Ukraińscy wojskowi otrzymują tajemnicze SMS-y. "Chłopcy, poddałem się. To lepsze niż zdechnąć"

14.02.2015 17:18
Tweet Pawła Pieniążka

Tweet Pawła Pieniążka (Fot. twitter.com)

"Chłopcy, poddałem się [separatystom - red.]. To lepsze, niż zdechnąć" - takie SMS-y otrzymują ukraińscy żołnierze pod Debalcewem. Nadawca jest nieznany, ale jego cel wydaje się jasny - zachęta Ukraińców do złożenia broni. O sprawie informuje na Twitterze dziennikarz Paweł Pieniążek.
"Poroszenko sprzedał nas, na widły go" - to tylko jedna z wiadomości, które według Pieniążka otrzymują ukraińscy żołnierze. Ton wiadomości wyraźnie wskazuje na to, że została wysłana przez ukraińskiego obywatela, a być może innego żołnierza:Propagandowe wiadomości

Nadawca jednak nie jest znany. Pieniążek sugeruje, że SMS-y mogą być dziełem prorosyjskiej propagandy. "Chłopcy, poddałem się, jeńców nie rozstrzeliwują. To lepsze, niż zdechnąć" - takie wiadomości muszą oddziaływać na wyobraźnię ukraińskich wojskowych. Tym bardziej jeśli wydaje się, że pochodzą od kolegi z frontu, który życzy im jak najlepiej i doradza najlepsze dla nich rozwiązanie.Pieniążek pisze na swoim Twitterze, że także do niego dotarł SMS o podobnej treści. Dziennikarz wskazuje na to, że numer, z którego wysłano wiadomość, jest nietypowy jak na numer ukraiński:Rosyjskich żołnierzy wysyłano na wojnę?

Tymczasem o równie ciekawej sprawie informuje TVP Info. Portal pisze, że rosyjscy żołnierze z Murmańska skarżyli się Siergiejowi Kriwience, członkowi kremlowskiej rady ds. praw człowieka, że przymuszano ich do wzięcia udziału w wojnie na wschodzie Ukrainy.

"Zgodnie z rozkazem mieli jechać do Rostowa nad Donem, a tam w ramach zadań bojowych potajemnie przekroczyć ukraińską granicę. Oficer wyjaśniał im, że tam trwa wojna i muszą pomagać rosyjskojęzycznej ludności, która ginie od ukraińskich bomb" - relacjonuje TVP Info. Kriwienko wysłał już do rosyjskiego Ministerstwa Obrony list, w którym domaga się wyjaśnienia tej sprawy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (170)
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 309 razy 177

  A tam, wielka tajemnica, kolejna żałosna akcja moskiewskich trolli. Jest się czym podniecać.

 • b.kiddo

  Oceniono 142 razy 126

  "Jeńców nie rozstrzeliwują" - widać że autorzy SMSów czuli że muszą to podkreślić, dobre...

 • alex_hildemberg

  Oceniono 125 razy 85

  "Zgodnie z rozkazem mieli jechać do Rostowa nad Donem, a tam w ramach zadań bojowych potajemnie przekroczyć ukraińską granicę."
  Czyżby rosjanie nie chcieli umierać za Krym, czy to może taki jednostkowy przypadek.

 • lodzermensz1

  Oceniono 112 razy 74

  Nie tylko WebBrygady działają, ale także MobileBrygady.
  Każda forma propagandowego oddziaływania dobra. Ukraińcy zaś powinni przypomnieć sobie to co spotkało cyborgów w Doniecku, albo ofiary rozstrzeliwać jeńców na rozkaz komendantów polowych brygady "Wostok".
  www.youtube.com/watch?v=A5J-9xJLe48

 • blaysi

  Oceniono 126 razy 50

  po iłwoajsku i donieckim lotnisku ukraińcy wiedzą, że poddać się bydlakom puttany to tak jak poddać się dzikim zwierzętom z isis. no ale fsb/gru będzie prowadzić wojnę psychologiczną, tak jak na tym właśnie forum, w końcu nie na darmo noszą opaski uciskowe na mózgu.

 • regnar3712

  Oceniono 82 razy 44

  "Chłopcy, poddałem się, jeńców nie rozstrzeliwują...." ta? Giwi jakos mysli inaczej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje