Sąd utrzymał wyroki dla braci Nawalnych. "Mojego brata wzięto jako zakładnika"

Bracia zostali skazani na 3,5 roku więzienia za kradzież 30 milionów rubli. W apelacji prokuratura żądała 10 lat pozbawienia wolności. Sąd utrzymał wyrok 3,5 roku więzienia dla Olega Nawalnego i karę w zawieszeniu dla Aleksieja Nawalnego.
- Chcemy wyroku 10 lat pozbawienia wolności - mówił przed procesem moskiewski prokurator. Prokuratura złożyła apelację od wyroku pierwszej instancji. Moskiewski Sąd Miejski utrzymał jednak w mocy wyrok, który skazał jednego z liderów opozycji w Rosji, Aleksieja Nawalnego i jego brata Olega na kary 3,5 roku łagru za domniemane zagarnięcie pieniędzy francuskiej firmy Yves Rocher.

Obrońcy będą apelować do Sądu Najwyższego i Strasburga

Sąd apelacyjny utrzymał też w mocy decyzję sądu rejonowego w Moskwie, który w wypadku Aleksieja zawiesił wykonanie kary na 3,5 roku. Skazani nie przyznali się do winy. Ich adwokaci, którzy domagali się uniewinnienia obu braci.

Obrona zapowiada złożenie skargi do Sądu Najwyższego Federacji Rosyjskiej, a jeśli to nie odniesie skutku, także do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Opozycja antykremlowska nazywa sprawę polityczną.

Moskiewski Sąd Miejski uchylił decyzję sądu pierwszej instancji, który także nakazał braciom Nawalnym zapłacenie ponad 4 mln rubli roszczeń poszkodowanej firmy. Prokurator chciał zaostrzenia wyroków: wobec Aleksieja do 10 lat kolonii karnej, a wobec Olega - do 8 lat."Mojego brata wzięto jako zakładnika"

Podczas wtorkowej rozprawy Aleksiej kategorycznie zażądał uwolnienia swojego brata. - Mój brat znajduje się w więzieniu z jednego powodu: wzięto go jako zakładnika, by zmusić mnie do zaprzestania działalności politycznej - oświadczył opozycjonista.

Po ogłoszeniu wyroku Nawalny zapowiedział, że będzie dalej działał politycznie. - Będę kontynuować wszystko, co robiłem. Niewykluczone, że z dodatkową energią, gdyż teraz mam dodatkową, osobistą motywację - powiedział dziennikarzom w siedzibie Moskiewskiego Sądu Miejskiego.

Polityk poinformował, że 1 marca weźmie udział w demonstracji przeciwko polityce prezydenta Władimira Putina, którą opozycja organizuje w Moskwie. Nie wykluczył zarazem, że w najbliższym czasie mogą mu zostać przedstawione jakieś nowe zarzuty.

Mieli ukraść 30 milionów z zagranicznej firmy

Aleksiej Nawalny był oskarżony o zdefraudowanie 30 mln rubli (536 tys. dolarów), w tym na szkodę firmy Yves Rocher. Jego brat Oleg był współoskarżonym w tej sprawie.

Na Aleksieju Nawalnym ciąży już wyrok 5 lat łagru, który wymierzył mu w lipcu roku 2013 Sąd Obwodowy w Kirowie, 900 km na wschód od Moskwy, za rzekome spowodowanie strat materialnych w jednej z państwowych spółek. Sąd później zawiesił wykonanie tej kary na pięć lat. Opozycjonista nie przyznał się do winy w żadnej sprawie.

Nawalny był jednym z przywódców protestów w Moskwie, 37-letni Nawalny - adwokat, bloger i bojownik z korupcją - to jeden z przywódców protestów w Moskwie w 2012 roku przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. Od lutego opozycjonista przebywał w areszcie domowym.

We wrześniu 2013 roku Nawalny uczestniczył w wyborach mera Moskwy, zdobywając 27,24 proc. głosów i ustępując tylko obecnemu merowi Siergiejowi Sobianinowi.

Czytaj więcej o wyroku dla Aleksieja Nawalnego tu>>> i tu>>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Komentarze (27)
Sąd utrzymał wyroki dla braci Nawalnych. "Mojego brata wzięto jako zakładnika"
Zaloguj się
 • kilmer775

  Oceniono 2 razy 0

  dura lex, sed lex (chociaż dla Nawalnego może nie aż tak) :)

 • ad2009

  Oceniono 5 razy -1

  Strasznie aktywni dzisiaj hejterzy z Moskwy i ruskiej ambasady...
  nareszcie mają temat, sa nawet oskarzenia N. o szpiegostwo...Charoszyj diadia Putin, nie kazal zabic...

 • priekrasna.brunhilda

  Oceniono 4 razy 0

  Jak w naszym przysłowiu: "gdyby kózka nie skakała... to by w łagrze nie siedziała!" ;)
  Jak myślicie, gdyby u nas (albo gdziekolwiek indziej na świecie) jakiś "opozycjonista" (pomijając już to, kto go opłaca) nawoływał publicznie do obalenia ustroju, to co by go czekało - nagroda państwowa za popularyzację działań anarchistycznych i dokonania na polu rewolucyjnym? Gdy wiele lat temu pracowałam naukowo na Syberii to już wtedy miejscowi notable narzekali na brak rąk do pracy. Najwyraźniej car Wołodia Liliputin Pierwszy (i być może ostatni ;) ) wysłuchał łaskawie zawodzenia swoich czynowników z dalniewastocznych guberni i jak widać - postanowił zasilić personel syberyjski kolejnymi parami rąk. Ale - zgodnie z przepisami ZSRR (co ciekawe, w carskiej Rosji też takie istniały) - rodzeństwo skazywane wspólnie było rozdzielane i wysyłane do różnych, czasem baaardzo odległych łagrów. Jedno pewne: tam, dokąd trafią, dość ciężko będzie im zrobić kolejne przekręty. Choć znając ich złodziejskie talenty, może się okazać, że bracia N. sprywatyzują (to taki eufemizm oznaczający "kradzież") jakiś trudoisłag, a następnie sprzedadzą go na przykład Chińczykom albo Eskimosom.

 • dante_waw

  Oceniono 1 raz -1

  Co za roznica, czy wsadza go za rzucenie papierka na ziemie czy za nie zaplacone podatki w 1993... zamiast napychac kieszenie i zyc w zgodzie z wladza, domaga sie jakis praw i walki z korupcja.... no wariat... ajk...teraz zamkna go w "psychuszce"

 • mate29

  Oceniono 7 razy -3

  Nawalny jest oficerem CIA !
  Nie rozumiem dlaczego on nie ma dożywocia w łagrze

 • jm131

  Oceniono 6 razy -2

  Na pewno ta sprawa jest mocno polityczna, ale w ogóle nie piszecie czy te zarzuty są prawdziwe.

  Czy rzeczywiście Nawalny defraudował pieniądze Yver Rocher? To chyba tutaj kluczowe, wysokość kary na bank jest polityczna, ale czy skazany będzie słusznie?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 12 razy 4

  Nawalnego Putin oskarża o kradzież 30 mln rubli, co przy dzisiejszym kursie rubla daje ledwie jakiś 'batonik'.

  A jak dotąd Putin sam okradł Rosję i Rosjan na 200 mld dolarów. Rezydencja w Soczi 3 mld dolarów na koszt olimpiady, 5% udziałów w Gazpromie i kasa na szwajcarskich kontach.

  Majątek większy niż u Romanowów, a Putin jako Czekista powinien wiedzieć, co z Romanowami zrobiło Czeka...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX