TVN24.pl nieoficjalnie: Remont mostu Łazienkowskiego potrwa nawet kilkanaście miesięcy. Ogromne koszty

Od niedzieli eksperci pracujący na moście Łazienkowskim oceniają straty spowodowane przez pożar. - Most nadaje się do generalnego remontu. To może potrwać nawet kilkanaście miesięcy - ocenia w rozmowie z portalem tvn24.pl jeden z członków komisji.
- Konstrukcja stalowa jest odkształcona. Trudno ocenić, co jest efektem pożaru, a co zużycia. Most nadaje się do generalnego remontu, który i tak był planowany na przyszły rok - mówi w rozmowie z portalem tvn24.pl jeden z członków komisji. Jak dodaje, taki scenariusz wyklucza szybkie przywrócenie ruchu na przeprawie, a koszty generalnego remontu mogą przekroczyć 500 milionów złotych.

Rozmówcy portalu obawiają się jednak, że zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji i rozpatrzenie niezbędnych decyzji administracyjnych potrwa dłużej, niż będzie to niezbędne - a w tym czasie prace na moście nie będą prowadzone.

Zdaniem wiceprezydenta Warszawy Jacka Wojciechowicza ratusz będzie mógł zdobyć niezbędne decyzje szybciej, jeśli nadzór budowlany nakaże natychmiastowe zabezpieczenie mostu. - W takim przypadku wydaje się je z pominięciem wielu długotrwałych etapów normalnej procedury - tłumaczy w rozmowie z tvn24.pl. Nadzór może też uznać straty spowodowane przez pożar za katastrofę budowlaną, co również przyspieszy proces. Takie zmiany kwalifikacji zdarzają się jednak rzadko.

W gaszeniu pożaru wzięło udział 40 jednostek straży pożarnej

Pożar pod mostem Łazienkowskim wybuchł w sobotę późnym popołudniem. Rozgrzana stalowa konstrukcja mostu spowodowała odkształcenie się asfaltowej nawierzchni. Kierowcy, którzy przejeżdżali przez most przed samym jego zamknięciem, relacjonowali, że jechało się po nim jak po wyboistej leśnej drodze.

W gaszeniu pożaru na moście wzięło udział 40 jednostek straży pożarnej, a sama akcja trwała 12 godzin."Rz": Pożar pokazał fatalny stan ochrony najważniejszych obiektów

"Rzeczpospolita" zauważa jednak, że paraliż komunikacyjny Warszawy to tylko jeden z efektów pożaru. W artykule "Most kompromitacji" eksperci w rozmowie z gazetą krytykują stan ochrony obiektów infrastruktury krytycznej w Polsce i "fatalny obraz bezpieczeństwa państwa", który pokazały pożar i jego konsekwencje. - Warszawa, stolica 40-milionowego państwa, nie miała żadnej strategii na wypadek takiego zagrożenia. Nikt nie przewidywał, że coś takiego może się stać. Dlatego reakcja jest tak chaotyczna - mówi dla dziennika dr Łukasz Kister, specjalista ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas.

"Rz" przypomina też, że za pożar mogą odpowiadać bezdomni, którzy pod przeprawą wypalali miedziane kable. "Ani na moście, ani pod nim nie było zainstalowanych kamer monitoringu miejskiego" - czytamy.Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (228)
TVN24.pl nieoficjalnie: Remont mostu Łazienkowskiego potrwa nawet kilkanaście miesięcy. Ogromne koszty
Zaloguj się
 • mawi16

  0

  o bosze,myslalam,ze szybciej zobacza pozach desek pod mostem... HGW :)

 • mawi16

  0

  Wina bechzdomnych!!!! Pani Hania tak rzecze! :) a tak w ogole czemu nie otworzysz metra?? Czyzby przeciekal tunel pod wisla i czekasz na "szyszkowego dziadka" zeby podpisal otwarcie i za raz umar,zeby nie bylo sie czego czepiac? Takie ploty chodza od wykladowcow Politechniki,ktorzy w tym "siedza" A Moze specjalnie kazalas podpalic most,zeby odwrocic uwage na metro,ktore mialas otworzyc w grudniu? A jak tam kamienica kolo Dworca Wilenskiego,ktora twoj maz kupil za grosze a teraz jest warta pare milionow?! Ladnie to tak robic przetargi,zeby samemu wygrac i sie wzbogacic KUHWO?

 • 0

  A gdzie jest ostatni przegląd techniczny ppoż? Jak można dopuścić było aby spaliła się instalacja światłowodowa która tam była zamontowana, przecież to jest warte miliony, i zapłacimy wszyscy podatnicy, ale największą radochę to miała straż pożarna bo nie jest w , ogóle przygotowana na takie obiekty, brak odpowiedniego sprzętu przy tak dużym obciążeniu ogniowym, no i był ubaw po pachy , pozdrawiam były ratownik emeryt.

 • marcin5050

  0

  guzik mnie tam obchodzi, kto i ile zarobi na tym remoncie,pewnie przez te zasmarkane procedury pierwszą łopatę wbiją za pół roku, bo projekt, ogloszenie przetargu, prostet, unieważnienie.Jeśli wiadukty robila firma Strabag, to niech dalej robi.Czemu sie tak buzuję?Bo mieszkamy w Rembertowie, a dzieciak ma szkołę /średnią/ 1 przystanek za mostem

 • igla5858

  Oceniono 1 raz 1

  Most jak to most ...... Ale co ze Swiatynia Wypatrznosci Bezboznej ? Mamy problem w co w pierwszej kolejnosci zainwestowac fundusze .

 • czesarna

  Oceniono 2 razy 0

  Czy w każdej niby serio zapowiadającej się wypowiedzi niezbędne jest podkreślanie liczebności narodu? Nie ma co pompować dumy narodowej "wielkości", kiedy do rozwiązania są kwestie techniczne. Szuka się nawet specjalnej kwalifikacji zdarzenia, jakim niewątpliwie był pożar, by uzasadnić zwłokę w przystąpieniu do usuwania skutków. Remont, który był planowany na przyszły rok, musi być rozpoczęty jak najwcześniej. Tu przecież wszystko jest jasne.
  Chyba że znajdą się tacy nadzwyczaj mądrzy specjaliści, którzy zaczną od rozważań, czy most tym razem nie warto byłoby zbudować wzdłuż Wisły.
  Jako absolutny laik podpowiem niepytany: - most w poprzek rzeki jest rozwiązaniem tradycyjnym i najpowszechniej stosowanym, a ponadto długość Wisły jest nieco większa niż szerokość, co może miałoby wpływ na koszty.

 • von-koza

  Oceniono 6 razy 6

  Nie jestem fanem poprzedniego ustroju, ale...
  Pamiętam jak nieżyczliwym dla obywateli PRLu, w trakcie remontu Poniatoszczaka, jednym dekretem wojsko postawiło w dwa czy trzy miesiące prowizoryczny most saperski.
  Nie był taki znów prowizoryczny, bo pozostał na lata po zakończeniu remontu Poniatowskiego, jako Most Syreny.
  Pamiętajcie, ze zrobiono to pomimo tego że ruch był mniejszy (mniejsza potrzeba) i kasy miasto też pewnie nie miało. Obiektywnie jednak był pomysł i chyba jednak odrobina dobrej woli. Można? Mozna.
  To tak dla uzmysłowienia niektórym u koryta.

 • billyboy1943

  Oceniono 5 razy 5

  Wygląda na to ,że NOWY byłby taniej i szybciej!Wojsko postawi pontonowy akurat na rocznicę 70 zakończenia wojny a Ukraina na pewno pomoże!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX