Wrocław: pierwszy przypadek odry od trzech lat. Dziewczynka nie była szczepiona, wirusem zakaziła się w Berlinie

26.02.2015 21:21
Wprowadzenie szczepień przeciwko odrze znacznie zmniejszyło liczbę zachorowań

Wprowadzenie szczepień przeciwko odrze znacznie zmniejszyło liczbę zachorowań (Fot. Agencja Gazeta/ Ewa Krawczyk)

Kilkuletnia dziewczynka jest od trzech dni leczona na odrę w jednym z wrocławskich szpitali. 8-latka zakaziła się wirusem podczas pobytu w Berlinie - podaje "Gazeta Wrocławska". W stolicy Niemiec wzrost zachorowań odnotowuje się od miesięcy, jest też pierwsza ofiara śmiertelna fali.
POLUB NAS
Ostatni przypadek zachorowania na odrę odnotowano we Wrocławiu w 2012 roku. Dziewczynka, która trafiła do jednego ze szpitali trzy dni temu, jest w ostrej fazie choroby. Nie była szczepiona, a wirusem zakaziła się podczas pobytu w Niemczech - podaje "Gazeta Wrocławska".

- Dziewczynka ma powikłanie typowe dla odry, czyli zapalenie płuc. Wymaga dalszej hospitalizacji i antybiotykoterapii. Pacjentka nie zakaża, zostanie w szpitalu po to, by wyleczyć zapalenie płuc - powiedziała lekarz prowadząca leczenie dziewczynki, dr Kamila Ludwikowska, podczas konferencji transmitowanej przez Polsat News.

Przyczyną epidemii brak szczepień?

Fala zachorowań na odrę rozpoczęła się w Berlinie w październiku 2014 r. Do 23 lutego zarejestrowano 574 przypadki tej choroby. 18 lutego w szpitalu zakaźnym w stolicy zmarło też 1,5-roczne dziecko. Niemieccy lekarze są zdania, że przyczyną obecnej już prawie epidemii odry jest to, że coraz mniej rodziców szczepi swoje dzieci.

Podobnego zdania są polskie instytucje - Państwowy Zakład Higieny podaje, że gwałtowny wzrost zachorowań na odrę w Europie jest związany z zaniechaniem szczepień dzieci przez wielu rodziców w związku z nieuzasadnionymi podejrzeniami co do bezpieczeństwa szczepionki.

Jedynym źródłem zakażenia odrą jest chory człowiek

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna, której jedynym źródłem zakażenia jest chory człowiek. Szerzy się głównie drogą kropelkową, a wirusy dostają się do organizmu przez usta lub nos oraz przez spojówki. Po namnożeniu w błonach śluzowych przedostają się do różnych organów - skóry, nerek, żołądka, jelit, wątroby. Okres wylęgania choroby trwa 10-12 dni.

Liczba przypadków odry wzrasta także w Polsce. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że w 2014 r. było ich 110 - o 25 przypadków więcej niż rok wcześniej i o 40 więcej niż w roku 2012. Instytut podkreśla, że zachorowań przybywa, bo coraz więcej rodziców rezygnuje ze szczepienia swoich dzieci.Skuteczność szczepień przeciwko odrze w latach 1950-2004

Te wykresy przekonają cię, że trzeba szczepić dzieci >>>

PZH tłumaczy, że krążenie wirusa odry w populacji można powstrzymać tylko przy odpowiednio wysokim odsetku osób zaszczepionych (co najmniej 95 proc. w każdym roczniku). Brak osób nieuodpornionych w otoczeniu osoby chorej uniemożliwia rozprzestrzenienie się wirusa.

Powikłania w przebiegu odry występują u ok. 30 proc. chorych

Warto pamiętać, że groźna jest nie tylko sama choroba. Powikłania w przebiegu odry występują u ok. 30 proc. osób chorych, a większość z nich dotyka dzieci do piątego roku życia oraz dorosłych powyższej 20 lat.

Najgroźniejsze powikłanie to podostre stwardniające zapalenie mózgu, występujące u 1 na 1700 do 1 na 3300 chorych. Ujawnia się ono od 4 do 10 lat po przejściu choroby i objawia się postępującym otępieniem, nasilającym się napięciem i sztywnością mięśni oraz drgawkami. Do śmierci dochodzi zwykle w ciągu 2 lat od pojawienia się symptomów. W latach 2007-2011 w Europie wystąpiło 38 przypadków podostrego stwardniającego zapalenia mózgu.

Do innych zaburzeń, które mogą wystąpić w przebiegu odry, należą m.in. biegunka i silne odwodnienie organizmu, zapalenie ucha środkowego czy zapalenie płuc. Statystycznie w wyniku powikłań umiera od 0,7 do 2 osób na 1000 chorych.

Szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce są obowiązkowe

Szczepienia przeciw odrze chronią zarówno przed zachorowaniem, jak i ciężkimi powikłaniami. Wykonuje się je skojarzoną szczepionką przeciw odrze, śwince i różyczce, a ich skuteczność jest bardzo wysoka - po otrzymaniu dwóch dawek szczepionki co najmniej 95 proc. dzieci jest chronionych przed chorobą.

Szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce są obowiązkowe dla dzieci w 13.-14. miesiącu życia (I dawka) i w 10. roku życia (II dawka). Finansowane są z budżetu Ministerstwa Finansów.

Od 2010 roku liczba przypadków odry w Europie rośnie

Zanim szczepionka przeciw odrze stała się ogólnie dostępna, każdego roku na świecie chorowało ok. 130 mln osób. W Polsce przed wprowadzeniem szczepień każdego roku na odrę chorowało 120-200 tys. osób, z czego 100-300 umierało. WHO przypomina też, że obecnie choroba powoduje 10 proc. wszystkich zgonów wśród dzieci poniżej piątego roku życia i stanowi ósmą w kolejności przyczynę zgonów na świecie.

Jeszcze niedawno wydawało się, że odra w Europie została prawie wyeliminowana, a w latach 2006-2009 odnotowywano jedynie pojedyncze przypadki. Od 2010 r. liczba zachorowań zaczęła jednak wyraźnie rosnąć - w 2012 r. było ich ponad 27 tys., a w 2013 r. - ponad 31,5 tys. W grupie osób, które zachorowały na odrę w Europie w 2013 r., prawie 88 proc. stanowiła młodzież i dorośli, którzy w dzieciństwie nie zostali zaszczepieni albo nie otrzymali drugiej dawki szczepionki w wieku szkolnym.

PZH wzrost liczby zachorowań na odrę wiąże z zaniechaniem szczepień dzieci w wyniku nieuzasadnionych podejrzeń, że szczepionki przeciw odrze, różyczce i śwince mogą wywoływać u dzieci autyzm.

W 2013 roku w Polsce nie zaszczepiono ponad 7 tys. dzieci

W Polsce w 2011 r. nie zostało zaszczepionych około 3 tys. dzieci, w 2012 r. było już ich 5,3 tys. a w 2013 r. - 7,2 tys.

Osoba, która nie wykonuje obowiązku szczepienia, może zostać ukarana grzywną, którą po przeprowadzeniu postępowania egzekucyjnego nakłada wojewoda. W ubiegłym roku wszczęto ponad 220 takich postępowań.

Zgodnie z Kodeksem wykroczeń osoba, która mimo zastosowania środków egzekucji administracyjnej nie poddaje się obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu przeciw gruźlicy lub innej chorobie zakaźnej, może zostać ukarana grzywną do 1500 zł albo karą nagany.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
Komentarze (526)
Zaloguj się
 • maxthebrindle

  Oceniono 1565 razy 1353

  Rozumiem, że rodzice, którzy zdecydowali się nie szczepić dziecka zostaną obciażeni PEŁNYMI kosztami hospitalizacji?

 • polmuz

  Oceniono 1336 razy 1100

  To jest pokolenie gimbusów czerpiących "wiedzę" z sieci... Wg nich szczepienia szkodzą - chyba ich mózgom...

 • mzyo

  Oceniono 994 razy 862

  Gratulacje dla antyszczepionkowców. Mam nadzieję, że pamiętacie aby karmić swoje dzieci bezglutenowo, do 10 roku życia nie pozwalać im jeść orzechów oraz nie wypuszczać z domu kiedy temperatura spadnie poniżej zera.

 • akiraxx

  Oceniono 873 razy 813

  Dziwne czasy. Ludzie szczepień nie uznają, ale antybiotyki to na byle katar biorą.

 • obik84

  Oceniono 399 razy 339

  Czy takich rodziców można obciążyć kosztami leczenia? Czemu mamy płacić za głupotę innych? Ci rodzice przecież byli takimi wojownikami o wolność, że nikt ich nie może zmusić do szczepień, to niech teraz płacą. Bat finansowy zawsze najlepiej działa na takich rodziców.

 • taglinda

  Oceniono 255 razy 221

  kilka dni temu dyskutowałem tu na forum z jakimś yembałem antyszczepionkowym, czy posłałby swoje nieszczepione dziecko na wycieczkę do Berlina, skoro nieszczepienie jest bezpieczne.
  Jak widać, życie tymczasem przegoniło moją wyobraźnię.

  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,17478722,Niemcy__poltoraroczne_dziecko_zmarlo_na_odre___To.html?v=1&pId=33225459&send-a=1#opinion33225459
  @zly_intruz
  @ted3
  @skasowana
  @devilyn
  hej !!!!! odezwijcie się !!! jakieś mądrości do wrzucenia na okoliczność dobrodziejstw nieszczepienia dzieci?

 • marfi123

  Oceniono 240 razy 210

  Stare, ale adekwatne:
  Przychodzi baba z dzieckiem do lekarza, a lekarz się pyta, czy dziecko przechodziło odrę.
  A baba na to: Panie, my zza Buga!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje