"Rz": Pożar mostu Łazienkowskiego pokazuje fatalny stan ochrony najważniejszych obiektów w kraju

"Most Łazienkowski nie miał ochrony, ogień mogli wywołać bezdomni, a światłowody były nielegalne" - pisze "Rzeczpospolita". Gazeta powołuje się też na ocenę ekspertów, którzy krytykują stan ochrony obiektów infrastruktury krytycznej w Polsce.
Sobotni pożar na moście Łazienkowskim poważnie uszkodził jego konstrukcję, a zamknięcie przeprawy znacznie utrudniło poruszanie się po stolicy. Na razie nie wiadomo też, kiedy zostanie przywrócony ruch na trasie - eksperci nie wykluczają, że niezbędny będzie generalny remont mostu.

"Rzeczpospolita" zauważa jednak, że paraliż komunikacyjny Warszawy to tylko jeden z problemów. W artykule "Most kompromitacji" eksperci w rozmowie z gazetą krytykują stan ochrony obiektów infrastruktury krytycznej w Polsce i "fatalny obraz bezpieczeństwa państwa", który pokazały pożar i jego konsekwencje. - Warszawa, stolica 40-milionowego państwa, nie miała żadnej strategii na wypadek takiego zagrożenia. Nikt nie przewidywał, że coś takiego może się stać. Dlatego reakcja jest tak chaotyczna - mówi dla dziennika dr Łukasz Kister, specjalista ds. bezpieczeństwa z Collegium Civitas.

"Rz" przypomina też, że za pożar mogą odpowiadać bezdomni, którzy pod przeprawą wypalali miedziane kable. "Ani na moście, ani pod nim nie było zainstalowanych kamer monitoringu miejskiego" - czytamy. Rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Adam Sobieraj przyznał też w rozmowie z dziennikiem, że zniszczone podczas pożaru kable telekomunikacyjne włożono do studzienek bez zgody ZDM. Sobieraj tłumaczył, że niektóre firmy kładły światłowody nocami - teraz będą miały naliczane kary za korzystanie z infrastruktury miejskiej bez umowy.

W gaszeniu pożaru wzięło udział 40 jednostek straży pożarnej

Pożar pod mostem Łazienkowskim wybuchł w sobotę późnym popołudniem. Rozgrzana stalowa konstrukcja mostu spowodowała odkształcenie się asfaltowej nawierzchni. Kierowcy, którzy przejeżdżali przez most przed samym jego zamknięciem, relacjonowali, że jechało się po nim jak po wyboistej leśnej drodze.

W gaszeniu pożaru na moście wzięło udział 40 jednostek straży pożarnej, a sama akcja trwała 12 godzin.Całość czytaj w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (173)
"Rz": Pożar mostu Łazienkowskiego pokazuje fatalny stan ochrony najważniejszych obiektów w kraju
Zaloguj się
 • laspegas

  0

  "Że też prezes na to nie wpadł, media go wyprzedziły"
  A tak na serio, trzeba by sprawdzić ilu dostawców internetu, tzw. kablówki przerzuciło pod mostem swoje światłowody, zgody miasta na to raczej nie mieli.

 • baby1

  Oceniono 1 raz -1

  Raczej pokazuje typową polską bylejakość, zwykłe dziadostwo.

 • wyciety

  Oceniono 1 raz -1

  Jak to brak ochrony?Pomnik pedalow ma sie dobrze,podobnie muzeum zydow polskich.A most sie spalil,bo potrzeba funduszy dla PO na wybory.

 • better.life

  Oceniono 1 raz 1

  Powtarzam, należy dobrać się osobom odpowiedzialnym za dopuszczenie do pożaru do skóry, wylać na zbity pysk i przykładnie ukarać.

 • majkowa

  Oceniono 2 razy 2

  Mostu nie trzeba pilnować. Wystarczy na dojściach pod most postawić ogrodzenie wys. 3 m z drutem kolczastym na szczycie i dwie kamery wzajemnie się widzące przy bramie wjazdowej pod most. Na pewno będzie to tańsze od odbudowy mostu.

 • majkowa

  Oceniono 2 razy 2

  Dwa pytania retoryczne: Co więcej kosztuje, odbudowa tęczy, czy odbudowa mostu? Co warto pilnować: tęczę czy mosty? Przypominam, że tęcza jest pilnowana 24 godziny na dobę, a mosty nie są pilnowane wcale.

 • boruta50

  0

  Najdziwniejsze jest to, że coś się paliło. Przecież konstrukcja mostu jest stalowa, pomosty obsługowe są wyłożone stalowymi kratami pomostowymi, więc nie ma niczego palnego. No chyba, że przez czterdzieści lat od poprzedniego pożaru tych samych pomostów z impregnowanych desek (dają bardzo dużo ciepła podczas spalania) nikt nie pomyślał o podstawowych zasadach ZAPOBIEGANIA POŻAROM. Tak więc zamiast niepalnych krat stalowych nadal są pomosty z desek i miało się co palić. Niektórzy twierdzą, że zapobieganie pożarom jest tańsze, niż ich gaszenie i straty pożarowe.

 • s.potter

  Oceniono 4 razy 0

  Nie martwcie się, warszawiacy! HGW już ogłosiła, że cała Polska zbuduje Wam nowe mosty, a wyremontuje stare!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX