Robert Biedroń chce, aby Słupsk był jak miasta w Skandynawii i USA

Ambasador USA Stephen Mull i Robert Biedroń

Ambasador USA Stephen Mull i Robert Biedroń (Photographer: Wojciech Mandal)

Władze Słupska chcą wzorować się na rozwiązaniach skandynawskich i amerykańskich i poszukują miast partnerskich w tych krajach. Słupsk wkrótce będzie trzecim miastem w Polsce, które podpisze Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.
Prezydent Słupska Robert Biedroń spotkał się w środę w Warszawie z ambasadorami Szwecji i USA. Spotkanie w ambasadzie Szwecji miało m.in. na celu znalezienie dla Słupska miasta partnerskiego w tym kraju.

- Chcemy wzorować się na rozwiązaniach skandynawskich, nie tylko miast w Szwecji, ale także w Danii czy Norwegii - mówi Beata Maciejewska, pełnomocniczka prezydenta Słupska ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji miasta. - Ich rozwiązania z zakresu ekologii, zrównoważonego transportu miejskiego czy polityki równości kobiet i mężczyzn wydają się dla nas kluczowe. Rozmawialiśmy z panem ambasadorem na temat znalezienia dla Słupska odpowiedniego miasta partnerskiego w Szwecji i obiecał nam w tym zakresie pomoc. Moim zdaniem miastem takim mogłoby być na przykład Växjö lub Södertälje.

Podczas spotkania ustalono, że w znalezieniu dla Słupska miasta partnerskiego w Szwecji pomagać będzie również Józef Neterowicz, radca w szwedzkiej ambasadzie.

Karta równości w trzecim mieście w Polsce

Kończący wkrótce swoją misję w Polsce ambasador Szwecji Staffan Herrström znany jest ze swoich poglądów na temat równości płci w życiu społecznym i politycznym. Władze Słupska zapowiedziały więc podczas wizyty, że wzorem miasta skandynawskich Słupsk podpisze w czerwcu Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Karta ta jest zbiorem ogólnych, deklaratywnych zasad dotyczących poszanowania praw kobiet i mężczyzn. Samorządy, które ją podpisują, zobowiązują się m.in. do: kształtowania swoich budżetów tak, aby brały pod uwagę potrzeby obu płci; zrównoważonego udziału kobiet i mężczyzn w podejmowaniu kluczowych dla miasta decyzji; promocji równego wynagrodzenia za tę samą pracę; walki ze stereotypami w uprzedzeniach rasowych, niepełnosprawności, orientacji seksualnej, religii czy sytuacji ekonomicznej. Ten dokument z 2006 r. podpisało już ponad 1000 europejskich samorządów, za to w Polsce tylko dwa - miasto Nysa oraz Aleksandrów Kujawski. Słupsk będzie trzeci.

Ambasador USA przyjedzie do Słupska

Prezydent Biedroń spotkał się w środę również z ambasadorem USA w Polsce Stephenem Mullem. Rozmowa dotyczyła m.in. budowy pod Słupskiem amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Z przyczyn politycznych plany budowy tarczy zostały kilka lat temu zawieszone przez administrację Baracka Obamy. Jednakże kilka lat temu zarówno rządy Polski jak i Stanów Zjednoczonych obiecały mieszkańcom Słupska konkretne inwestycje infrastrukturalne w związku z budową tarczy, ale nie zostały one spełnione.

- Rozmowa prezydenta i ambasadora dotyczyła właśnie tych inwestycji wokół tarczy - mówi Beata Maciejewska. - Ambasador obiecał nam, że będzie rzecznikiem naszych postulatów wobec rządu polskiego i amerykańskiego.

Ambasador USA zapowiedział również, że wkrótce przyjedzie do Słupska i spotka się z miejscowymi przedsiębiorcami. Planowana jest także wizyta słupskich przedsiębiorców i urzędników w USA, w celu nawiązania stosunków partnerskich z tamtejszymi miastami. Jak się dowiedzieliśmy w grę wchodzą miasta Portland i Madison.

- Chcemy korzystać również z rozwiązań amerykańskich, jeśli chodzi o ekologię, zieloną energię i zrównoważony transport - dodaje Beata Maciejewska.

NAJBARDZIEJ ROMANTYCZNE MAŁE MIASTA W EUROPIE? SĄ DWA Z POLSKI!


Zobacz także
 • Adolf Feller był szwajcarskim przedsiębiorcą, który od 1899 r. zaczął zbierać pocztówki podczas podróży służbowych. Później dostawał je również od przyjaciół. Do 1930 r. zebrał aż 54 tys. pocztówek ze 140 krajów. W jego zbiorze jest również Gdańsk z lat 1907-1928. Zobacz, jak wyglądało wtedy miasto. Niesamowita kolekcja - 54 tys. pocztówek ze 140 krajów. A na nich też stary Gdańsk
 • Jak wyglądał przedwojenny Sopot? Co robili wówczas mieszkańcy i goście kurortu? Można się o tym dowiedzieć dzięki albumowi "Sopot na starej widokówce". 
Na zdjęciu - Grosse Unterführung (Podjazd). Widok z wiaduktu kolejowego, po lewej stronie południowa pierzeja domu handlowego Fastów, na wprost kościół Zbawiciela, po prawej hotel Dworcowy. Tak wyglądał Sopot przed wojną [STARE POCZTÓWKI]
 • Robert Biedroń, prezydent Słupska jest znany z miłości do rowerów. Biedroń przychodzi do ratusza, urzędniczki płaczą ze wzruszenia
Komentarze (153)
Robert Biedroń chce, aby Słupsk był jak miasta w Skandynawii i USA
Zaloguj się
 • dawidderyl

  0

  Biedronku, wystartowales w prawdziwy wiek czegos co bedzie historia Polski. W przewidywaniach wiele miast ppdazy za twoim planem rozwoju i kultury. Mam nadzieje ze przyszle wybory na premiera beda twoja wlasnoscia. Plyn do przystani prawdy i rownosci. Wiem ze zdystansujesz wszystkie szmaty polskiej polityki. Plyn w tym kierunku, plyn z pelna fala.

 • zyks

  0

  Jest podobno takie powiedzenie w (północnej) Italii: "wyjmij palec z d..y". To znaczy: za mocno się nadmuchałeś, spuść trochę gazu...:)

 • zyks

  0

  No proszę, Pan Prezydent Biedroń ufunduje nam wytęsknioną tarczę. Ale w dalszym ciągu myślę, że ten balon pęknie w końcu z hukiem. Za mocno napompowany, za mała jakość, wytrzymałość materiału, za dużo narcyza....

 • gab48

  Oceniono 1 raz 1

  pozyjemy zobaczymy.
  Trzymam kciuki, zeby pan Biedron osiagnal sukces. Ale jeszcze nic nie zrobil. Oprocz gadki, usmiechow i jezdzenia rowerem. Przyjada ambasadory i telewizory, zrobia wywiad, ociepla swoj wizerunek. Ale przybedzie od tego miejsc pracy, dobrze platnej pracy? Sa juz plany budowy mieszkan dla mlodych, zjobkow i przedszkoli? Takich mesjaszy to juz paru bylo. Ostatni to sie nazywal Obama

 • y0rg

  Oceniono 3 razy 1

  szkoda,ze nie kandyduje na prezydenta RP

 • pumpernik

  Oceniono 3 razy 1

  Biedroń, jak chcesz być dobrym prezydentem,
  to wygoń fotografów, olej ambasadorów i weź się do roboty.
  Słupsk, to nie Wiejska.

 • Holendeer

  Oceniono 3 razy 1

  Jak on nawet nie potrafi wskazać Słupska na mapie Polski....

 • cucurucu

  Oceniono 6 razy -4

  Mullen wyglada na takiego samego przyglupa jak i Biedron i chyba maja takie same upodobania.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje