Robert Biedroń chce, aby Słupsk był jak miasta w Skandynawii i USA

Władze Słupska chcą wzorować się na rozwiązaniach skandynawskich i amerykańskich i poszukują miast partnerskich w tych krajach. Słupsk wkrótce będzie trzecim miastem w Polsce, które podpisze Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.
Prezydent Słupska Robert Biedroń spotkał się w środę w Warszawie z ambasadorami Szwecji i USA. Spotkanie w ambasadzie Szwecji miało m.in. na celu znalezienie dla Słupska miasta partnerskiego w tym kraju.

- Chcemy wzorować się na rozwiązaniach skandynawskich, nie tylko miast w Szwecji, ale także w Danii czy Norwegii - mówi Beata Maciejewska, pełnomocniczka prezydenta Słupska ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji miasta. - Ich rozwiązania z zakresu ekologii, zrównoważonego transportu miejskiego czy polityki równości kobiet i mężczyzn wydają się dla nas kluczowe. Rozmawialiśmy z panem ambasadorem na temat znalezienia dla Słupska odpowiedniego miasta partnerskiego w Szwecji i obiecał nam w tym zakresie pomoc. Moim zdaniem miastem takim mogłoby być na przykład Växjö lub Södertälje.

Podczas spotkania ustalono, że w znalezieniu dla Słupska miasta partnerskiego w Szwecji pomagać będzie również Józef Neterowicz, radca w szwedzkiej ambasadzie.

Karta równości w trzecim mieście w Polsce

Kończący wkrótce swoją misję w Polsce ambasador Szwecji Staffan Herrström znany jest ze swoich poglądów na temat równości płci w życiu społecznym i politycznym. Władze Słupska zapowiedziały więc podczas wizyty, że wzorem miasta skandynawskich Słupsk podpisze w czerwcu Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Karta ta jest zbiorem ogólnych, deklaratywnych zasad dotyczących poszanowania praw kobiet i mężczyzn. Samorządy, które ją podpisują, zobowiązują się m.in. do: kształtowania swoich budżetów tak, aby brały pod uwagę potrzeby obu płci; zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn w podejmowaniu kluczowych dla miasta decyzji; promocji równego wynagrodzenia za tę samą pracę; walki ze stereotypami w uprzedzeniach rasowych, niepełnosprawności, orientacji seksualnej, religii czy sytuacji ekonomicznej. Ten dokument z 2006 r. podpisało już ponad 1000 europejskich samorządów, za to w Polsce tylko dwa - miasto Nysa oraz Aleksandrów Kujawski. Słupsk będzie trzeci.

Ambasador USA przyjedzie do Słupska

Prezydent Biedroń spotkał się w środę również z ambasadorem USA w Polsce Stephenem Mullem. Rozmowa dotyczyła m.in. budowy pod Słupskiem amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Z przyczyn politycznych plany budowy tarczy zostały kilka lat temu zawieszone przez administrację Baracka Obamy. Jednakże kilka lat temu zarówno rządy Polski jak i Stanów Zjednoczonych obiecały mieszkańcom Słupska konkretne inwestycje infrastrukturalne w związku z budową tarczy, ale nie zostały one spełnione.

- Rozmowa prezydenta i ambasadora dotyczyła właśnie tych inwestycji wokół tarczy - mówi Beata Maciejewska. - Ambasador obiecał nam, że będzie rzecznikiem naszych postulatów wobec rządu polskiego i amerykańskiego.

Ambasador USA zapowiedział również, że wkrótce przyjedzie do Słupska i spotka się z miejscowymi przedsiębiorcami. Planowana jest także wizyta słupskich przedsiębiorców i urzędników w USA, w celu nawiązania stosunków partnerskich z tamtejszymi miastami. Jak się dowiedzieliśmy w grę wchodzą miasta Portland i Madison.

- Chcemy korzystać również z rozwiązań amerykańskich, jeśli chodzi o ekologię, zieloną energię i zrównoważony transport - dodaje Beata Maciejewska.

NAJBARDZIEJ ROMANTYCZNE MAŁE MIASTA W EUROPIE? SĄ DWA Z POLSKI!


Więcej o:
Komentarze (153)
Robert Biedroń chce, aby Słupsk był jak miasta w Skandynawii i USA
Zaloguj się
 • dawidderyl

  0

  Biedronku, wystartowales w prawdziwy wiek czegos co bedzie historia Polski. W przewidywaniach wiele miast ppdazy za twoim planem rozwoju i kultury. Mam nadzieje ze przyszle wybory na premiera beda twoja wlasnoscia. Plyn do przystani prawdy i rownosci. Wiem ze zdystansujesz wszystkie szmaty polskiej polityki. Plyn w tym kierunku, plyn z pelna fala.

 • zyks

  0

  Jest podobno takie powiedzenie w (północnej) Italii: "wyjmij palec z d..y". To znaczy: za mocno się nadmuchałeś, spuść trochę gazu...:)

 • zyks

  0

  No proszę, Pan Prezydent Biedroń ufunduje nam wytęsknioną tarczę. Ale w dalszym ciągu myślę, że ten balon pęknie w końcu z hukiem. Za mocno napompowany, za mała jakość, wytrzymałość materiału, za dużo narcyza....

 • gab48

  Oceniono 1 raz 1

  pozyjemy zobaczymy.
  Trzymam kciuki, zeby pan Biedron osiagnal sukces. Ale jeszcze nic nie zrobil. Oprocz gadki, usmiechow i jezdzenia rowerem. Przyjada ambasadory i telewizory, zrobia wywiad, ociepla swoj wizerunek. Ale przybedzie od tego miejsc pracy, dobrze platnej pracy? Sa juz plany budowy mieszkan dla mlodych, zjobkow i przedszkoli? Takich mesjaszy to juz paru bylo. Ostatni to sie nazywal Obama

 • y0rg

  Oceniono 3 razy 1

  szkoda,ze nie kandyduje na prezydenta RP

 • pumpernik

  Oceniono 3 razy 1

  Biedroń, jak chcesz być dobrym prezydentem,
  to wygoń fotografów, olej ambasadorów i weź się do roboty.
  Słupsk, to nie Wiejska.

 • Holendeer

  Oceniono 3 razy 1

  Jak on nawet nie potrafi wskazać Słupska na mapie Polski....

 • cucurucu

  Oceniono 6 razy -4

  Mullen wyglada na takiego samego przyglupa jak i Biedron i chyba maja takie same upodobania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX