Niedoszły zamachowiec samobójca rozmawia z BBC. 17-latek płacze: Tak strasznie mi przykro...

17-letni Zaharia Al-Ravi został pojmany przez policję w Bagdadzie za próbę zamachu samobójczego. Chłopiec przyznał, że zamach został zlecony przez ISIS. - Powiedzieli mi, że jeśli to zrobię, od razu pójdę do nieba - tłumaczył 17-latek.
Kilka dni temu iracka policja zatrzymała Zaharię Al-Ravi siedemnastolatka, który próbował wysadzić się w samym centrum Bagdadu. Władze więzienia, w którym obecnie znajduje się chłopiec, zezwoliły dziennikarzowi BBC na przeprowadzenie z nim krótkiego wywiadu. Chłopiec przez dłuższy czas był bezdomny i właśnie wtedy został zwerbowany w szeregi ISIS, które dało mu dach nad głową, jedzenie. Zaharia zostaje przyprowadzony na wywiad skuty kajdankami na rękach i nogach i z zawiązanymi opaską oczami.Takich jak ja jest mnóstwo

Podczas wywiadu chłopiec opowiada dziennikarzowi BBC, jak bojownicy z ISIS pokazali mu, w jaki sposób nosić kamizelkę z ładunkami wybuchowymi, cały czas trzymając kciuk na zapalniku. - Powiedzieli mi, że pójdę prosto do nieba - mówi Zaharia. - Większość rekrutów ISIS to bezdomni lub sieroty dokładnie tacy jak ja - opowiada chłopiec. - Są w moim wieku, a czasem młodsi - kontynuuje. - Młodsi? O ile? - dopytuje dziennikarz. - Mają po czternaście, piętnaście, szesnaście lat - odpowiada Al-Ravi. Według raportu ONZ , Państwo Islamskie bardzo często posługuje się dziećmi jako żołnierzami. Najmłodsze pełnią rolę stróżów lub sanitariuszy. Starsi, na przykład trzynastolatki muszą już nosić przy sobie broń i walczyć ramię w ramię z dorosłymi.

Chciałeś zabić dzieci i kobiety

- Byłeś w pełni przygotowany, aby zabić kobiety i dzieci, tak samo jak mężczyzn? - pyta dziennikarz.

- Tak proszę pana - odpowiada Zaharia.

- Dlaczego płaczesz?

- Bo tak strasznie mi przykro. Bardzo tego żałuję.

- Wstydzisz się tego, co chciałeś zrobić?

- Tak, bardzo.

Zaharia odbędzie karę w więzieniu, po odbyciu wyroku będzie miał jeszcze szansę na przyzwoite życie.

W aktach przemocy w Iraku w 2014 roku zginęło ponad 15 tys. ludzi, a ponad 22 tys. odniosło obrażenia. Było to najkrwawsze 12 miesięcy od 2007 roku - wynika z danych opublikowanych na początku stycznia przez iracki rząd. W większości odpowiedzialność za te akty terroru brali na siebie dżihadyści z Państwa Islamskiego.

Więcej o:
Komentarze (23)
Niedoszły zamachowiec samobójca rozmawia z BBC. 17-latek płacze: Tak strasznie mi przykro...
Zaloguj się
 • angelic.a

  Oceniono 2 razy 2

  I tu jest właśnie problem. Siłą organizacji terrorystycznych są nie tylko ludzie o wypranych mózgach, ale również bezdomne dzieciaki, na których zarabiają różne mendy. Dzieciaki przeznaczane na handel ludźmi, na organy, na żebranie, na prostytucję, na akcje terrorystyczne. W rozwarstwionym społeczeństwie nikt się nimi nie przejmuje, a one same mają już dość skrzywioną psychikę. I tak dorasta nowa generacja katów i ofiar.

 • armir12

  0

  [____________________________

  Polecam nową stronę z aukcjami na której można kupić np. laptopa za 15 złotych :
  terazkup.pl
  Polecam serwis, póki co mało użytkowników i łatwo się wygrywa :)
  Ja wylicytowałem monitor wart 300zł za 18,20 :)

  _______________________

 • blue911

  Oceniono 9 razy -7

  Dla strategow z Pentagonu perspektywa pokoju to zmora ,ktora im spedza sen z powiek w nocy! Im wiecej wojen na swiecie tym wiecej miliardow zarobia oni I ich sponsorzy. Teraz na celowniku maja Polske, powodujac zawieruche na Ukrainie - wczesniej czy pozniej I my bedziemy musieli byc stronami w konflikcie.

 • elzbieta09

  Oceniono 4 razy 2

  Mam problem z wierzeniem mu. Szkoda mi go. Może jest mu naprawdę przykro? Ale czy już nigdy więcej tego by nie zrobił? W wieku 17 lat ma się już w miarę ukształtowaną osobowość. Pamiętają Państwo 10-letnią dziewczynkę, która z ładunkiem wybuchowym poszła na policję, bo ojciec i brat chcieli, aby dokonała zamachu? A policja oddała ją rodzinie z powrotem? Tamta dziewczynka wiedziała, czego chcieć w życiu i co jest dobre, a co złe. A ten chłopak tego nie wiedział? O 7 lat dojrzalszy od niej...

 • dawidderyl

  Oceniono 17 razy -7

  Identyczna historia kosciola katolickiego, oddaj wszystko kosciolowi a pujdziesz prosto do nieba. Niektire odpowiedzi pod ta rubryka to katole nie znajace nedzy nie znajace glodu to poprostu smieci ludzkiego pochodzenia. Ilu ministrantow i mlodych chlopcow oddawalo sie bezwstydnym klechom dla oczyszczenia duszy. Ludzie zastanowcie sie dobrze nad wyborem wiary. Kosciul albo Bog. To sa dwa odrebne zagadnienia. Kiedy ten nasz narod zmondrzeje?

 • baby1

  Oceniono 15 razy 7

  Jeśli obietnica, "że pójdę prosto do nieba" jest wystarczającą motywacją do zamachów samobójczych, to ci ludzie muszą być naprawdę zdesperowani. To nie jest żadne usprawiedliwienie takich poczynań, ale sporo wyjaśnia.

 • jm131

  Oceniono 18 razy 12

  Ten przynajmniej przejrzał na oczy. Są jeszcze młodsi, tak jak ten dzieciak, który rozstrzelał niedawno dwóch rosyjskich tajniaków. Sprany mózg i nie ma ratunku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX