Komentarze (174)
Tym: Z Jasnej Góry nadleciał zapach zjełczałego kadzidła, wieszczącego wiosnę średniowiecza
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • Czesław Sarna

  Oceniono 3 razy 3

  Każdy komentarz Stanisława Tyma jest celny i na czasie. To jest całkiem oczywiste. Tu można jednak dostrzec istotną niekonsekwencję.
  Dlaczego uznawać wołanie o pomstę do nieba? Czyżby coś takiego istniało?

 • lechutek69

  Oceniono 6 razy 4

  Nauczka dla władzy, żeby nie trzymać z żadną religią, która powinna być sprawą prywatną obywateli. Wyznawcy różnych religii nie powinni mieć żadnych przywilejów, ani też nie powinni być narażeni na jakiekolwiek szykany, jeśli oczywiście nie naruszają prawa, w tym konstytucji. Religia katolicka i jej wyznawcy nie powinni mieć żadnych przymiotników w rodzaju "dominująca", "większościowa", itp. Państwo nie powinno finansować niczego, co jest związane z religią. Każdą. A więc: nauczania, budowy świątyń, itp. Wyznawcy religii nie powinni być zwolnieni z płacenia podatków związanych z działalnością handlową także w sferze religijnej, jak sprzedaż odpustów, dewocjonaliów, opłat za chrzty, śluby, pogrzeby. Tam gdzie kościoły pobierają opłaty - wszędzie powinien być podatek dla państwa. Przedstawiciele władzy państwowej i samorządowej powinni mieć zakaz zapraszania na jakiekolwiek urzędowe uroczystości świeckie przedstawicieli kościołów. Kościoły i wyznania nie mogą mieć jakiegokolwiek wpływu na stanowienie prawa, które jest wyłączną domeną demokratycznej władzy, jako suwerena. To powinna zawierać konstytucja wolnego państwa. Inaczej nasz kraj stanie się niewolnikiem religijnych oszołomów w XXI wieku.
  .

 • Ernest Mamrot

  Oceniono 6 razy 4

  Zaprawdę powiadam Wam Najdostojniejsi Siostry i Bracia,
  - godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne obnażać prawdziwe oblicza kościelnych szamanów, oszustów, seksualnych dewiantów, społecznych pasożytów, specjalistów od interpretowania życzeń Pana Stwórcy Wszechrzeczy, znawców niepokalanych poczęć i wiecznych dziewictw, którzy na twarzach noszą o wieków faryzejską maskę pokory oraz pobożności, w ustach świętobliwie pieszczą słowa miłości, miłosierdzia i przebaczenia, ale serca zawsze mają kamienne i zimne, dusze pychą i rozpustą, zaś usta obłudą i hipokryzją wypełnione a dłonie wiecznie głodne mamony. Rzymski katolicyzm jest szkołą szalbierstwa, hipokryzji i cynizmu. Toż to ten ewangeliczny „Wielki Babilon, matka wszetecznic i obrzydliwości ziemi. Tej ziemi! Nie ma kłamstwa, na które nie byliby gotowi, gdy chodzi o zwalczanie przeciwnika; nie ma bredni, której by w swoje owieczki (i baranki) nie spodziewali się wmówić. Sprowadzają walkę do tumanienia i terroryzowania najciemniejszych w nadziei, że w ten sposób zawsze będą mieli większość.
  Czyż jego wyznawcy nie słyszą „głosu z nieba mówiącego: „Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe uczynki" (Ap 18. 4).

 • tp70

  Oceniono 6 razy 4

  Opinie i osoba Dydycza są dla wielu odrażające.!

 • elzbieta09

  Oceniono 6 razy 6

  Skandal nie do pojęcia. Prywatne instytucje, zamiast tworzyć własne szkoły, przejmują szkoły publiczne. Czyli kupują za pół darmo? To ma się nazywac prywatyzacją szkolnictwa? Co robi Kluzik-Rostkowska? Jakim prawem, rodzic jest zmuszany do wybierania między jedną marną szkoła katolicka i drugą marną szkoła wyznaniową (katolicką lub inną). Coraz bardziej jestem wściekła na to co dzieje się w Polsce. Sama jestem osobą wierzącą, ale to nie ma nic do rzeczy. Gdzie jest państwo neutralne światopoglądowo, dające równe szanse dzieciom? Jak można było dopuścić to tego, żeby wszystko przejmowały instytucje wyznaniowe lub jacyś szemrani "przedsiębiorcy"? Szpitale, szkoły, doręczanie korespondencji? Kto wymyśla i realizuje tego typu ustawy?

 • mczes57

  Oceniono 5 razy -3

  Pieniądze nie są rządowe, bo ani pani premier, ani żaden minister, grosza ze swojej kieszeni na ten cel nie wyda. Świątynia powstaje jako Votum narodu za odzyskanie niepodległości. Nie będzie biskupów którzy duby smolone bredzą ,nie będzie też pana Tyma. Świątynia zostanie bo to własność całego narodu i tych wierzących i tych niewierzących.

 • plautilla

  Oceniono 10 razy -2

  Mamy tu potężną agenturę wpływu, która zniekształca i znieprawia świadomość narodu i ukierunkowuje. W przypadku typa Tym - zawsze przeciw Kościołowi Katolickiemu.
  Przekaz informacyjny, bez względu na to jaką papką i gnojowica by nie był – ma znaczenie, bo ogłupia i zarazem ukierunkowując optykę na pożądane antywartości i kwestie szkodzace państwu.
  Obecnie agenci wpływu działający w mediach – wyciągają swoje szpony atakując w Polsce wszystkie instytucje,którymi naród jest silny, ewentualnie walcząc z wizerunkiem Polski za granicą.

 • eugeniuszmg

  Oceniono 11 razy 3

  Panie Tym, Szacunek dla Pana. Ja już to wiele lat temu zauważyłem. Pozdrawiam

 • Juliusz Wnuk

  Oceniono 9 razy 1

  Kosciol kat. w Polsce to szczegolna odmiana sekty religijno-mafijnej...Gdyby nie dzialalnosc "kaplanow tej sekty" rozwoj spoleczno-ekonomiczny Rzeczpospolitej przyspieszylby wielokrotnie...Coz, dbaja o swoje beneficja kosztem calego Narodu!
  A efekty widac - Polska staje sie powoli posmiewiskiem Europy....oprocz tego, iz jest
  (cyt.) : ...pawiem i papuga narodow" zaczyna byc siedliskiem wstecznictwa umyslowego...WSTYD mia za ten kraj!

 • colec

  Oceniono 7 razy 1

  Czarne oszalało. Tak się już nakręcili tą swoją ideologią, że przestają rozumieć, jakie bzdury wygadują na każdym kroku. Wyobraźmy sobie, że mamy kraj, w którym większość wierzy, iż Marsjanie są zieloni. Pozostali wierzą, że są niebiescy lub w ogóle nie wierzą, że istnieją jacyś Marsjanie. No i ci wierzący w zielonych Marsjan domagają się wprowadzenia swojej wiary do konstytucji oraz obowiązującego wszystkich prawodawstwa. "Totalny idiotyzm" przyzna nawet najbardziej prawowierny katolik w przerwie demonstracji domagającej się wprowadzenia obejmującego wszystkich zakazu aborcji, in vitro itd. Sorry, taki mamy ustrój...

 • ka-ra-oke3

  Oceniono 9 razy 3

  Moja córka chodziła do szkoły średniej katolickiej w Lublinie. Płaciłam duże pieniądze- już po pierwszym roku żałowałam - polonistka to była stara panna - po Kulu bez pedagogicznego wykształcenia, matematyk też mocno religijny - ale bez charyzmy - niczego nie nauczył, historyk ( kiedyś był dobry) ale teraz połowe lekcji opowiadał o kłótni z żonż, a wymagał wiadomości których sam nie przekazywał tylko trzeba było miec książkę z I roku studiów ( w bibliotece uniwersyteckiej wypożyczyła 1 osoba. I można by tak długo . Ale często zamiast lekcji były msze.Córka teraz nawet nie chce tam przyjeżdżać na uroczystości szkolne.

 • a_bauer

  Oceniono 7 razy 3

  Jak długo jeszcze czarna mafia będzie robić trepanację czaski ludziom .Dlaczego politycy boją się wprowadzić podatek jak w Niemczech od wierzących .Ja muszę,że swoich podatków utrzymywać nierobów amen.

 • ryszard1955

  Oceniono 6 razy 2

  Dopóki "ciemny lud" stanowi w Polsce zastraszoną większość KRK będzie rządził.

 • didej007

  Oceniono 6 razy 2

  Dobre sobie, przecież to polski Kościół jest jedną wielką mafią. Przerażające, jak wielką władzę dostali od "rewolucjonistów" sprzed 25 lat.

 • pablobodek

  Oceniono 7 razy 1

  Żądam zerwania konkordatu!
  Sekta Krk jest antypolska i powinna być zdelegalizowana.

 • jaga500

  Oceniono 9 razy -1

  Szanowny Panie Tym, a ja nie życzę sobie wydawania moich pieniędzy na głupstwa, a nawet obrzydliwstwa pokazywane w TVP, lansowane w RDC, spożytkowane na antypolskie filmy. I co?
  Myślę, że nas jest większość.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 8 razy 2

  Za to trzeba podziękować wałęsie,wojtyle i kwachowi,a teraz nawet pisuarowi.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 10 razy 0

  Panie Staszku to jest prawda,bo w Polsce nie ma już kościoła katolickiego,natomiast jest kościół szatański i ponad 90% ludzi do niego należy,w kiedy ten naród uwolni się od tego szatańskiego jarzma?

 • czeski_honza

  Oceniono 12 razy 0

  Kościół katolicki jest jak rak toczący Państwo Polskie od setek lat. Albo je zeżre w całości, albo przegra.

 • zizotrzy2

  Oceniono 7 razy 3

  Panie Tym a z wiejskiej a tym bardziej z al. Szucha to różami zalatuje?

 • napohybel.live

  Oceniono 9 razy 1

  TO ŚREDNIOWIECZE;

  Episkopat ws. lekcji religii:
  "Wszyscy katolicy mają sumiennie uczestniczyć. A rodzice mają obowiązek..."
  Piotr Markiewicz
  12.09.2014

  "Wszyscy katolicy uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach. Rodzice dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia, mają obowiązek zapisać swe dzieci na lekcje religii" - tak jednoznacznie episkopat stawia sprawę lekcji religii w szkołach.

  Episkopat zabrał głos w odpowiedzi na ostatnie publikacje opisujące to, jak diecezja kaliska straszyła rodziców, którzy nie zapisują swoje dzieci na lekcje religii w szkołach. Diecezja chciała, żeby księża i katecheci mieli obowiązek poinformować tych, którzy wybiorą etykę zamiast religii, że to "pisemny akt apostazji".

  Teraz Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski na stronie internetowej episkopatu "przypomina", że wszyscy uczniowie-katolicy mają chodzić na lekcje religii w szkołach, a rodzice tych, którzy nie ukończyli 18. roku życia, "mają obowiązek" zapisywać dzieci na te lekcje.
  To "element wychowania"

  Pytanie tylko: dlaczego to "obowiązek"? Jak czytamy w oświadczeniu, "zasada ta wynika ze zrozumiałego faktu, iż człowiek wierzący ma nie tylko prawo, ale i obowiązek pogłębiać swoją wiarę, temu pogłębianiu służą szkolne lekcje religii. Warto przypomnieć, że zarówno podczas zawierania sakramentalnego związku małżeńskiego, jak i sakramentu chrztu dziecka, rodzice zobowiązują się do tego, by po katolicku, w wierze wychować potomstwo. Elementem tego wychowania jest zarówno udział dziecka w szkolnym nauczaniu religii, jak i parafialnej katechezie".

  Dodatkowo episkopat argumentuje, że chodzenie na etykę nie spełnia kościelnego wymogu przygotowania do "Pierwszej Komunii św., sakramentu pokuty i pojednania oraz bierzmowania". A to wspomniane przygotowanie ma się odbywać m.in. w trakcie lekcji religii w szkole.

  www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,16629935,Episkopat_ws__lekcji_religii___Wszyscy_katolicy_maja.html#BoxSlotI3img

 • lot23

  Oceniono 9 razy 1

  ludzie musza chodzic do pracy aby zarobic na zycie ,do sklepow aby kupic zywnosc odziez i inne artykuly , do lekarza aby sie wyleczc - i do innych miejsc niezbednych do funkcjonowania.
  ale skoro ludzie wiedza jakim bagnem jest religia od tysiecy lat ::::::to po co tam chodza ?
  do tych kosciolow ina te pielgrzymki ?

 • faustxyz

  Oceniono 9 razy 3

  "oddać pieniądze" widział, Pan tego Dydycza, to dosłownie monstrualna góra zjełczałego tłuszczu, i ten tłuszcz nie wziął się z tej paskudnej, niepohamowanej konsumpcji tylko z klepania zdrowasiek ;)
  "duchowość to uznanie, że każde wydarzenie pochodzi od Boga" omfg czyli czarno na białym, że bozia pozwala na gwałty na dzieciach, znęcanie się, handel niemowlakami, kastracje, niewolniczą pracę - wszystko to i jeszcze więcej organizowane przez naziemny personel Pana B. Jedynie można mieć nadzieje, że jak się przegnie z niezgodnym z rozumem odkształcaniem młodych umysłów, przydeptane buciorem klechy.

 • sbkomuch

  Oceniono 9 razy 9

  Czyzby ten błazen był aż tak ciemny i nie wiedział, że te pieniądze są narodu a nie mafii rzadzącej PO-PSL.Ale tumany o tym nie wiedzą.

 • laspegas

  Oceniono 6 razy 0

  W zasadzie jeszcze jestem trochę katolikiem - trochę !!!
  Jeszcze trochę wytrzymam z PODŁOŚCIĄ KOŚCIOŁA, ale kiedyś on przekroczy taką granicę, że z nim się pożegnam. W zasadzie żyję wspomnieniami z lat 50-90, kiedy do kościoła chodziłem z całą rodziną, kolegami, znajomymi, to było naprawdę Święto.
  Dziś z kościoła WYLEWA SIĘ JAD NIENAWIŚCI do katolików i reszty Polaków nie związanych z hipokrytą, cynikiem, bezbożnikiem (farbowany katolik) oszustem i kłamcą Kaczyńskim.
  Dziś po moim kościele zostały ZGLISZCZA, a trutnie typu dyr. Rydzyka, masy biskupów, księży zalewają naszą Ojczyznę PRZEZ NICH ZNIEWALANĄ I LEKCEWAŻONĄ.
  TO NIE OD NICH ZALEŻY CZY KOŚCIÓŁ PRZETRWA, ZALEŻY OD NAS.
  Wczoraj jakiś "pobożny ksiądz", mówił, że się cieszy, iż kościół oczyszcza się ze złych katolików, a zostaną sami dobrzy.

  TO TWOJA DROGA DO PIEKŁA.......CZŁOWIEKU, bo innych słów nie znajduję.
  Ale tępił będę do upadłego KATOLICKI FUNDAMENTALIZM, który z MOJEGO kościoła zrobił SZAMBO.

 • wyciety

  Oceniono 17 razy -1

  Cuchnie juz od 25 lat,ale cebula i czosnkiem.

 • uo.rety

  Oceniono 8 razy 6

  ja to "szczególe poczucie humoru" nazywam po prostu zakłamaniem...

 • Ernest Mamrot

  Oceniono 11 razy 7

  Zaprawdę powiadam Wam Najdostojniejsi Siostry i Bracia,
  - godne to i sprawiedliwe, słuszne i zbawienne obnażać prawdziwe oblicza kościelnych oszustów, seksualnych dewiantów i zbrodniarzy, społecznych pasożytów, specjalistów od interpretowania życzeń Pana Stwórcy Wszechrzeczy, wtajemniczonych w niepokalane poczęcie i wieczne dziewictwo, którzy na twarzach noszą o wieków faryzejską maskę pokory oraz pobożności, w ustach świętobliwie pieszczą słowa miłości, miłosierdzia i przebaczenia, ale serca zawsze mają kamienne i zimne, dusze pychą, rozpustą, zaś usta obłudą i hipokryzją wypełnione a dłonie wiecznie głodne mamony. Rzymski katolicyzm jest szkołą szalbierstwa, hipokryzji i cynizmu. Toż to ten ewangeliczny „Wielki Babilon, matka wszetecznic i obrzydliwości ziemi. Tej ziemi! Nie ma kłamstwa, na które nie byliby gotowi, gdy chodzi o zwalczanie przeciwnika; nie ma bredni, której by w swoje owieczki (i baranki) nie spodziewali się wmówić. Sprowadzają walkę do tumanienia i terroryzowania najciemniejszych w nadziei, że w ten sposób zawsze będą mieli większość.
  Czyż jego wyznawcy nie słyszą „głosu z nieba mówiącego: „Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe uczynki" (Ap 18. 4).

 • grastep02

  Oceniono 12 razy 6

  Szanowny Panie Tym! Jesteś Pan WIELKI! Pana komentarz na wypowiedź średniowiecznego klechy DYDYCZA- powinna byc wypisana wielkimi literami i jako hasło zawisnąć w polskim sejmie.Może wreszcie rządzący OPAMIĘTAJĄ się,że pazerny kler nie tylko łupi społeczeństwo ,ale i godzi w polska rację stanu. Mniemam,ze juz niedługo ,zaczniemy puste kościoły, zamieniac w muzea lub sale koncertowe.Polski kler CZYNI WSZYSTKO,aby tak się stało!

 • senior2244

  Oceniono 15 razy 9

  Zrobili z Jasnej Góry szambo które rozlewa się na całą Polskę.

 • Julian Amber

  Oceniono 3 razy 3

  Kawałki o polskim rządzie podobne do tych wygłaszanych przez pp. biskupów, głosi propaganda rosyjska.

 • sstepniewski

  Oceniono 8 razy 6

  Jak widac Polacy to wyjatkowo zacofany narod - troche przypomina mi plemiona zyjace nad Amazonka - rzady szamanow, najchetniej wszystko jak przed stuleciami ....

 • ador43

  Oceniono 11 razy 7

  Zgadzam sie z panem w 100%.Kiedys mialem nadzije ze to sie zmieni, niestety Palikot, (i tak dostanie moj glos ) troche mnie zawodzi,mam nadzieje ze jednak powroci na stare tory i tym samym bedziemy mogli walczyc o Polske bez dominacji watykanskiej..Tragedia naszego Narodu jest przejmowanie placowek oswiatowych przez kler,oczywiscie chodzi o pieniadze bo Panstwo na kazdego ucznia musi odprowadzic pieniadze do czarnych za uzywanie "katolickie ". Tragedia jest tez ze wracamy do starego modelu gdzie ci szubrawcy prowadzili szkolnictwo polskie, mieli w programie dla dzieci nauke liczenia do dziesieciu ,bo dziesiecina ,czytanie i rozumienie podstawowych pojec w granicach 500 slow,oczywiscie katechizm i poddanstwo tepym proboszczom.Po wygranej wojnie w zalozeniach hitlerowcow taki wlasnie program mial byc wprowadzony dla dzieci polskich.A jasna gora( pisze z malej bo zapracowala sobie na to przez wieki oszukiwania Narodu Polski ktory jej zaufal )to siedlisko propagowania ciemnoty,nienawisci,ciaglego opluwania rzadzacych ,a tym samym nas bo my rzadzacych wybieralismy i oczywiscie upominania sie o pieniadze i ich przyjmowania,brrrr,obrzydzenie mnie ogarnia,ide zwymiotowac.

 • realistas

  Oceniono 11 razy 7

  Kler bierze kasę od każdego. nawet od diabła. Watykan jest obsługiwany przez mafię i masonów. Kler kłamie jak zawsze.

 • galareta2

  Oceniono 9 razy 5

  W każdym razie popieram Pana, Panie Tym całkowicie, zgadzam się z opinią. I proszę, żeby pieniądze, które rocznie ida na tę instystucję przeznaczono na służbę zdrowia - może będzie sie wtedy można dostac do lekarza?

 • galareta2

  Oceniono 5 razy -3

  ciekawe, że od pewnego czasu, jak chcę dodać jakiś komentarz, ideologicznie niepoprawny to wywala mnie po kilka razy ze strony gazety?

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 7 razy 5

  We Włoszech mafia też finansowała Kościół. U nas rządzący chcąc rządzić uważają, że muszą mieć wsparcie Kościoła, który pomaga mimo wszystko trzymać społeczeństwo za pysk, stąd często rządzący sami i ochoczo pchają społeczne - nieswoje - pieniądze Kościołowi.

 • mirekk55

  Oceniono 7 razy 5

  Trzeba zbadać czego czarni dosypują do kadzidła.Apropo Dydycza ten facet chyba coś wciąga bo normalny człowiek tak się nie wypowiada...

 • jack3yp

  Oceniono 10 razy 8

  Swoją drogą, trzeba mieć szczególne poczucie humoru, by za państwowe pieniądze budować kościół, z którego ambony będzie się szydziło i lżyło tych, którzy te pieniądze dali.
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Swoją drogą trzeba nie mieć krzty honoru i ambicji, aby lizać tyłki i finansować sukienkową zarazę, która na każdym kroku dyskredytuje i podstawia nogę rządzącym głupkom...
  Widać przyzwyczajenie i pęd do koryta jest silniejsze niż w/w wartości...
  Kasa i władza nie śmierdzą... obydwu stronom panie Tym...

 • kagwo77

  Oceniono 15 razy -11

  Ten Pan to taki skansen propagandy komunistycznej? Takie same naciągane fakty, tanie chwyty psychologiczne, niewybredny język. Jesteście za młodzi, aby znać Trybunę Ludu? Czytajcie Tyma w Gazecie Wyborczej.

 • s0pe1

  Oceniono 12 razy 8

  Ale powoli się zmienia. Od wejścia Polski do UE młodzi Polacy zaczęli poznawać bardziej ucywilizowane europejskie kraje. Kulturę i tolerancję. Wpływ kościoła na życie obywatela będzie coraz mniejszy i ograniczy się to sfery duchowej.

  Kler boi się transformacji w myśleniu Polaków. Jeszcze w 2000 r. polityk, który chciał robić karierę całował biskupa na klęczkach w pierścień i szedł w pierwszym szeregu we wszystkich procesjach. Teraz to są incydentalne przypadki.

  Wiedza uwalnia umysł.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 79 razy 61

  "trzeba mieć szczególne poczucie humoru, by za państwowe pieniądze budować kościół, z którego ambony będzie się szydziło i lżyło tych, którzy te pieniądze dali"....
  --------
  a ja uważam ze powinno się dać możliwość jak najwięcej gadać takim Dydyczom. Okom, Hoserom itd - Polacy to jednak w większości ludzie kierujący się zdrowym rozsądkiem (mam nadzieje) i ta kościelna propagandę ze średniowiecza będą coraz częściej i coraz gremialnej odrzucać :-)

 • observerpl

  Oceniono 12 razy 12

  Trafny tekst. Normalnie XXI wiek - kultura wszędzie...
  Pozdrawiam.

 • jaroslavhasek

  Oceniono 14 razy 14

  Panie Dydycz, którzy to hochsztaplerzy i mafiosi sfałszowali dokument o rzekomej donacji Konstantyna, żeby uzyskać w posiadanie Rzym?

 • wodakrolewska

  Oceniono 12 razy -6

  Żyjemy w czasach średniowiecza judaizmu, umysły Jewropejczyków opanowali misjonarze z Tel-Awizji a dobrowolną daninę na kościelną tacę zastapił przymusowy pobor coraz wyższych podatków. Historyczny podział Świata na wiele narodów mających władców broniących interesów narodowych judaizm zamienia w jedną masę Gojów kierowaną przez Żydów a zarządzana przez szabesgojów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX