"Prezydent nie zastanawia się nad sytuacją kobiet-ofiar przemocy. Myśli tylko o tym, komu się narazi"

- Prezydent nie zastanawia się nad sytuacją kobiet, tylko zastanawia się nad tym, komu się narazi - mówiła w Poranku Radia TOK FM Wanda Nowicka, wicemarszałkini Sejmu. Według polityczki Bronisław Komorowski może być liderem zmian w Polsce, tymczasem bardziej skupia się na opiniach przeciwników konwencji niż na losie "800 tys. ofiar przemocy domowej".
Wanda Nowicka nie ma wątpliwości, że mała liczba skarg dotyczących molestowania w pracy to nie dowód na brak problemu, tylko efekt wstydu ofiar i ich przekonania, że nie są w pracy należycie chronione. - Kobieta ma poczucie, że jak złoży skargę, to może zostać wyrzucona z pracy - mówiła wicemarszałkini Sejmu w "Poranku Radia TOK FM".

Według danych tylko 9 proc. Polaków zetknęło się z problemem molestowania, mobbingiem, przemocą w miejscu pracy.

Na papierze - dobrze, w praktyce - źle

Choć Kodeks pracy zawiera regulacje dotyczące molestowania i mobbingu, mogą z nich korzystać tylko osoby pracujące na etacie. - Nie wszystkie grupy społeczne mają dostęp do dobra, jakim są prawa pracownicze - podkreśliła Nowicka.

Jak stwierdziła wicemarszałkini Sejmu i kandydatka na prezydenta, w Polsce począwszy od konstytucji mamy dużo dobrych regulacji prawnych, tylko znaczna ich część zostaje tylko na papierze. - Takie zachowania jak molestowanie w pracy świadczą o tym, że nie ma równości kobiet i mężczyzn. To jeden z problemów, jakimi chce się zajmować, jeśli zostanie wybrana na urząd prezydenta. Konstytucja musi zacząć być dokumentem, który jest w Polsce przestrzegany - mówiła polityczka, która startuje w wyborach prezydenckich z poparciem Unii Pracy.

Zachowawczy prezydent

Według Wandy Nowickiej to właśnie prezydent powinien być liderem zmian. Ale, jak oceniła, Bronisław Komorowski nie wywiązuje się dobrze z tego zadania. Dowodem jest np. postawa wobec konwencji Rady Europy w sprawie przemocy wobec kobiet.

- W Polsce trwa dyskusja nad bardzo ważnym problemem, jakim jest przemoc wobec kobiet. Prezydent zamiast pochylić się nad problemem, że rocznie w Polsce jest 800 tys. ofiar przemocy domowej, zastanawia się, co na temat konwencji powiedział prof. Andrzej Zoll albo ktoś inny. Nie zastanawia się nad sytuacją kobiet, tylko zastanawia się nad tym, komu się narazi - mówiła Nowicka.

Przypomnijmy: prof. Zoll należy do przeciwników ratyfikacji przez Polskę konwencji antyprzemocowej. Uważa, że zapisy dokumentu to "zamach na naszą cywilizację".

O zgodę w sprawie konwencji trudno w Senacie. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji nie poparła ustawy zezwalającej na ratyfikację dokumentu. W dyskusji senatorów pojawił się m.in. argument, że

konwencja może zmusić Kościół do uznania kapłaństwa kobiet.

Więcej o:
Komentarze (23)
"Prezydent nie zastanawia się nad sytuacją kobiet-ofiar przemocy. Myśli tylko o tym, komu się narazi"
Zaloguj się
 • Flaboy .com

  Oceniono 5 razy -5

  Zaloze sie ze 99.88% nie wie o czym dokladnie jest ta konwencja. Jestem za tym, zeby nie wprowadzac konwencji, ktore pozwola chorym na glowe babom wyrzucac na bruk mezczyzn tylko dlatego ze mialy wkurw... a tak bedzie - nabije sobie siniaka, zadzwoni na policje i mazz w dupie na lata.

 • genia50

  Oceniono 2 razy 0

  Kiedys ,pewien polityk powiedzial,ze nie bedzie klekal przed biskupami,ale w naszym kraju ktos to musi robic,wiec padlo na wiadomo kogo.

 • ador43

  Oceniono 16 razy 16

  Senat powinien byc zlikwidowany,siedza w nim przewaznie sklerotycy myslacy o zyciu w "przyszlym swiecie", przyjeciach u biskupa i miejscu na cmentarzu.Zycie tu i teraz to dla nich zbyt wielki wysilek umyslowy,dlatego nalezy tego dziwolaga, Senat, zlikwidowac.

 • ateofi

  Oceniono 16 razy 6

  Nie od dziś wiadomo, że mamy prezeydenta figuranta bez charyzmy. W wyborach większość ludzi głosowała raczej przeciw Kaczyńskiemu niż na B. Komorowskiego.

 • antropoid

  Oceniono 12 razy 12

  To nie tylko prezydent. Cała polska polityka wewnętrzna to mozaika interesów różnych grup i kombinowanie jak tu udać, że coś się dla ludzi robi, nie narażając się przy okazji tym, którzy za dużo mogą zaszkodzić.

 • genocidezionism

  Oceniono 12 razy -8

  A gdzie Nowicka powiedziała choć jedno zdanie o gwałconych i przemocy przez narkomana i zoofila KD

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 13 razy 3

  A czy pan prezydent jest w stanie nad czymś się zastanawiać?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 18 razy 16

  Prezydent nie zastanawia się nad sytuacją kobiet, tylko zastanawia się nad tym, komu się narazi....
  ------
  a myslalem ze pani jest już na tyle długo w polityce żeby wiedzieć jak się w niej działa :-)
  jedn taki mówi żeby wysłać wojsko gdzieś tam a dwa dni później jak mu słupki zaczynają spadać to twierdzi coś zupełnie na odwrót i nikogo to nie dziwi

 • dziadekjam

  Oceniono 23 razy -9

  Troskę pani Nowickiej o dobro kobiet mieliśmy okazję poznać przy jej bezczelnym ataku na panią Ogórek

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX