W pobliżu Mariupola zestrzelono drona. Spadł do Morza Azowskiego. Czy to rosyjski model E08M?

Ukraińska straż graniczna wyłowiła wczoraj z Morza Azowskiego bezzałogowy samolot zwiadowczy. Został zestrzelony z karabinu maszynowego. Ukraińscy internauci podają, że to rosyjski model drona E08M ?Berta?.
Drona wyłowiono z Morza Azowskiego 40 metrów od brzegu w pobliżu Jałty - nie miasta na Krymie, tylko wsi pod Mariupolem w obwodzie donieckim.Straż graniczna wyciągnęła go z wody i oświadczyła, że został zestrzelony z karabinu maszynowego. Rozpiętość skrzydeł drona liczy cztery metry.

"O tym fakcie poinformowane zostały służby ATO (antyterrorystycznej operacji - red.), Służba Bezpieczeństwa Ukrainy i ministerstwo spraw wewnętrznych. Obecnie badane są wszystkie okoliczności" - czytamy w oświadczeniu straży granicznej.Czy to rosyjski sprzęt?

Ukraińskie media nie podają ani kto zestrzelił drona, ani do kogo należy, jednak ukraińscy internauci na rosyjskojęzycznym odpowiedniku Facebooka - Vkontakte - sugerują, że jest to rosyjski sprzęt: "To sprzęt rosyjskiego przemysłu obronnego - bezzałogowy aparat lotniczy E08M produkcji Eniks".

Na stronie poświęconej rosyjskiej technologii rakietowej rzeczywiście można znaleźć model drona E08M "Berta". Jego łączna masa to 150 kg, może przenosić ładunki do 25 kg i przemierzyć do 150 km. Jest używany do rozpoznawania celów: rakiet, bomb lotniczych i dronów - czytamy na stronie. Zostały też opublikowane zdjęcia E08M:

Internauci sugerują, że dron mógł być stosowany w rosyjskich ćwiczeniach wojskowych i wystrzelony z terytorium Krymu lub z pobliskiego Rostowa.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (163)
W pobliżu Mariupola zestrzelono drona. Spadł do Morza Azowskiego. Czy to rosyjski model E08M?
Zaloguj się
 • duchswiety124

  Oceniono 1 raz -1

  w sieci sklepów "Юный техник" można kupić za kopiejki takiego drona w częściach i samemu skleić butaprenem. Kijowską perfidię znamy nie od dziś

 • Chomik Juliusz

  Oceniono 1 raz 1

  Ostatnio takie modele widziałem w Butiku!!! Ruscy mają takie sklepy na każdym rogu, sam Putin o tym wie i dlatego wszyscy co udają się na Ukrainę zakupują potrzebny sprzęt do samoobrony. Ludzie zrozumcie to , że obywatel ma się sam bronić!!! Reszta bez komentarza.

 • limciu

  0

  Nie - to na pewno jego Chiński klon.

 • admcanarisfanclubpoland

  Oceniono 4 razy 0

  Cala masa gimbusow i innych idiotow lubi komentowac cos na czym sie nie zna…
  Drony wojskowe sa w kolorze szarym a ten jest pomaranczowy!!!!
  Subtelna roznica ale dla pismakow z gadzinowki wyborczej widac zadna.

 • macborys

  0

  jak berta, to z nrd

 • kloakier

  Oceniono 1 raz 1

  Drobne wyjaśnienie dla tych, nigdy nie byli w wojsku i nie mieli kontaktu ze sprzętem wojskowym...
  Otóż, taki na przykład chlebak, jak sama nazwa wskazuje służy do przechowywania granatów.
  Toteż proszę się nie sugerować nazwą.Dron, jak sama nazwa wskazuje, służy do atakowania przeciwnika.

 • kutafo51

  Oceniono 2 razy 0

  Mamy zaprzedancow w rzadzie, ale NARODZIE OBUDZ SIE!

 • kutafo51

  Oceniono 5 razy -1

  Lizecie tylki Amerykanskim i Ukrainskim zbrodniarzom, Putin jest swietym w porownaniu z nimi.

 • kutafo51

  Oceniono 7 razy -1

  O czym wy pojebancy piszecie! Przypomnij kolku bestialskie zbrodnie Ukraincow popelnione na Polakach. Ten oszust od czekoladek glorifikuje bandytow i ich potomkow a wy bzdury piszecie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX