska utrzymuje z Ukrainą wiele dwustronnych relacji, wyliczając przybywających nad Wisłę notabli. - Nie wykluczam, że jak prezydent przyjeżdża do prezydenta, to mówią miłe rzeczy. Ale gdzie czyny? - powątpiewał Wróbel. - Mamy zupełnie zbieżne poglądy i oceny z Ukraińcami co do przyszłości konfliktu. Ale strategię trzeba dobierać do sytuacji. Nie ma sensu buńczuczne ogłaszanie, czego to nie zrobimy, gdy takiej możliwości brak - odparł Koziej.

Według szefa BBN przyjęty obecnie "format normandzki" zupełnie się nie sprawdza. - I nie ma wielkich szans na rozwiązanie konfliktu, bo Rosja nie jest tu jego stroną, tylko występuje jako trzecia strona, godząca Ukraińców bijących się w Donbasie. Rosja nie powinna być arbitrem we własnej sprawie - skwitował Koziej.

Więcej o:
Komentarze (25)
Polska osamotniona ws. Ukrainy? Koziej: Z Rosją rozmawia się albo w zaakceptowanym gronie, albo w ogóle
Zaloguj się
 • slimslider

  Oceniono 1 raz 1

  Najlepiej byłoby w interesie Polski i Polaków dbać o dobre relacje z wszystkimi sąsiadami, jednocześnie akceptując fakt, że nie zawsze jest to możliwe. Ukraina i Rosja nigdy do statusu dobrych sąsiadów Polski nie pretendowali, więc angażowanie się w rozwiązywaniu ich problemów jest śmiesznie pretencjonalne i nie powinno być priorytem polskiej polityki. Wręcz odwrotnie, powinniśmy dawać wszystkim do zrozumienia, że jedyny nasz priorytet to odizolowanie ich konfliktu jak najdalej od naszej wschodniej granicy.

 • metenburg

  Oceniono 3 razy 3

  ...Koziej, dupy traba...

 • wodakrolewska

  Oceniono 5 razy 1

  Rosjanie już dziesięć lat temu wiedzieli co ich czeka ze strony POlski.
  Poprowadzili gazociąg północny po dnie Bałtyku aby tylko ominąć usraelskie neokolonie.
  Poddańcza wobec Usraela polityka zainstalowanych u nas agentów pozbawiła nas miliardów dolarów za transfer gazu.

 • doni72

  Oceniono 2 razy 2

  Polska osamotniona,Polska niedoceniona,Polska oszukana,Polska niedopuszczona i niesluchana,dlaczego,dlatego,itd.Zeby mozna grac w ekstra klasie i liczyc sie w grze to trzeba miec atuty,gorzkie zale,podkladanie sie roznym lobby i proby torpedowania dilogu bezposrednio zaangazowanych i znaczacych,to wtstarczy ze jestesmy traktowani marginalnie.

 • nie-tak

  Oceniono 18 razy 6

  Koziej jeszcze nie zrozumial i niczego nie nauczyl sie z historii. Z Polska zadziornym i agresywnym jastrzebiem bez pazurow nie rozmawiano przed wojnami, po nich ani teraz. Polske uzywa sie tylko na posylki by gdzies ogien rozniecic.

 • stachkaz47

  Oceniono 16 razy 6

  Ukraina ma lepsze stosunki z Rosją jak POLSKA.
  Tego ci POLSCY najemnicy nie chcą widzieć.

 • kocurek238

  Oceniono 21 razy 5

  Polska jest osamotniona,bo Polska to kraj rusofobów i oszołomów politycznych,buractwo w rządzie,buractwo do kwadratu w opozycji

 • lolox66

  Oceniono 14 razy 2

  stronie "polskiej" marzy sie kontynuacja i eskalazja wojenki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX