Były szef MI6 ostrzega przed rosyjskim niebezpieczeństwem. "Rosja zagraża swoim sąsiadom?

- Musimy mieć możliwość rozprawienia się z takimi zjawiskami jak wojna hybrydowa, którą Rosja prowadziła najpierw na Krymie, a później w Donbasie, musimy też mieć sposób na cyberwojnę - mówił sir John Sawers, b. szef brytyjskiego wywiadu na antenie BBC Radio 4.
POLUB NAS
Sir John Sawers jest byłym szefem brytyjskiej służby wywiadowczej Secret Intelligence Service, znanej jako SIS, a wcześniej - MI6. Udzielił on obszernego wywiadu stacji BBC Radio 4 . Mówił w nim dużo o zagrożeniu, jakim jest dziś dla Europy Rosja. Sawers stwierdził, że jest rozczarowany faktem, iż po upadku ZSRR nie doszło do zbliżenia między Zachodem a Rosją. Zaznaczył, że dziś kraj ten niekoniecznie musi być zagrożeniem bezpośrednio dla Wielkiej Brytanii, ale za to zagraża swoim sąsiadom.

- Rosja nie przestaje nam przypominać, że ma broń nuklearną - mówił, zwracając uwagę, że w tej konkretnej dziedzinie potencjał Kremla równy jest Stanom Zjednoczonym. - Nie chcielibyśmy mieć powtórki z kryzysu kubańskiego z 1962 roku, kiedy stanęliśmy na krawędzi wojny nuklearnej. Dlatego musimy być zdolni rozwiązywać problemy za pomocą dialogu - stwierdził.

Konieczne większe wydatki na zbrojenia

I choć Sawers wielokrotnie podkreślał, jak ważny jest właśnie dialog, zaznaczył też, że na "rosyjskie niebezpieczeństwo" Zachód musi odpowiedzieć wzrostem wydatków na zbrojenia. - Jednym z aspektów współczesności jest to, że żyjemy w znacznie bardziej niebezpiecznym świecie - stwierdził. Mówił też o tym, że Wielka Brytania musi być gotowa bronić siebie i swoich sojuszników, włączając w to kraje bałtyckie i kraje Europy Środkowej.

- Musimy mieć możliwość rozprawienia się z takimi zjawiskami jak wojna hybrydowa, którą Rosja prowadziła najpierw na Krymie, a później w Donbasie, musimy też mieć sposób na cyberwojnę - stwierdził. Były szef SIS podkreślił, że cele te można osiągnąć poprzez wzrost wydatków na cele obronne. - Musimy wydawać więcej na obronę i bezpieczeństwo, bo i zagrożenia są dziś większe - stwierdził.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (158)
Były szef MI6 ostrzega przed rosyjskim niebezpieczeństwem. "Rosja zagraża swoim sąsiadom?
Zaloguj się
 • sigm_0

  0

  łoj, mowa o przeciwstawieniu się wojnie hybrydowej, a to znaczy, że każdy troll będzie zidentyfikowany, i jeśli mieszka poza Rosją, napiętnowany jako współdziałający z terrorystami, a ci z Rosji - 50-letni zakaz wjazdu do Unii Europejskiej

 • krawat23

  0

  Czym rózni sie pracujacy od byłego szef MI6?
  Nie moze plesc bzdur, wdawac sie w prowokacyjne dysputy itd. Były moze. Pan sir za parę groszy zawsze powie co trzeba.
  Nasi też są fachowcami, częstymi gośćmi w mediach. Też więcej mogą.

 • lspi

  0

  Zgadzam się z byłym szefem SIS, że należy zwiększyć wydatki budżetowe państw NATO na zbrojenia. Wojna hybrydowa Federacji Rosyjskiej na wschodniej Ukrainie jest realizowana od ponad roku. Kolejne porozumienie mińskie nie jest przestrzegane zarówno przez aktualny rząd kijowski jak i przez Rosję.

 • kimdongun

  Oceniono 2 razy 0

  Ta brytolski pedofil niech opowie jak Diana 1godz i 40 min jechała do szpitala, który był na 5 minut jazdy. Dlaczego David Kelly nie zostawił listu pożegnalnego i miał bardzo mały wyciek krwi jak mu popełnili samobójstwo, na co zmarł niedoszły premier John Smith, jak Robin Cook miał zawał przy spacerze w odludnym miejscu i spadł, skręcając sobie kark w towarzystwie agentki MI6, która rozbiła jego małżeństwo i została jego żoną.

 • genocidezionism

  Oceniono 1 raz -1

  dobrze ,że sir John Sawers jest byłym a nie obecnym szefem tego M coś tam bo bym uwierzył
  w potęgę cyberprzestępców z kraju Dzierżyńskiego , Lenina i Putina

 • metenburg

  Oceniono 4 razy 0

  Niestrasz, niestrasz bo sie zesrasz. Jakzes taki bystrzak to trzeba bylo o tym niebezpieczenstwie ostrzegac 75 lat temu ! Brytolscy zdrajcy, do dzisiaj wam tego nie zapomnimy !!!

 • Czesław Sarna

  Oceniono 3 razy -1

  Co należy przedsięwziąć w związku z agresywną i niebezpieczną polityką Rosji, a co zostanie ostatecznie wykonane w żadnym razie nie dowiemy się z wyprzedzeniem.
  Nad tym myślą ludzie odpowiedzialni i kompetentni, których osiągnięciem jest niedoprowadzenie do kolejnej wojny światowej mimo licznym ku niej powodom od lat. Dopóki nie brak dowodów, że próby podtrzymania dialogu z Rosją trwają, nie jest źle, choć trudno wyprzeć się natrętnych obaw.
  Rosjanie mają przed sobą poważne zadanie, to ich naród powinien okazać podobną determinację, jaką wykazywał się Niemcow.
  Szarym ludziom poza Rosją nic nie pozostaje innego, jak czekać na przebudzenie, otrzeźwienie opinii publicznej Rosji i ... deputinizację tego olbrzymiego kraju.
  Im wcześniej, tym lepiej, zarówno dla Rosjan, dla Putina, jak i dla całego świata.

 • armagedon888

  Oceniono 5 razy -1

  kolejny przemądrzaly bufon wyszedl na mownice i sieje propagande.....panie Sawers trzeba podejmowac decyzje , i przeciwstawic sie w odpowiedni sposob rosyjskiej agresji...a nie wyglaszac swoje przypuszczenia

 • javall

  Oceniono 4 razy 2

  Jasne, kupujcie, jak najwiecej, przeciez my producenci chcemy zarobic, a waszym emerytom, chorym, dzieciom i tak wiele nie pomozecie. No, moglibyscie jeszcze bardziej podniesc wiek emerytalny i VAT, wprowadzic podatek liniowy itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX