Najstarsza Europejka zawdzięcza długowieczność surowym jajkom i rozstaniu z mężem

Najstarsza kobieta w Europie, mieszkanka Włoch, skończyła 115 lat. Uważa, że zawdzięcza swoją długowieczność jedzeniu codziennie surowych jajek oraz życiu w pojedynkę.
Włoszka Emma Morano przeżyła 115 lat i trzy miesiące. Jest najstarszą osobą w Europie i piątą najstarszą osobą na świecie. Na jej oczach Włochy przekształcały się z monarchii w republikę, przeżyła rządy Mussoliniego i dwie wojny światowe. - 115 lat to dużo - podsumowała na łamach "The New York Times".

Jaka jest jej metoda na długowieczność? Trzy surowe jajka dziennie jadła, odkąd lekarz przepisał jej to w wieku kilkunastu lat, gdy cierpiała na anemię. Przez 115 lat zjadła więc około 100 tys. jajek.

Energii dodało rozstanie z mężem?

Morano uważa, że energii dodała jej też samotność. Rozstała się z mężem w 1938 roku, co wówczas było społecznie nieprzyjęte - samą instytucję rozwodu Włochy zalegalizowały dopiero w 1970 roku. Mimo że w ciągu swojego życia miała wielu adoratorów, z nikim nie związała się na poważnie. - Nie chciałam być przez nikogo zdominowana - przyznała. Wciąż żyje sama w swoim dwupokojowym mieszkaniu. Każdego dnia jej siostrzenica przychodzi do niej, by przygotować jej jedzenie na cały dzień - wspomniane surowe jajka, mięso, makaron i banany - pisze "NYT".

Naukowcy są zgodni co do tego, że nie ma jednej recepty na długowieczność. Każdy ma na nią swój własny sposób, a dużą rolę odgrywają też geny.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (41)
Najstarsza Europejka zawdzięcza długowieczność surowym jajkom i rozstaniu z mężem
Zaloguj się
 • geniusz786

  Oceniono 2 razy 2

  A kawkę piła ze ŚMIETANKĄ? Życzę Pani dużo pogody, WCIĄŻ ŻYWEGO DUCHA

 • ja5569

  Oceniono 4 razy 4

  Cos w tym jest! Ja tez zyje w pojedynke, i nadal zyje. Nie moge jednak przeprowadzic kontreksperymentu co by bylo, gdybym zyl nie w pojedynke...

 • mocten

  Oceniono 8 razy -2

  A jej były mąż, po rozstaniu z nią, dożył 225 lat !!!

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 12 razy 0

  Najstarsza Europejka zawdzięcza długowieczność surowym jajkom i rozstaniu z mężem - jajka znosiła po rozstaniu z mężem

 • sieradz2

  Oceniono 20 razy 10

  Świetna wiadomość! Chociaż mam tylko 2 surowe jajka to z żoną już dawno się rozszedłem. I myślę, że dzięki temu też sobie długo pożyję, a przynajmniej spokojniej.

 • martok11

  Oceniono 23 razy 23

  Kobiety żyją dłużej od mężczyzn. Zwłaszcza wdowy.

 • lerta

  Oceniono 11 razy -3

  "Mimo że w ciągu swojego życia miała wielu adoratorów, z nikim nie związała się na poważnie. - Nie chciałam być przez nikogo zdominowana - przyznała. " - życie może i długie, ale beznadziejne. Ten ciągły strach przed zdominowaniem, współczuję.

 • mirman8

  Oceniono 15 razy -3

  Facet pewnie wyszedł tylko po fajki ona biedna czeka już 77 lat!
  Biedna nie ma kiedy umrzeć bo musi mu wpindol spuścić za samowolkę.

 • s0ap

  Oceniono 28 razy 24

  Hehe, ciekawe co na to ci wszyscy panikarze od cholesterolu :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX