Jarubas: Turystyka polskich polityków na Majdan nie bilansuje się na plus. Potraktowano Polskę jak chłopca na posyłki

Kandydat PSL na prezydenta chce "dalekiej od emocji, zdroworozsądkowej polityki wschodniej". Bo jak mówi Adam Jarubas w rozmowie z "Rz", zaangażowanie Polski w sprawy Ukrainy skończyło się ogromnymi stratami gospodarczymi. Polityk PSL nie chce ustawy o związkach partnerskich. Nie poparłby też konwencji antyprzemocowej.
Adam Jarubas, kandydat PSL na prezydenta, krytykuje dotychczasową politykę Polski wobec Ukrainy. Jak mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą", jako orędownicy Ukrainy dużo straciliśmy.

"Turystyka na Majdan wielu polskich polityków, ta w 2004 i w 2014 r., wyrywanie się przed szereg, dziś nie bilansuje się na plus. Polska, która chciała być bardzo silnym orędownikiem europejskiej drogi Ukrainy, została przez Kijów, ale także Berlin i Waszyngton potraktowana trochę jak chłopiec na posyłki. Zrobiliśmy swoje, a teraz mamy czekać w szeregu na kolejne rozkazy" - ocenił marszałek województwa świętokrzyskiego.

Straciło nie tylko rolnictwo

Jarubas wytyka, że Polska na zaangażowaniu w sprawy Ukrainy nie zyskała politycznie, a do tego "odnotowaliśmy ogromne straty gospodarcze".

Dlatego zdaniem kandydata ludowców na prezydenta trzeba zmienić politykę zagraniczną. "Przy naszym położeniu geopolitycznym potrzebna jest zdroworozsądkowa polityka wschodnia, daleka od emocji, zbytnich uprzedzeń, uwzględniająca mocniej niż dotychczas nasz interes narodowy".

Polska konserwatywna

Sondaże nie dają politykowi PSL szans na sukces w majowych wyborach. W ostatnim miał 2 proc., tak jak Janusz Korwin-Mikke i Janusz Palikot.

Ale Adam Jarubas nie traci optymizmu. "Mam nadzieję spotkać się na debacie z Bronisławem Komorowskim przed drugą turą" - mówi "Rz". Przed pierwszą turą głosowania chce debatować z Andrzejem Dudą z PiS.

Kandydat PSL, gdyby był posłem, nie poparłby konwencji antyprzemocowej. Nie głosowałby też za ustawą o związkach partnerskich. Za to nie ma nic przeciwko in vitro. Bo jak stwierdził w rozmowie z "Rz", "nie możemy przechodzić do porządku dziennego nad problemem wielu polskich rodzin borykających się z bezdzietnością".

Więcej o:
Komentarze (15)
Jarubas: Turystyka polskich polityków na Majdan nie bilansuje się na plus. Potraktowano Polskę jak chłopca na posyłki
Zaloguj się
 • klara551

  Oceniono 2 razy 2

  Nawet poeci wiedzą ,panie Jarubas,że bilans musi wyjść na zero,a co do meritum ma pan rację. Tyle tylko że kandydat na prezydenta powinien znać choćby podstawowe określenia ekonomiczne bo inaczej wychodzi kabaret z pseudoerudytami.

 • l_zaraza_l

  Oceniono 3 razy -1

  Niekiedy korzyści z inwestycji są odroczone w czasie.

 • uzdek98

  Oceniono 2 razy 0

  no prosze... nareszcie jakies rozsadne slowa .. szkoda tylko, ze to pokazucha...

 • olek1303

  Oceniono 7 razy 1

  Z Majdanem zgoda, ale kumpel Jarubasa Sawicki mógłby w końcu przymusić braci Ukraińców do jedzenia naszych świń i wołu. Proponuję sprzedaż wiązaną. Jeden karabin plus jedna świnia. Nawet za ten kredyt przeż Kopacz obiecany. Żywej kasy im dawać nie wolno bo rozkradną niestety.

 • jerzy.zywiecki

  Oceniono 5 razy 1

  A mnie się zdaje, że naszych polityków to tak bardzo nikt nie wysyłał, oni sami ochoczo i z własnej woli obciągali laskę ( jak to powiedział b. minister ), lub wpychali się bez wazeliny Zachodnim mocodawcą w celu przypodobania się.

 • dziadekjam

  Oceniono 15 razy 9

  "Turystyka na Majdan wielu polskich polityków, ta w 2004 i w 2014 r., wyrywanie się przed szereg, dziś nie bilansuje się na plus. Polska, która chciała być bardzo silnym orędownikiem europejskiej drogi Ukrainy, została przez Kijów, ale także Berlin i Waszyngton potraktowana trochę jak chłopiec na posyłki. Zrobiliśmy swoje, a teraz mamy czekać w szeregu na kolejne rozkazy"
  -----------------------------------------------------------------------------------------------
  W tym perłna racja, ale co się dziwić kiedy polska polityka zagraniczna nastawiona jest na "robienie laski" , jak to stweirdził eks szef MSW Raduś hrabia Sikorski von Chobielin.

 • fakiba

  Oceniono 9 razy -1

  Ten Jarubas bardzo do pisiorów by pasował , pewnie Dudzie dużo głosów zgarnie

 • plorg

  Oceniono 8 razy -4

  W tytule: "Ukraina potraktowała Polskę jak chłopca na posyłki"
  W tekście: "Waszyngton potraktowana trochę jak chłopiec na posyłki."

  Może się zdecydujcie?
  Bycie chłopcem na posyłki to praca lepsza niż żadna (żadna praca nie hańbi). Poza tym żadnej też innej, lepszej pracy nikt Polsce nie oferuje. Ale mądry chłopiec bierze swoją zapłate z góry, bo z dołu niczego się nie doczeka.

  "W ostatnim miał 2 proc., tak jak Janusz Korwin-Mikke i ..."

  Zdaje się, że w ostatnim Korwin miał 4%. Nie czytacie tekstów własnej Gazety?
  Myślę, że to całkiem możliwe. W końcu po licho przywiązywać wagę do zmyślonych danych.

 • glon4

  Oceniono 15 razy 9

  Mam ograniczone zaufanie do ludowców , ale gościu widzę iż myśli samodzielnie . Jeszcze może mu mózgu nie " zlasowało ". Zobaczymy jego koncepcję , plany, rozwiązania co dalej , a może coś z niego "wyrośnie "

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX