Donbas. Siły separatystów próbują odbić Debalcewe i Mariupol. Mają czas do niedzieli

Trwa walka z czasem. Ukraińcy mają czas do niedzieli, by utrzymać swoje pozycje w Debalcewe i Mariupolu. Trwają zacięte walki w ?kotle debalcewskim? o drogi dojazdowe. Ukraińcy na chwilę odblokowali trasę Artiomowsk - Debalcewe, po czym musieli zawrócić.
Według dzisiejszego porozumienia z Mińska, walki na froncie we wschodniej Ukrainie będą trwać jeszcze dwa dni. W nocy z soboty na niedzielę, o godz. 12, ma nastąpić pełne zawieszenie broni. Ukraińskie wojska mają wycofać się na minimum 50 kilometrów od faktycznej linii styczności, a siły separatystów do linii styczności zgodnie z mińskim memorandum z 19 września 2014 r. Dlatego teraz trwa walka o najważniejsze strategicznie punkty: "przyczółek debalcewski" i Mariupol.

Debalcewe - walka o trasę dojazdową

Przed południem przywódca ukraińskiego batalionu Donbas Semen Semenczenko poinformował na Facebooku, że część ukraińskich wojsk odbiła szturmem wioskę Łowginowo, która leży na trasie Artiomowsk - Debalcewe. To jedyne połączenie sił Ukraińców w Debalcewe z tyłami swojej armii.

Cztery godziny temu, Semenczenko podał, że szturm jednak został przerwany, a Ukraińcy musieli się wycofać. "Walki, które wciąż przybierają na sile, toczą się w okolicach wsi" - napisał. Dodał, że chodzi o dwie trasy: Artiomowsk - Debalcewe i Debalcewe - Ługańskoje w pobliżu miejscowości Nyżnie Łozowe.

W ciągu ostatniej doby w wyniku starć w okolicach "kotła debalcewskiego" zginęło trzech cywilów, a pięciu zostało rannych.

Post użytkownika ????? ??????????.


Ukraińcy odbili miejscowość pod Mariupolem

"Brama na Krym", miasto portowe Mariupol było ostrzeliwane z rakiet od wczesnego rana. Ukraiński batalion Azow odpierał również ataki na przedmieściach, w pobliżu miejscowości Sachanka i Szyrokino. Separatyści używają granatników i czołgów - podaje "Ukraińska Prawda".

O 16 czasu miejscowego przedstawiciele batalionu "Azow" podali, że Szyrokino zostało odbite i rozpoczęto ewakuować ludność cywilną. "W miasteczku zniszczono większą część domów mieszkalnych. W tej chwili żołnierze ewakuują cywilów" - podali na swojej stronie na Facebooku. "Miejscowi potwierdzają, że ostrzał został przeprowadzony ze strony Sachanki" - dodają.

O prawdziwej twarzy Ukrainy przeczytaj w książkach >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (161)
Donbas. Siły separatystów próbują odbić Debalcewe i Mariupol. Mają czas do niedzieli
Zaloguj się
 • czcze_gadki

  0

  Kiedy się w końcu nauczycie, że pisze się Debalczewo, a w j. polskim obowiązuje odmiana.
  A tak poza tym powodzenia życzę powstańcom w podgrzewaniu kotła, za dzień-dwa tysiące banderowców będą w niewoli :)

 • wadim.murski

  0

  może jeszcze jakieś snakcje? ;)

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 2 razy 0

  Masz naiwna Mario Wielebińsko-Matko Wielebna swoje fobie na Jankesów i umiłowanie rosyjskiego systemu władzy, masz swoje ślepe znienawidzenie Ukrainy jakby wszyscy tam byli banderowcami a w Donbasie byli tylko dobrzy Rosjanie:P
  Ruscy strzelali, zabrali Krym. Zniszczyli Donbas, idą dalej chcą Mariupol zająć, przejąć cała wschodnią Ukrainę. Nie dla ludzi twoich ukochanych Rosjan, którzy nie są niczemu winni, tylko dla zrobienia sobie drogi do baz wojskowych na Krymie który przejęli. Chcą tylko kontrolować drogę, zniszczyć wszystko jak zwykle, ale nie płacić za odbudowę-NiE!
  Zostawiają Donbas i zajętą Ukrainę formalnie Ukrainie, ale płacić za zniszczenia ani myślą. Tymczasem żadać będą żeby Kijów płacił na utrzymanie przejętych terytoriów a za odbudowę niech zapłaci UE, bo przecież według ciebie to UE strzelała rakietami na Donbas:P Mają też za jednym zamachem załatwioną sprawę dążeń Ukrainy do UE-z podzielonym krajem, który jest okupowany nikt nie będzie rozmawiał ani o stowarzyszeniu z UE ani co więcej o wstąpieniu do UE. A za wszystko płacą życiem, zdrowiem, dobytkiem zwykli ludzie tam mieszkający. Przykro mi, że jesteś taka stara a taka głupia:( i że tak się dałaś łapać na ruską propagandę jakbyś jej z dawnych czasów w Polsce nie pamiętała. Ale część ludzi tak ma-wystarczy zobaczyc jakie pierdoły opowiadał Miller-jakby w głowie miał mizerię a nie ogórek. Ale to pewnie twój idol betonowy.

 • ernie123

  Oceniono 4 razy 0

  Merkel i Hollande - para zdrajców jak Churchill i Roosevelt.
  Za czapkę gruszek handlują czyimiś prawami. To pokazuje na czym właściwie polega Unia Europejska.

  Nas mamiono, że to będzie silna grupa, która spokojnie przeciwstawi się Rosji. Jak widać interesy Niemiec i Francji mają być najważniejsze.

  Dla niedowiarków poczytajcie jak Merkel kazała wstrzymać produkcję samochodów na Węgrzech. Po to właśnie Niemcom UE.

 • Kidler Jan

  Oceniono 3 razy -1

  Terrorystów Putina nie interesuje pokój oni chcą całej Ukrainy lub granica pod Kijowem......Putin zrobił w Mińsku wybieg żeby zaślepić zachodowi swoją agresję to samo robił do tej pory na Krymie w ługańsku doniecku ,,,,przerzuca swoich Rosyjskich najemników i czołgi rakiety na Ukraina ...a zachód się łudzi że Putin odpuści NIGDY TEGO NIE ZROBI ,,,,TO PODSTĘPNY LIS ...ZACHÓD NIC NIE ZROBI UKRAINA CAŁĄ ZNIEWOLI ,LITWA ,ŁOTWA I ESTONIA WSZYSTKO PRZEJMIE A ZACHÓD BĘDZIE SZCZEKAŁ I NIC NIE ZROBI ,,A POTEM ZABIERZE SIĘ ZA POLSKA ALE SIĘ ROZCZARUJE PONIEWAŻ POLACY BĘDĄ WALCZYĆ WSZĘDZIE I NA CAŁYM ŚWIECIE Z AGRESOREM ROSYJSKIM I WTEDY ZACZNIE SIĘ TRZECIA WOJNA ŚWIATOWA I KACAPY ZNIKNĄ Z POWIERZCHNI ZIEMI ....

 • patriotaa

  Oceniono 3 razy -1

  Wojska rosyjskie i sprzęt wojskowy wraz z separatystami wracają do rosji Ukraina strzeże granic i przejść z rosją. W żadnm wypadku jakiekolwiek referendum w sprawie autonomii. Ukraina to jest Ukraina a nie jakieś tam republiki według widzimisię moskwy. Rosja wypłaca wszelkie odszkodowania za zniszczenia poczynione na Ukrainie no i zwrot Krymu.

 • Adam Wronka

  Oceniono 4 razy 2

  20 wiek 1 AUSTRIA 2 CZECHOSŁOWACJA 3 POLSKA 21wiek 1 UKRAINA 2 KRAJE BAŁTYCKIE 3 POLSKA

 • bandera_chujlo

  Oceniono 9 razy -1

  Za Wołyń bić ukraińskie ścierwa skoro nie chcą tego robić rządzący zdrajcy w Polsce z Komorowski (Szczynukowiczem), Tuskiem, Siemoniakiem, Sikorskim na czele ! Wieczna hańba zdrajcom Ojczyzny !

 • blski

  Oceniono 10 razy 8

  Idiotyzmem jest ugoda na zawieszenie broni za kilka dni. Obie strony w ciagu tego czasu beda usilowaly zajac jak najwiecej terenu, jak tez nie beda oszczedzaly broni a przywodcy ludzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX