Helsińska Fundacja Praw Człowieka o tekście "Wprost": Istotne wydarzenia są przykrywane tanią sensacją

"Osoby publiczne nie są całkowicie pozbawione prawa do prywatności" - podkreśla Helsińska Fundacja Praw Człowieka w stanowisku opublikowanym po publikacji "Wprost". Przypomina też standardy, jakimi powinni się kierować dziennikarze, pisząc o osobach publicznych.
HFPC wydała stanowisko "w związku z debatą wokół niedawnych publikacji tygodnika 'Wprost'". Nietrudno jest się domyślić, że chodzi przede wszystkim o sensacyjny tekst dotyczący Kamila Durczoka. Fundacja pisze bowiem przede wszystkim o tym, jak osoby publiczne powinny być traktowane przez dziennikarzy i co stanowi naruszenie standardów.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przyznaje, że osoby publiczne powinny się cechować "grubszą skórą" i wobec nich granice swobody wypowiedzi są szersze. W mniejszym stopniu niż osób pełniących funkcje publiczne dotyczy to jednak takich osób jak dziennikarze, prawnicy, sportowcy czy artyści.

"Osoby publiczne nie są całkowicie pozbawione prawa do prywatności, a zasada 'grubszej skóry' nie oznacza przyzwolenia na publikację wszelkich informacji z ich życia prywatnego, nawet jeśli są one prawdziwe", podkreśla fundacja.

Zasady, które powinny być przestrzegane

HFPC przypomina też o czynnikach, jakie należy brać pod uwagę przy ingerencji w życie prywatne osób publicznych. Jest to wkład publikacji w debatę publiczną, sfera życia, której dotyczy publikacja (jako najbardziej wrażliwe podaje się stan zdrowia, życie seksualne i życie rodzinne) czy wcześniejsze zachowanie danego człowieka - "tj. czy swoim zachowaniem sam przyczynił się do upublicznienia danej sfery swojego życia". Kolejne czynniki to sposób, w jaki uzyskano informacje, oraz ich forma, czyli poziom sensacyjności.

"Jeśli zatem publikacja dotyczy jednego z najbardziej wrażliwych obszarów życia prywatnego osoby powszechnie znanej, która jednak nie pełni funkcji publicznej", pisze fundacja, "wymaga się od dziennikarzy przedstawienia mocnego uzasadnienia dla takiej ingerencji i wykazania stosunkowo ścisłego związku z działalnością publiczną tej osoby, a także zachowania odpowiednio wyważonej formy. Publikacja o charakterze sensacyjnym, pozbawiona odniesienia do spraw publicznych, przygotowana w oparciu o głęboko ingerujące w prywatność metody zdobywania informacji, nie podlega ochronie".

"Istotne zagadnienia przykryte tanią sensacją"

Fundacja podkreśla, że w jej opinii publikacje naruszające takie standardy "wpływają negatywnie na poziom wolności słowa" i osłabiają rolę dziennikarzy w społeczeństwie. "Odwracają uwagę od dyskusji o ważnych problemach społecznych, które niekiedy są podnoszone w tego typu publikacjach (jak mobbing i molestowanie seksualne w miejscu pracy). W rezultacie istotne zagadnienia o publicznym znaczeniu przykrywane są tanią sensacją" - pisze fundacja.

Pełną treść stanowiska znajdziesz tutaj.

Durczok po publikacji "Wprost": Nigdy nikogo nie molestowałem. Jestem zdemolowany psychicznie >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (169)
Helsińska Fundacja Praw Człowieka o tekście "Wprost": Istotne wydarzenia są przykrywane tanią sensacją
Zaloguj się
 • apacz66

  0

  Powiem WPROST: czy nie dało by się jakoś skuteczniej bojkotować tej szmaty

 • Elizabeth Wine

  Oceniono 1 raz -1

  Współczuję Kamilowi. Pracownik jeśli nie ma podstaw domagać się sprawiedliwości w sądzie
  posuwa się do perfidnych donosów a internauci to przeważnie bezrobotni mający czas grzebać w internecie podsycają ogień. Jestem po Pana stronie. Czy słyszał Pan o lubianym przełożonym?

 • jurekzoliwy

  Oceniono 1 raz -1

  Zdobyłem się (z trudnością) na poczytanie wpisów licznych nienawistników (haterów) i pomyślałem, że gdyby w czasach Chrystusa zamiast Żydów żyli tam moi rodacy, to nie bawiliby się w krzyżowanie lecz chłostaliby bez upamiętania dla własnej przyjemności.

 • starszy-65

  Oceniono 1 raz -1

  A o politykach fundacja milczy bo są w niej sami dziennikarze?

 • antyoportunista

  Oceniono 5 razy 1

  Bóg dał Durczokowi drugie życie, chłop wygrał walkę z ciężką chorobą... Każdy normalny człowiek nabrałby pokory do życia i szacunku do drugiego człowieka. Niestety, nie Kamilek - pupilek III RP, zakochany sam w sobie... Zionął nienawiścią do każdej partii prawicowej, szczególnie do Prawa i Sprawiedliwości. Spotkała go kara za brak jakichkolwiek norm moralno-etyczno-zawodowych. Utopił się w miłości do siebie... Manipulant i hipokryta, którego tylko III RP nazywa dziennikarzem. W gruncie rzeczy jest zwykłym cynglem obecnego, skompromitowanego po wynikach GUS, obozu rządzącego przez 7 lat. Trzeciego życia może już nie dostać...

 • abm1

  Oceniono 5 razy -1

  Jak śmieli zaatakowac dziennikarza broniącego jedynej, słusznej siły politycznej. Bronimy swoich jak ostatniej kropli krwi.

 • pwale

  Oceniono 4 razy 0

  Pismaki - należy wam się rozszerzony immunitet.
  Uważacie że "świńskim ryjom" w waszym środowisku należy się specjalna ochrona.
  W większości jesteście typowymi bucami.
  Słowa uznania dla prawdziwych dziennikarzy- nie bójcie się obrońców wolności słowa, życia prywatnego, poczętego, moralności, ludzi koni itp. elementu.

 • kermit.dolomit

  Oceniono 3 razy -3

  Helsińska Fundacja Praw Bandytów Gwałcicieli i Terrorystów śmie jeszcze otwierać pysk

 • nakarm_zyda_slonina

  Oceniono 5 razy 1

  ""Jeśli zatem publikacja dotyczy jednego z najbardziej wrażliwych obszarów życia prywatnego osoby powszechnie znanej, która jednak nie pełni funkcji publicznej," pisze fundacja, "wymaga się od dziennikarzy przedstawienia mocnego uzasadnienia dla takiej ingerencji i wykazania stosunkowo ścisłego związku z działalnością publiczną tej osoby, a także zachowania odpowiednio wyważonej formy. Publikacja o charakterze sensacyjnym, pozbawiona odniesienia do spraw publicznych, przygotowana w oparciu o głęboko ingerujące w prywatność metody zdobywania informacji, nie podlega ochronie".

  ciekawe - a jak koszerna pisała o pedalstwie abp. Paetza to jakoś protestów fundacyjki nie było...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX