"To Australia mogłaby dostarczać broń Ukrainie. Żeby wyeliminować groźbę rosyjskiego odwetu w Europie"

- Wielka Brytania, USA i Kanada wysyłają jasny sygnał, że jeśli separatyści mieliby przeprowadzić ofensywę na Mariupol, to następnym krokiem będzie dozbrojenie Ukrainy. Myślałbym o haubicach z pociskami sterowanymi JPS, które umożliwiłyby wyeliminowanie rosyjskich wyrzutni GRAD - ocenił w TOK FM Wojciech Lorenz z PISM.
Wielka Brytania zapowiedziała wysłanie na Ukrainę doradców wojskowych. Premier David Cameron nie wykluczył, że następnym krokiem będzie wysłanie Ukraińcom broni.

Według Wojciecha Lorenza, z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, deklaracji Wielkiej Brytanii nie można traktować jak gestu symbolicznego. Bo jak mówił w TOK FM, brytyjskie władze - tak jak wcześniej USA - "przypomniały sobie, że gwarantowały Ukrainie integralność terytorialną", podpisując w 1994 roku tzw. memorandum budapesztańskie.

Na mocy dokumentu, Ukraina - w zamian za pozbycie się postsowieckiej broni nuklearnej, otrzymała gwarancje od Zachodu.

Jak pomóc, by nie zaszkodzić...

Zdaniem eksperta z PISM, na zaostrzenie kursu wpłynęło nie tylko łamanie porozumień zawartych w Mińsku dwa tygodnie temu, ale też niebezpieczeństwo przejęcia przez separatystów Mariupola.

- Jeśli nie da się doprowadzić do rozwiązań dyplomatycznych, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Kanada, która od początku wydatnie wspiera Ukrainę, wysyłają jasny sygnał. Następnym krokiem będzie dozbrojenie Ukrainy.

Według Lorenza, nie można wykluczyć, że podobne deklaracje usłyszymy ze strony innego kraju anglosaskiego, którego liderzy już nieraz ostro krytykowali politykę Władimira Putina. - Australia nie poniosłaby znaczących strat ani politycznych, ani gospodarczych, jeśli zaangażowałaby się na Ukrainie. Gdyby to Australia dostarczała broń Ukraińcom, można by uniknąć sytuacji, że Putin wykorzystałby dozbrojenie Ukrainy, jako pretekst do przetestowania NATO w Europie.

Co wysłać?

Oczywiście, jeśli prezydent Rosji zdecyduje się na poważne kropki wobec Paktu Północnoatlantyckiego, ofiarą mogą paść kraje bałtyckie. - Tam jest największy potencjał, do przeprowadzenia wojny hybrydowej, na którą NATO nie ma scenariusza. Z wypowiedzi różnych dowódców Paktu wynika, że taki scenariusz jest bardzo poważnie brany pod uwagę - podkreślał ekspert PISM.

Jaką broń kraje anglosaskie mogą wysłać na Ukrainę? - Myślałbym o haubicach z pociskami sterowanymi JPS, które umożliwiłyby np. eliminowanie wyrzutni GRAD, które separatyści umieszczają na terenach zamieszkanych przez cywilów. I przez to Ukraińcy mają kłopot z ich wyeliminowaniem, bo nie zniszczą budynków mieszkalnych, by zniszczyć wyrzutnie.

"Putin planował inwazję na Ukrainę jeszcze przed obaleniem Janukowycza" - informuje "Nowaja Gazieta">>>

Więcej o:
Komentarze (41)
"To Australia mogłaby dostarczać broń Ukrainie. Żeby wyeliminować groźbę rosyjskiego odwetu w Europie"
Zaloguj się
 • yeronimo

  0

  Trzeba zrobić to właśnie w stylu Putina, rozwalić separatystów, a potem wszystkiemu zaprzeczyć i się wyprzeć!

 • razb1947

  Oceniono 3 razy 3

  Niech wszystkie kraje wysyłają broń a w razie czego zwalić na zielonych ludzików.

 • kapitandragan

  Oceniono 7 razy -7

  Ukraińcy od początku masakrują miasta ogniem artylerii a ten ekspert twierdzi, ze nie mogą zniszczyć wyrzutni, bo nie chcą strzelac do cywilów. Potęga intelektualna eksperta powala

 • observer48

  Oceniono 4 razy 4

  Jeśli pisze o tym Wall Street Journal, to coś w tym musi być: www.wsj.com/articles/robert-h-scales-the-firepower-that-ukraine-needs-1424304998
  Broń ta wyeliminowała całą artylerię Saddama Huseina w Iraku plus sporo czołgów, których resztę wyeliminowały rakiety Hellfire odpalane z helikoperów po wymiieceniu przez M270 obrony przeciwlotniczej.

 • ryszard.ignacy

  Oceniono 10 razy -6

  Redaktory pany, tego bredzącego błazna ekspertem nazywacie?? Ruskie tylko czekają na dostawy broni dla Ukrów bo wówczas oficjalnie pomocy swoim ziomkom będą mogli udzielić. Skąd u nas bierze się tylu nawiedzonych by wojenkę z Rosją przy pomocy Ukraińców prowadzić choć oni tego nie chcą i przed poborem właśnie do Rosji zwiewają.

 • baby1

  Oceniono 19 razy -3

  Puknij się facet w głupi łeb. Jaki interes ma Australia, aby wejść w konflikt z Rosją?

 • lijko

  Oceniono 29 razy 15

  W Doniecku partyzanci z grupy "Cienie" wysadzili w powietrze skład amunicji i sprzętu roSSyjskich terrorystów z ugrupowania "Kalmius". Wydarzenie miało miejsce 300 m od siedziby SBU. W akcji wykorzystano dwa ładunki wybuchowe każdy o wadze 15 kg. Zniszczono m.in. 3 czołgi, 5-7 BWP i kilka innych jednostek. Przybyło za to trochę wsród roSSyjskich terrorystów gruzu-200. Tak będzie wyglądać codzienność roSSyjskich okupantów na ukraińskiej ziemi!

 • kaliber43

  Oceniono 31 razy 13

  Z trollskich wpisów już widać, że Rosjanie już trzęsą portkami. Jest to naród bardzo odważny, gdy ma przewagę nad przeciwnikiem, w innym przypadku potrafi wzmiankowane na początku portki zgubić szybko uciekając w popłochu (inaczej - wycofując się na z góry upatrzone pozycje).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX